×
Mobilā versija
0.0°C
Made, Irbe
Otrdiena, 20. marts, 2018
25. maijs, 2012
Drukāt

Sāk atlaist nodokļus


partika_db_1

Saeima vakar lielā vienprātībā galīgajā lasījumā pieņēma finanšu ministra Andra Vilka grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā un Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likumā. Tie paredz, ka PVN likme no 1. jūlija tiks samazināta no pašreizējiem 22% uz 21%. Savukārt IIN nākamgad tiks samazināts no 25% uz 24%, bet līdz 2015. gadam – līdz 20%. 


 

Grozījumi likumā “Par IIN” paredz trīs gadu laikā pakāpeniski samazināt šī nodokļa likmi līdz 20%. Paredzēts, ka no 2013. gada 1. janvāra IIN likme būs 24%, bet nākamajos divos gados tiks samazināta vēl par diviem procentpunktiem gadā, lai 2015. gadā šis nodoklis būtu 20%.

Likumprojekta autori Finanšu ministrijā (FM) skaidro, ka darbaspēka nodokļu reformas mērķis ir nodrošināt Latvijai līdzīgus darbaspēka nodokļus kā Lietuvā un Igaunijā. Tādējādi tikšot samazināti arī nabadzības un strukturālā bezdarba riski, kā arī ēnu ekonomika un motivācija izvairīties no nodokļu nomaksas. Pēc FM aprēķiniem, 2013. gadā, samazinot IIN par vienu procentpunktu, budžeta ieņēmumi saruks par 33,2 miljoniem latu.

Savukārt PVN likmes samazināšana no 22% līdz 21% jau šogad no budžeta prasīšot 16,5 miljonus latu, bet nākamgad – vēl 40,5 miljonus latu.

 

Neskatoties uz to, FM ir optimistiska par šogad plānoto nodokļa ieņēmumu izpildi, jo pirmajā ceturksnī prognozes esot pārsniegtas ar uzviju. Turklāt PVN samazināšana ļauj cerēt uz patēriņa pieaugumu.

 

Opozīcijas deputāti bija ierosinājuši vienlaikus ar IIN likmes samazināšanu veikt arī citus labojumus. Deputāts Vladimirs Reskājs (“SC”) rosināja noteikt papildus IIN atvieglojumus jauniešiem bez darba pieredzes, ZZS ierosināja IIN samazināt nevis tikai līdz 20%, bet līdz 16%. Savukārt Ivars Zariņš (“SC”) piedāvāja neapliekamo minimumu pakāpeniski palielināt līdz 100 latiem. Visi opozīcijas priekšlikumi gan IIN, gan PVN likumā tika noraidīti. Tomēr valdības piedāvāto nodokļu samazināšanu Saeima atbalstīja faktiski vienprātīgi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+