×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
21. februāris, 2014
Drukāt

Saeima kavējas lemt par okupācijas noliegšanas kriminālatbildību (29)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc Ārlietu ministrijas iebildumiem Saeima vakar nolēma neskatīt Krimināllikuma grozījumus, kas paredz noteikt kriminālatbildību par okupācijas fakta noliegšanu. Taču pilnībā no šīs ieceres deputāti vēl nav atteikušies.

Jau rakstīju, ka pagājušonedēļ Saeimas Juridiskā komisija atbalstīja Nacionālās apvienības (NA) iniciatīvu papildināt Krimināllikumu ar jaunu pantu, kas paredzēja sodu par PSRS vai nacistiskās Vācijas pret Latviju īstenotās agresijas publisku noliegšanu vai apšaubīšanu. Kā jau bija gaidāms, neapmierinātību ar šādu likumprojektu pauda Krievijas Ārlietu ministrija un vairāki Krievijas Valsts domes deputāti. Drīz vien viņiem pievienojās arī Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) un Ministru kabineta pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās birojs.

Abas minētās iestādes vēstulē Saeimas Juridiskajai komisijai brīdināja, ka šāds pants varētu būt pretrunā Satversmei, Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai, kā arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) judikatūrai. “Vārda brīvība ietver tiesības paust ne tikai tādus viedokļus, kas sabiedrībai ir tīkami, bet arī tādus, kas aizskar, šokē, satrauc,” atsaucoties uz ECT lietu “Axel Springer AG pret Vāciju”, atgādināts ĀM vēstulē.

Saskaņā ar līdzšinējo ECT praksi vārda brīvība neaizsargā tikai tādus izteikumus, kas satur aicinājumus uz vardarbību, holokausta noliegšanu, rasu vai etniskā naida kurināšanu. Ministrija arī atkārto no “Saskaņas centra” deputātiem dzirdētos pretargumentus, ka vairāki likumprojekta jēdzieni esot neskaidri – piemēram, kurš un kā spēs izvērtēt, vai attaisnošana bijusi “ļaunprātīga”, bet “apšaubīšana” – aizvainojoša. Arī savos publiskajos izteikumos ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs asi vērsās pret okupācijas noliegšanas kriminalizēšanu, pielīdzinot šādu praksi pašu okupācijas režīmu īstenotajiem vārda brīvības ierobežojumiem. “Mums vairāk nekā 50 gadus vārda brīvība bija liegta – Latvijas neatkarību noliedza, karogu aizliedza, cilvēkus sēdināja cietumā. No tāda viedokļa raugoties, diskusija par okupāciju nav jārisina ar kriminālatbildības noteikšanu,” ziņu aģentūrai LETA paudis ministrs.

Ņemot vērā ministrijas iebildumus un piekrītot uzskatam, ka par tik būtiskiem grozījumiem nepieciešamas plašākas debates, deputātu vairākums vakar nobalsoja par Krimināllikuma grozījumu izņemšanu no dienaskārtības. “Es ceru, ka kļūdos, bet man tas vairāk izskatās pēc politiskas nevēlēšanās pieņemt šādus grozījumus,” ĀM iebildumus pēc Saeimas sēdes vērtēja viens no likumprojekta autoriem Gaidis Bērziņš (NA). Viņš arī nepiekrīt apgalvojumam, ka debates ir bijušas nepietiekamas, jo jau 2010. gadā nacionāļi Saeimā snieguši idejiski ļoti līdzīgu likumprojektu.

Arī Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins (“Vienotība”) jo­projām uzskata, ka šādi grozījumi ir nepieciešami, bet piekrīt, ka par šo jautājumu vajadzīga plašāka diskusija. “Varbūt arī nebija pareizi tik svarīgus grozījumus likt uz trešo lasījumu. Ja pēc šī panta ierosināta lieta nonāks līdz ECT, tad tiesa, pieņemot lēmumu, ņems vērā arī likumdevēja debates,” paskaidroja Judins.

