×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
26. augusts, 2013
Drukāt

Sākas meža dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu

LETALETA

Šodien sākas meža dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Vakcīnu izvietošana, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, ir sākta Kurzemes reģionā un turpināsies līdz pat maija beigām, izvietojot vakcīnas visā Latvijas teritorijā.

Meža dzīvnieku vakcinācijai tiek izmantota novājināta trakumsērgas vīrusa “Sad Bern MSV Bio 10” celmu saturoša vakcīna “Lusvulpen”, kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē. Vakcīnas tiks izvietotas vienmērīgi – 20 līdz 23 vakcīnas uz vienu kvadrātkilometru, arī apdzīvotu vietu tuvumā.

Tādēļ PVD aicina iedzīvotājus, kuri pamanījuši vakcīnu – brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti -, to neaiztikt, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs. Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) – tā nonākusi acīs vai brūcē -, jāvēršas pie ārsta.

PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt viņus nekādā gadījumā vakcīnas neaiztikt. Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, dzīvnieka veselība, kurš to būs apēdis, nebūs apdraudēta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama, dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt – lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga un regulāra dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Pērn, līdzīgi kā 2011. un 2010.gadā, pateicoties regulārajām lapsu un jenotsuņu vakcinācijas kampaņām pret trakumsērgu, Latvijā nav konstatēts neviens savvaļas dzīvnieku saslimšanas gadījums ar šo bīstamo infekcijas slimību. Saskaņā ar trakumsērgas apkarošanas programmu savvaļas dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu jāveic vēl divus gadus pēc pēdējā reģistrētā trakumsērgas gadījuma valstī.

Tomēr pagājušajā gadā trakumsērga konstatēta diviem mājdzīvniekiem – sunim un govij -, tāpēc PVD atgādina, ka liela loma trakumsērgas izskaušanā ir arī mājas dzīvnieku – suņu un kaķu, īpaši to, kas tiek turēti lauku sētās, – vakcinācijai pret trakumsērgu. PVD pērn veiktās dzīvnieku novietņu pārbaudes liecina, ka ļoti bieži lauku sētu mazākie iemītnieki – suņi un kaķi – pret trakumsērgu nav vakcinēti.

Trakumsērgas apkarošana ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm. PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+