×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
18. marts, 2015
Drukāt

Sāk restaurēt vairāk nekā 200 gadus veco Ludzas Lielo sinagogu

Foto: ludza.lvFoto: ludza.lv

Trešdien,18. martā, projekta “Ludzas Lielās sinagogas restaurācija un ebreju garīgā mantojuma atdzimšana” ietvaros sākas sinagogas ēkas atjaunošanas darbi, LA.lv uzzināja Ludzas novada domē.

Būvdarbus veiks SIA “Warss+”. Ēkas atjaunošanas projektu ir izstrādājis pieredzējušais arhitekts Pēteris Blūms, kas arī veiks šo darbu autoruzraudzību.

Ludzas Lielā Sinagoga ir iekļauta valsts kultūras pieminekļu sarakstā kā unikāls koka arhitektūras piemineklis, tā ir vecākā sinagoga ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs. Restaurācijas laikā paredzēti darbi, kas palīdzēs saglabāt ēkas autentiskumu. Īpaša uzmanība tiks pievērsta koka detaļu saglabāšanai un restaurācijai.

Pēc projekta realizācijas renovētajā Ludzas Lielajā sinagogā tiks veidota Ludzas Novadpētniecības muzeja filiāle, kurā tiks izvietotas četras ekspozīcijas par Ludzas ebreju vēsturi.

Pagājušajā nedēļā sākta arī sinagogas ēkas koksnes paraugu ņemšana, kas palīdzēs precīzi noteikt būves vecumu.

Pērn Ludzas pašvaldība noslēdza līgumu ar Kultūras ministriju ar Lielās sinagogas restaurāciju. Projekta kopējais budžets ir 250 000 eiro, no tiem 80% projekta izmaksu sedz EEZ finanšu instrumenta programmas “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunošana”, valsts finansējums ir 35 625 eiro, bet Ludzas novada pTrešdien,18. martā, projekta “Ludzas Lielās sinagogas restaurācija un ebreju garīgā mantojuma atdzimšana” ietvaros sākas sinagogas ēkas atjaunošanas darbiašvaldības līdzfinansējums sastāda 12 500eiro. Projekts tiks īstenots līdz 2016. gada 31. martam.

Ludzas Lielā sinagoga celta rabīna V. Altšulera laikā ap 1800. gadu. Šī celtne atgādina 11. gadsimta radītās visvecākās sinagogas Eiropā. Sinagogas jumts no iekšpuses ir kupolveidīgs un apgleznots ar zvaigžņotām debesīm. Sinagogas otrais stāvs domāts sievietēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+