Pasaulē
Eiropa

Sāk spēku atvilkšanu Donbasā2


Kijevā tiekoties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski (no kreisās), NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs apliecināja atbalstu Ukrainai tās pretstāvē ar Krieviju.
Kijevā tiekoties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski (no kreisās), NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs apliecināja atbalstu Ukrainai tās pretstāvē ar Krieviju.
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Otrdien Ukrainas armija un Krievijas atbalstītie separātisti sāka atvilkt bruņojumu no pamiera līnijas Donbasā, kur Krievijas izraisītajā agresijā kopš 2014. gada gājuši bojā aptuveni 13 000 cilvēku un simtiem tūkstošu zaudējuši pajumti.

Trešdien Ukrainā bija ieradies NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, kurš tikās ar prezidentu Volodimiru Zelenski un aicināja Krieviju izvest visus savus karavīrus no Ukrainas austrumiem. NATO vadītājs atzinīgi novērtēja abu pušu spēku atvilkšanu no pamiera līnijas Donbasā, taču atzina, ka “priekšā vēl tāls ceļš, jo pamiers joprojām tiek pārkāpts”.

Zelenska plānu, kas ietver karavīru atvilkšanu no pamiera līnijas Donbasā, Ukrainā daudzi kritizē, īpaši kara veterāni un nacionālisti.

Spēku atvilkšana Donbasā pie Zolotes ciema aizkavējās, jo tur karojušie ukraiņu veterāni negribēja pieļaut Ukrainas spēku aiziešanu no Zolotes, uzskatot to par nepieļaujamu piekāpšanos Kremļa atbalstītajiem separātistiem.

Bija nepieciešama Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska personīga ierašanās Zolotē, lai asā diskusijā mēģinātu pārliecināt veterānus piekrist spēku atvilkšanai. Vakar Zelenskis paziņoja, ka Ukraina pirmdien sāks spēku atvilkšanu arī no Petrovskes ciema, ja saglabāsies pamiers.

Rietumvalstis saista sankciju atcelšanu pret Krieviju pēc tās veiktās Krimas apgabala aneksijas un agresijas Donbasā ar visu Krievijas spēku izvešanu no Ukrainas austrumiem.

Tā dēvētā Šteinmeiera formula paredz Minskas sarunu atsākšanu par Krievijas izraisītā piecus gadus ilgstošā kara Ukrainas austrumos izbeigšanu, sarīkojot vēlēšanas separātiskajos Doņeckas un Luhanskas apgabalos un pieņemot likumu, kas piešķir tiem īpašu statusu.

“Ukraina grib karadarbības pārtraukšanu, Krievijas atbalstīto kaujinieku izvākšanu no Donbasa un kontroles atgūšanu pār valsts robežām,” teica Zelenskis.

Pēc spēku atvilkšanas no pamiera līnijas nākamais solis varētu būt tikšanās tā dēvētajā Normandijas formātā, piedaloties arī Vācijas, Francijas un Krievijas vadītājiem.

Analītiķi brīdina, ka Ukrainas piekrišana Šteinmeiera formulā definētajiem noteikumiem par vēlēšanu rīkošanu Donbasā un tā atsevišķu rajonu īpašo statusu nozīmē, ka Ukrainā būs teritorijas ar īpašu tiesisko režīmu, kas atšķiras no citu Ukrainas apgabalu statusa.

Saistītie raksti

Tā būtu pāreja uz Ukrainas federalizāciju, ko ar rietumvalstu piekrišanu cenšas panākt Putins, kurš jau piekritis dalībai Normandijas saietā.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas atdotie karakuģi nogādāti Ukrainā 1
18 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Tuvojoties samitam, Putins cildina Zelenski kā “simpātisku”
19 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas magnāts Abizovs caur Igaunijas “Swedbank” uz ārzonām pārskaitījis simtiem miljonus eiro
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 12 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Brīvdienās tiešām būs auksts. Laika ziņu veidotājs Toms Bricis par ziemu
6 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Hitlera cilindrs 50 tūkstošu eiro vērts
47 minūtes
LE
LETA
Latvijā
VID avioreisu pasažieriem lidostā “Rīga” konstatē, iespējams, noziedzīgi iegūtu skaidru naudu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Izskan skaitlis, cik dārgi maksās virzība uz “zaļāku” Latviju 2
2 stundas