×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
12. marts, 2015
Drukāt

Divi šveicieši ceļo apkārt pasaulei ar lidmašīnu, kuru darbina tikai saules enerģija

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šonedēļ no Apvienoto Arābu Emirātu galvaspilsētas Abū Dabī vērienīgu ceļojumu apkārt zemeslodei sāka tikai ar saules enerģiju darbināma lidmašīna “Solar Impulse 2”, kuru pārmaiņus, jo lidmašīnā ir tikai viena nepilnu četru kvadrātmetru liela pilota kabīne, vadīs divi šveicieši – projekta vadītājs Bertrāns Pikārs un viņa kolēģis bijušais kara lidmašīnu pilots Andrē Boršbergs. Paredzams, ka ceļojums apkārt pasaulei noslēgsies augustā un tā laikā plānotas vienpadsmit pieturvietas.

Smaga darba rezultāts

Ar saules enerģiju darbināmā lidmašīna jau veikusi divus posmus – no Abū Dabī uz Maskatu Omānā, kā arī, šķērsojot Arābu jūru, no Maskatas uz Ahmadābādu Indijā. Šveicieši ceļojumu atsāks sestdien, kad no Ahmadābādas dosies uz citu Indijas pilsētu Vārānasī. Aprēķināts, ka Pikārs un Boršbergs kopā lidmašīnu vadīs piecsimt stundu, lai veiktu 35 tūkstošu kilometru garo ceļojumu. Turklāt, domājams, lidojums pāri Klusajam okeānam varētu ilgt pat sešas dienas. Kā atklājuši piloti, mēģinot sakopot spēkus īpaši gariem pārlidojumiem, viņi nodarbosies ar meditāciju. “Šādos pārlidojumos viņi ik pa laikam varēs atļauties tikai 20 minūšu snaudu,” norāda raidsabiedrība “BBC”. Pikārs un Boršbergs savai komandai piesaistījuši arī indiešu jogas speciālistu Sandžēvu Bhanotu, kurš abiem pilotiem ir iemācījis veikt dažādus vingrinājumus, lai, vairākas dienas atrodoties nelielajā pilota kabīnē, viņi spētu saglabāt pietiekami augstu koncentrācijas līmeni.

Lidaparāta izstrādes un ceļojuma sagatavošanas darbi ilga vairāk nekā desmit gadu, informē starptautiskās ziņu aģentūras. “Jūtos atvieglots, jo esam smagi strādājuši, lai sāktu šo piedzīvojumu. Tagad beidzot lidmašīna ir pacēlusies gaisā, un mēs piedzīvojam sapni,” sarunā ar ziņu aģentūru “AFP” sacīja Pikārs, kad viņa kolēģa Boršberga pilotētā “saules lidmašīna” pacēlās gaisā no lidlauka Abū Dabī. “Andrē pie šīs lidmašīnas izveides sāka strādāt pirms 15 gadiem, kad viņam dzima vīzija par šo projektu. Tāpēc tas ir tikai dabiski, ka viņš veic pirmo ceļojuma posmu,” raidsabiedrībai “CNN” norādīja Pikārs. Viņš iegājis vēsturē arī ar to, ka kopā ar britu Braienu Džounsu 1999. gadā veica pirmo nepārtraukto lidojumu apkārt pasaulei ar gaisa balonu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+