×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
1. aprīlis, 2012
Drukāt

Sāk izsniegt jaunās personas apliecības jeb eID

karte2

Jau no pirmdienas, 2.aprīļa, iedzīvotājiem visā Latvijā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) teritoriālajās nodaļās būs iespējams noformēt jauna veida personu apliecinošu dokumentu – personas apliecību jeb elektronisko identifikācijas karti (eID).

Kā aģentūru LETA informēja PMLP sabiedrisko attiecību vadītājs Andrejs Rjabcevs, par jauno dokumentu cilvēkiem ir liela interese un daudzi izmanto iespēju iepriekš pierakstīties rindā eID noformēšanai. Piemēram, PMLP Rīgas 1.nodaļā, kas atrodas Čiekurkalnā, pierakstīties personas apliecības saņemšanai pagaidām var ne ātrāk kā uz 10.aprīli. Protams, jauno dokumentu iespējams noformēt arī bez iepriekšēja pieraksta, bet tad jārēķinās ar gaidīšanu rindā.

Atšķirībā no pases personas apliecība dos iespēju apliecināt savu identitāti attālināti – internetā, izmantojot autentifikācijas un droša elektroniskā paraksta piedāvātās iespējas. Iedzīvotājiem jauno karti būs iespējams noformēt jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas vai Latvijas pārstāvniecībā ārvalstīs.

Valsts nodeva par kartes izgatavošanu standarta termiņā – desmit darba dienu laikā – būs desmit lati, savukārt bērniem un jauniešiem līdz 20 gadu vecumam, kā arī pensionāriem un invalīdiem nodevas apmērs būs divreiz mazāks – pieci lati. Nepieciešamības gadījumā karti būs iespējams izgatavot arī paātrinātā kārtībā – divu darba dienu laikā.

Jaunais dokuments nebūs obligāts, tātad cilvēki paši varēs izvēlēties, kādu dokumentu noformēt un turpmāk izmantot – pasi vai eID. Ja līdz šim ikvienam, kurš vecāks par 15 gadiem, bija obligāti jānoformē pase, tad turpmāk ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs izvēlēties sev piemērotāko dokumenta veidu – pasi, personas apliecību vai abus šos dokumentus, skaidroja Rjabcevs.

eID būs standarta maksājuma kartes izmērā, tāpat kā autovadītāja apliecība, līdz ar to jauno dokumentu varēs ērti nēsāt līdzi ikdienā un apliecināt savu identitāti, kad vien tas nepieciešams. “Visur, kur savas identitātes apliecināšanai līdz šim izmantojām pasi, tagad varēsim izmantot arī jauno identifikācijas karti, jo Latvijas teritorijā tā būs līdzvērtīga pasei,” skaidroja Rjabcevs.

Personas apliecībā būs iekļauti rīki droša elektroniska paraksta radīšanai, un ikviens interesents, saņemot jauno karti, saņems arī bez maksas iekļautus 120 laika zīmogus dokumentu parakstīšanai ar drošu parakstu. Tas nozīmē, ka iedzīvotājam, kurš lietos eID, vairs nebūs obligāti jādodas uz kādu iestādi, lai klātienē iesniegtu iesniegumu, pieprasītu informāciju vai kārtotu citas lietas, jo to varēs izdarīt arī mājās pie datora un nosūtīt šo iesniegumu iestādei, parakstītu ar drošu elektronisko parakstu.

Lai lietotu elektronisko parakstu, eID kartes nēsātājiem būs jāiegādājas datoram pieslēdzams viedkaršu lasītājs – elektroniska ierīce, kas paredzēta, lai savienotu datoru ar personas apliecības kontakta mikroshēmu. Latvijas eID nav paredzēti speciāli viedkaršu lasītāji – lietošanai derīgs būs jebkurš viedkaršu lasītājs, kas atbalsta PC/SC saskarnes standartu. Viedkaršu lasītāju var iegādāties, piemēram, datorpiederumu tirdzniecības vietās un interneta veikalos. Lētākais viedkaršu lasītājs maksā aptuveni piecus latus.

eID varēs izmantot arī elektroniskajā balsošanā, kad Latvijā tāda tiks ieviesta. Līdz tam gan balsot varēs tikai, izmantojot Latvijas pilsoņa pasi, jo plastikāta kartes formāta dēļ personas apliecībā fiziski nav iespējams izdarīt kādas atzīmes, piemēram, zīmogu veidā par piedalīšanos vēlēšanās, kā tas patlaban tiek darīts pasē. Taču līdz ar elektroniskās vēlētāju reģistrācijas ieviešanu nebūs nekādu šķēršļu arī personas apliecību izmantošanai vēlēšanās.

Pilnīga pases aizstāšana ar eID tuvākajā nākotnē nebūs iespējama arī tāpēc, ka visā pasaulē turpina izmantot vīzas, kas tiek ielīmētas ceļošanas dokumentos, bet personas apliecībā neko ielīmēt nevar. Tāpat vairākās valstīs robežsargi ceļošanas dokumentos joprojām iespiež zīmogu par robežas šķērsošanu, un šo zīmogu, protams, nevar spiest uz plastikāta kartes, tāpēc šim nolūkam jāizmanto pasi.

Tāpat jāņem vērā, ka ceļojumos uz Eiropas Savienības (ES) valstīm personas apliecību varēs izmantot tikai Latvijas pilsoņi, savukārt nepilsoņiem ceļojumos arī ES valstu zonā joprojām primārais dokuments būs pase. Arī dodoties ceļojumā uz kādu valsti, kas ir ārpus ES vai Šveices Konfederācijas, gan Latvijas pilsoņiem, gan nepilsoņiem būs nepieciešama pase.

PMLP aicina iedzīvotājus neturēt personas apliecību kopā ar e-talonu brīdī, kad e-talons tiek “nopīkstināts” sabiedriskajā transportā. Pretējā gadījumā e-talons gluži vienkārši var nedarboties, un brauciens netiks apmaksāts.

Personas apliecība jeb eID tiks izsniegta uz pieciem gadiem, savukārt bērniem līdz piecu gadu vecumam izsniegtās kartes derīguma termiņš būs divi gadi.

Atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem par personas apliecībām jeb eID iedzīvotāji var rast, apmeklējot PMLP interneta mājaslapas “www.pmlp.gov.lv” sadaļu “Pakalpojumi”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+