Nākamnedēļ Krimināltiesību politikas apakškomisija kopā ar ekspertiem turpinās diskusiju par okupācijas noliegšanas kriminalizēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Ага! Так как должен выглядеть истинный ариец! А подбородок то какой волевой, а взгляд чего стоит…. Жаль только форму не одел, было бы просто супер!

  • Jau sen zināms, kāds izskatās ĪSTENS VAŅKA

   • Ок. Значит договорились. Вот так должен выглядеть истинный латыш. Андрейко, опубликуй фотку, чтобы было можно сравнить. А вдруг ты на истинного не тянешь!

 2. Tad būs īsti vecā Ādolfa garā-NA laikam ir diezgan labi izstudējuši

  • nu gan tu “lej čugunu”, kangariņ, jo Ādolfs jau bija tieši tāds pats okupants, kā jūsējie “atbrīvotāji”…he he! Domā, ko runā!

 3. Lai tik liek to pantu-varēs nostučīt jebkuru personu uz kuru tev būs zobs-pateikt,ka šis ko labu teicis par okupāciju un sagādāt viņam ziepes.Jautri dzīvosim….

  • Runcītis jau martu saodis. Sāk aurot. Runa nav par kat kādu vaņku/ sraņku, bet par zināmas sugas runcīgiem politiķiem, kuri nekādi nevar aizmirst kā “aiz astes no pienotavas izmeta”.

 4. Kauns! Mācīties no ukraiņiem!

 5. Kas ir par NELAIMI, ka NEKO NEVAR IZDARĪT NORMĀJĀLI BEZ STULBAJĀM UN NELIETDERĪGAJĀM DISKUSIJĀM??? KAMĒR DISKUTĒ, TIKMER JAU VILCIENS AIZGĀJIS…ŠĪ SAEIMA NU ĪSTI ĒRMI – SAVA ATVĒLĒTĀ LAIKA ATSĒDĒTĀJI UN NEKAUŅAS – NE DEPUTĀTI, KURI AIZSTĀVĒTU UN NOSARGĀTU SAVU VALSTI!!! Un groza tos likumus pa labi un pa kreisi, līdz paši VAIRS NESAPROT, KO PASTRĀDĀJUŠI UN TAD STĀV AR VAĻĒJĀM MUTĒM UN RUNĀJOT STOSTĀS… ĀRLIETU MINISTRS IR ZEM KATRAS KRITIKAS UN DARA BAIGI ATKLĀTI UN PRETĪGI… Ieraugot viņa fizionomiju, paliek nelabi… Ne velti prezidents viņu VIENĪGO no iepriekšejās vaodibas nosauca kā pašu labāko…Tas pats tagadējais aizsardzības ministrs, kas jau iepriekš nodarījis lielu postu Latvijas dabai… Gaidis Bērziņš jau nāk no TB/LNNK un KO tad GRIBĒT??? Tie putniņi jau sen pazīstami!? Skumji, ka VL viņus pieņēma savā pulkā un atļāva dominēt…, tāpēc arī NA bieži dabū pa muguru nevietā un nelaikā… KO GAIDĪT NO ŠĀDIEM KADRIEM ? LA VAJAG PUBLICĒT BALSOTĀJU UZVĀRDUS, LAI VĒLĒTĀJI ZIN, jo tā turpināt nu gan vairs nevajadzētu!?…

 6. Ja kāds kaut ko noliedz vai kaut kam piekrīt, bet neaicina uz darbību, tad tie ir uzskati un vai uzskatu paušanu var likt krimināllikumā?

