×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
13. jūlijs, 2017
Drukāt

Sāk restaurēt Āraišu ezerpils “Rotkaļa māju”

Foto: amata.lvFoto: amata.lv

Jūlija pirmajās dienās ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu Āraišu arheoloģiskajā parkā sākusies vienas rekonstruētās Āraišu ezerpils 9.-10. gs. ēkas restaurācija, informē Sanda Salmiņa, Amatas novada pašvaldības Āraišu arheoloģiskā parka pasākumu organizatore.

Āraišu arheoloģiskā parka galvenais objekts ir arheologa Jāņa Apala atklātā, izpētītā un rekonstruētā Āraišu ezerpils. Jau kopš 20. gadsimta 90. gadu sākuma Jānis Apals un Āraišu ezerpils fonds to attīstījis kā Baltijā pirmo brīvdabas arheoloģisko muzeju. No šī gada sākuma Āraišu arheoloģiskais parks atrodas Amatas novada pašvaldības apsaimniekošanā, un tā vēlas kopt un turpināt izcilā arheologa paveikto.

“Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vietā un saskanīgu, Vidzemei tipisku, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas kontrastē ar mūsdienu pilsētvidi,” stāsta Salmiņa.

Pērn Valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF) atbalstīja Amatas novada pašvaldības projektu par Āraišu ezerpils esošās situācijas fiksēšanu, piešķirot šim mērķim 3372 eiro. “Ir noskenētas visas uz šo brīdi esošās ēkas un būves. Šie dati un arī fotofiksācija parādīja, ka vairākām ēkām ir nepieciešama steidzama esošo baļķu nomaiņa,” pauda Sanda Salmiņa.

Viena no šīm ēkām, kurā atrodas ekspozīcija “Rotkaļa māja”, pēc speciālistu atzinuma ir nekavējoties jādemontē, jānomaina apakšklāja un sienu bojātie baļķi un pilnībā jānomaina jumta segums.

Pamatojoties uz šiem atzinumiem, šogad iesniegts un apstiprināts projekts, kurā no VKKF tika saņemts finansējums 5000 eiro apmērā Āraišu ezerpils ēkas restaurācijai un rekonstrukcijai.

“Restaurējamā ēka celta 1995. gadā, laikā kad tapa ezerpils apbūves rekonstrukcija, un šobrīd nemainītā veidā ir nokalpojusi vairāk kā 20 gadus. Šī ēka ilgstoši bija vienīgā, kurā pēc izrakumos gūtajiem datiem iespējami pilnīgi attēlots seno latgaļu dzīvojamās ēkas interjers un izvietota ekspozīcija “Rotkaļa māja”.

Ēka tiks pilnībā restaurēta, izmantojot arheologa Jāņa Apala un arhitekta Dzintara Dribas 1985. gada rekonstrukcijas projektu un turpinot eksperimentālās arheoloģijas labo praksi. Tāpat tiks atjaunota un papildināta ēkā esošā ekspozīcija, kas palīdzēs sniegt pilnīgāku ieskatu par ezerpils iedzīvotāju dzīvi ikvienam apmeklētājam.

Āraišu arheoloģiskais parks sevī iekļauj unikālu 9.-10.seno latgaļu dzīvesvietas – ezerpils – rekonstrukciju, kas veikta pēc izrakumos iegūtajiem datiem un apdares darbos izmantojot seno darbarīku replikas. Parka seno mājokļu ekspozīciju papildina akmens un bronzas laikmeta ēku ideālrekonstrukcijas Meitu salā. Āraišu ezera krastā artodas Āraišu kastellas tipa viduslaiku pils drupas.

Katru gadu vasaras sezonā Āraišu ezerpilī notiek izzinoši kultūrvēsturiskas vērtības popularizējoši pasākumi un koncerti. Šīs vasaras lielākais notikums būs etnomūzikas grupas “Tautumeitas” un bungu un dūdu grupas “Auļi” kopīgs dižkoncerts “Lai māsiņa rotājās!” 29. jūlijā plkst. 20..

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+