×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. oktobris, 2012
Drukāt

Sākas pieteikšanās nodokļu soda naudas dzēšanai


maks_leta22

Kopš vakardienas, 1. oktobra, nodokļu parādnieki var pieteikties līdz 2011. gada 1. septembrim iekrājušos un nenomaksāto parādu daļējai dzēšanai.
 Šādu iespēju paredz jūlija beigās Saeimā pieņemtais Nodokļu atbalsta pasākuma likums. 


 

Noteiktā laikā samaksājot nodokļa pamatparādu un 10 procentus no aprēķinātās kavējuma un soda naudas, atlikušie 90 procenti parādniekiem tiks nodzēsti. Augusta beigās valdība noteica, ka parādu daļējai atlaišanai parādnieki varēs pieteikties no šā gada 1. oktobra līdz 31. decembrim.

Parādu atlaišana skar astoņus nodokļus, to skaitā iedzīvotāju ienākuma, uzņēmumu ienākuma, pievienotās vērtības, akcīzes, muitas, dabas resursu, nekustamā īpašuma nodokļus un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Nekustamā īpašuma nodokļa parādu daļējai dzēšanai parādniekam būs jāraksta iesniegums tai vietējai pašvaldībai, kuras administratīvajā teritorijā atrodas viņa nekustamais īpašums. Kā zināms, Rīgas, Ventspils, Rēzeknes, vairāku citu pilsētu un novadu pašvaldībās līdz šā gada 1. oktobrim jau ir apstiprināti saistošie noteikumi par nekustamā īpašuma nodokļa parādu dzēšanu tās administratīvajā teritorijā.

Bet par pārējiem minētajiem nodokļiem būtu jāvaicā Valsts ieņēmumu dienestā. Parādi tiktu dzēsti 21 darbadienas laikā, skaitot no dienas, kad parādnieks samaksājis minēto pamatparādu un 10 procentus no aprēķinātās soda naudas.

 

Finanšu ministrijā (FM) iesaka parādniekiem nenovilcināt pieteikšanos, tāpēc ka pēc augusta beigām Ministru kabinetā apstiprinātās kārtības parādniekam vispirms jānoskaidro nodokļu administrācijā, kādi nodokļi nav maksāti un kādi ir iekrāto parādu apmēri.

 

Ja šāds pieprasījums nodokļu administrācijai būs iesniegts pēdējā brīdī, tai neatliks laika izziņu sniegšanai, bet parādnieks nepagūs uzrakstīt iesniegumu.

Ja nodokļu administrācijas sniegtās ziņas sakrīt ar nodokļa maksātāja grāmatvedības ierakstiem, tikai tad var rakstiski pieteikties konkrētu nodokļu parādu dzēšanai.

Kad nodokļu administrācija izlemj par parādu daļēju atlaišanu, tad atlikusī parāda summa tiks sadalīta vienādās daļās, maksājot reizi mēnesī, vismaz 50 latu apmērā. Atkarībā no parādu lieluma maksāšanas termiņu varēs noteikt līdz pat 60 mēnešiem. Agrāk bija noteikts, ka šis termiņš ir 18 mēneši.

Maksājuma kavējuma nauda netiek piemērota. Bet, ja nodokļu maksātājs nepilda uzņemtās saistības, nodokļu administrācijai būs tiesības pēc trešā kavētā maksājuma atcelt lēmumu par parādu atlaišanu un sākt nodokļu piedziņu parastā kārtībā.

Nodokļu parādi kopsummā sasnieguši gandrīz miljardu latu.

Pagājušā gada 1. janvārī tie bija 903,83 miljoni latu, tostarp aptuveni piektdaļa jeb 174,422 miljoni latu bija aprēķināti par nodokļu maksājumu kavēšanu. Šā gada 1. janvārī parādi jau bija pieauguši vēl par 25 miljoniem, to kopsumma sasniedza 928,85 miljonus latu. No tiem aptuveni piektdaļa jeb 205,18 miljoni latu bija nokavējuma nauda. FM cer, ka, dzēšot daļu šo parādu, valsts varētu atgūt 235,93 miljonus latu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+