 7. Ir viena vēsturiska neprecizitāte, bet varbūt apzināta nolaidība, kas samet vienā katlā divas pilnīgi atšķirīgas lietas – PSRS realizēto Latvijas Republikas okupāciju ar sekojošu aneksiju un nacionālSOCIĀLISTISKĀS Vācijas uzbrukumu savam dvīņubrālim PSRS un tās radītajam, ar Latvijas Republiku nekādi nesaistītajam, noziedzīgajam veidojumam – LPSR.
  Kāpēc tas ir tik būtiski?
  1. Tas rada precedentu, ka 4.maijā deklarētajai Latvijas Republikai nav pamats 1918.gadā proklamētā Latvijas Republika, bet gan tā pati jau minētā LPSR. Cik man ir zināms, nacionālSOCIĀLISTISKĀ Vācija nekad nav vērsusi nekādu agresiju pret Latvijas Republiku. Neesmu dzirdējis pat par kādiem sagrābtiem, vai nogremdētiem kuģiem, kas kuģojuši zem Latvijas Republikas karoga. Pret tautu – jā, okupējusi tās bijušo teritoriju – jā, kad PSRS radīja šādu iespēju, okupējot Poliju un Latviju.
  2. Tas rada iespēju visādiem analfabētiem vainot Latvijas Republiku un tās bijušos pilsoņus noziegumos, kurus reāli pastrādājušas abas dvīņu SOCIĀLISTISKĀS lielvalstis.
  Latvijas Republika NEKAD nav karojusi kopā ar Vāciju pret kādu valsti, tā nav slēgusi draudzības līgumu ar Vāciju vai centusies veidot kādu aliansi ar to un nav rīkojusi kopīgu militāru parādi uz kādas kopīgi iekarotas valsts pilsoņu līķiem. Atbildība, par visiem noziegumiem, kurus pastrādājuši noziedzīgi mobilizētie okupēto valstu iedzīvotāji un kuri veikti bijušajā Latvijas Republikas teritorijā, pilnā mērā gulstas uz okupantu pleciem, gan PSRS, gan Vācijas. Kad Vācija okupēja PSRS daļu, kur kādreiz atradās Latvijas Republika un tās bijušie pilsoņi, tā pat formāli nepacentās atjaunot jebkādu Latvijas marionešu valdību pat Višī līmeņa Francijas statusā, tā kā staļinistu ideoloģisko mantinieku atraugas par „labajām un sliktajām, vai pareizajām un nepareizajām” tautām un nācijām pilnīgi paliek uz viņu sirdsapziņām, protams, ja šiem zombijiem tādas vispār ir. Šie fakti izslēdz arī iespēju kādam mazizglītotam idiotam, vai to grupiņai uzskatīt Vāciju par atbrīvotāju, jo fakti šādus murgus kategoriski noliedz. Tas pats pilnībā attiecas arī uz 2. „atbrīvotājiem”, kas reokupēja , jau vienreiz okupēto teritoriju un atjaunoja marionešu valsti un valdību – LPSR.

 8. Uz ko gan spējīgi ir mūsu deputāti un prezidents? Labākajā gadījumā bučot krieva asiņaino piedurkni. Par preambulu diskusijas, par genocīdu diskusijas par čekas maisiem diskusijas. Vai uz tualeti arī iet pēc diskusijām? Priekš kam mums tādi vajadzīgi?Ja Dievs kādu grib sodīt, tad atņem tam prātu. Rādās ka visa mūsu valsts valdība ir sodīta, bet tautai tas smagums jāiznes uz saviem pleciem.

 9. Nomainiet Arlietu ministru, kurš Latvijā jau sen pārstāv Krieviju…

 10. ko tad deputati var izdebatet ha ha,ja puse no viniem ir Krievijas politikas atbalstitaji un Latvijas valsts nidetaji!!!!!

 11. Kapec jus nerakstat, kuri ir pret,kuri grib panakt nemierus ari Latvija..kas ta par demokratiju?????

 12. LA būtu vēlams nopublicēt visu pret likumprojektu balsojošo deputātu uzvārdus vienkārši viena iemesla dēļ. Šie deputāti nekad nebūs spējīgi balsot ne tikai par politisku, bet arī par jebkuru sakarīgu saimniecisku jautājumu,
  vēlētājam šāds saraksts varētu noderēt kā rokasgrāmata nākošajās vēlēšanās.

