×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
4. jūnijs, 2012
Drukāt

Sāk reģistrēt zemes pircējus

No šodienas Hipotēku un zemes bankā sāks reģistrēt zemnieku pieteikumus valsts aizdevumiem lauksaimnieciski izmantojamās zemes iegādei.


 

Kā zināms, pagājušajā otrdienā valdība vēlreiz skatīja Zemkopības ministrijā (ZM) sagatavotos noteikumus, kuri paredz atjaunot pirms septiņiem gadiem Eiropas Komisijas (EK) pārtraukto valsts aizdevumu izsniegšanu mūsu zemniekiem zemes pirkumiem. Pirmoreiz skatot tos maija vidū, iebildumi bija Finanšu ministrijai. Kā vēlāk paskaidroja finanšu ministrs A. Vilks, ministrija iebildusi pret to, ka šos aizdevumus izsniedz Hipotēku un zemes banka. Tā kā šo banku pārveidos, tā nedrīkstot sākt jaunu kredītu izsniegšanu – tāda tagad esot EK prasība.

Tāpēc Ministru kabineta noteikumos par šo kredītu izsniegšanas kārtību pēdējā brīdī pirms valdības sēdes tika izdarīts labojums, nosakot, ka aizdevumu piešķiršanu lems Zemkopības ministrijai pakļautais Lauku attīstības fonds (LAF). Tādējādi zemnieku pieteikumus reģistrēs un novērtēs bankā, bet lēmumus taisīs LAF. Sadarbībā ar astoņām komercbankām līdz šim LAF gan nevis izsniedzis lauksaimniecības kredītus, bet devis tiem valsts garantijas.

Kā vēsta Zemkopības ministrijā, pašlaik tā kopā ar Hipotēku un zemes banku un LAF precizē zemes iegādes kreditēšanas programmas ieviešanas noteikumus, kas būs spēkā šonedēļ. Galvenie, kas tika sagatavoti Zemkopības ministrijā, nemainās. Kredītu piešķiršanas noteikumos paredzēts aizdot naudu līdz 2013. gada 31. decembrim. Kopējā kredītlīnija būtu 10 miljoni latu. Vidējā gada likme svārstītos no 3 līdz 4% ar aizdevuma termiņu līdz 20 gadiem. Aizdevumus dotu tikai lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādei, par tiem nevarētu pirkt mežus. Viens aizņēmējs nevarētu saņemt vairāk par 100 000 latu. Aizdevuma summa nepārsniegtu 100% no iegādājamās zemes platības tirgus vērtības un aizdevuma nodrošinājums būtu iegādātās zemes platība.

Par aizdevuma saņemšanai nepieciešamajiem dokumentiem, kā arī vairāk par atbalsta saņēmējiem izvirzītajām prasībām no šodienas varēs uzzināt Hipotēku un zemes bankas filiālēs.

Zemkopības ministrijā cer, ka pirmos lēmumus par aizdevumu izsniegšanu LAF pieņems jūlija sākumā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+