 13. LATVIJAS KĀRKLU KRIEVU VALDĪBA – LATVIEŠU NĀCIJAS KASPRACIS .

 14. Masveidīgas represijas, cilvēku šaušana bez tiesas sprieduma, izsūtīšana uz mūžigā sasaluma zemi Sībīrijā nolemjot cilvēkus lēnai, mokošai nāvei ir genocids pret tautu. Kam ir tiesības likt kadai tautai uzklausīt publiskus izteikumus, ka šīs represijas bija taisnīga rīcība, ka tautai, kuras liela daļa bija represēta ir jāpazemojas atsevišķu homo sovieticus priekšā un jāpieļauj publiski lietot bijušās okupācijas valsts simbolikas lietošanu, publisku slavinašanu.Pie tam Krievijai vispār nav jajaucas svešas valsts iekšējās lietās. Tā jau vairs nav n ekāda Putina maigā vara.

 15. Latvijā drīkst noliegt holokaustu. Par holokausta noliegšanu Latvijā nav kriminālatbildības. Kāpēc tā?

  • Par holokausta noliegšanu varētu būt tāds skandāls, ka dzīve būtu sagandēta arī bez kriminālatbildības. Patiesībā runa ir par morāli. Daži labi Twiterī neveikli ko pačivina un vāks.

 16. Vispirms nopublic’ejiet 1937. gad’a Krievijas Feder’acijas ‘geografijas karti,kur Latvija JAU BIJA PRSR ROBE’Z’AS un tad vienojaties,k’a J’us ned’ev’esiet “‘ierobe’zta[25000]Sarkan’as Armijas ien’ak”sanu Latvijas teritorij’a.Pajaut’ajiens:Kad n’aksiet paka’l?Suharua un apak’sbikses jau sas’eju pauni”n’a,k’a 1949.

  • Kadas valsts valsts vienpusēja iezīmēšana kartē kā savas vajsts teritoriju nenozimē, ka juridiski ši piezīmētā kartē valsts būtu atzīstama par citas valsts teritoriju. PSRS armijas ienākšana Latvijā apšaujot Latvijas robežsargus apstiprina faktu, ka tas bija vardarbīgs iebrukums ar mērķi okupēt šo valsti. Pie tam nav neviena dokumenta, ka Ulmanis būtu aicinājis PSRS karaspēku ienākt Latvijā. Kāpēc jālauza sķēpi par Baltijas okupāciju, ja tas ur jau starptautiski atzīts fakts

 17. Tad kadel vajadziga ECT,ja var paust viedoklus,kas ”aizskar,soke,satrauc”.

  • Diemžēl Gaidis B. nav tāda līmeņa jurists, kurš spētu realizēt smalkas lietas. Viņš varētu strādāt par advokātu laulību lietās. Un viss!

 18. Jāsauc vārda tos, kuri aizstāv noziedzīgu genocida autoru intereses Latvija, Eiropā un pasaulē. Lai visi zinātu noziedznieku advikātus. Lai nākošajās vēlēsanā zinātu par ko NEBALSOT. Noziedznieku aizstāvju vardiem jābūt zināmiem. Tos vajadzētu aisūtīt viņiem noorganizēt jaunu gulagu vai Osvecimu.

 19. Veesture rakstaas shobriid,un buutu labi ja kaklakungi beidzot saaktu dariit kautko jeedziigu prieksh parasta darba dariitaajiem.

 20. Ar ko tad holokausts, tādā gadījumā, “labāks” par represijām Latvijā?

  • NSDAP = PSKP PSKP īsais kurss = Mein Kampf Vajadzīga Nirnberga 2. Lai vēlu, bet tomēr. CV būtu jaraksta vai satāvējis LKP

Draugiem Facebook Twitter Google+