×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
4. janvāris, 2018
Drukāt

Sākas progresīvā nodokļa ēra: Mazo algu saņēmēji vairāk nenopelnīs (21)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Jaunu gadu sākot, “LA” lasītāji visbiežāk jautā, kā viņu ienākumus ietekmēs atšķirīgās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes.

Kā zināms, pērn šī likme visiem strādājošiem bija vienāda – 23%. Bet no 1. janvāra tās atkarīgas no ienākumu apmēra. Bruto ienākumiem līdz 1667 eiro mēnesī IIN likme ir 20%, bruto ienākumiem no 1667 līdz 4583 eiro mēnesī par to ienākumu daļu, kas pārsniedz 1667 eiro – 23%. Bet par 4583 eiro lielākiem mēneša ienākumiem par to ienākumu daļu, kas pārsniedz 1667 eiro – 31,4%.

Pāreja uz progresīvo nodokli solās būt nesāpīga. Jo tiem, kam alga pārsniedz 1667 eiro, tiek piemērota līdzšinējā 23% likme (turklāt uz algu, kas līdz šim slieksnim, tiek attiecināti 20%) – tātad arī viņi būs ieguvēji.

Savukārt lielo algu saņēmēji (tādu pērn bija virs 6000) pērn maksāja solidaritātes nodokli. Tam klāt nāk progresīvais nodoklis, kas palielinās likmi tai atalgojuma daļai, kas pārsniedz 4583 eiro mēnesī, un mainīs solidaritātes nodokļa sadales kārtību.

Rīgas Brīvostas pārvaldniekam Ansim Zeltiņam jautāju, vai viņš zina par progresīvā nodokļa ieviešanu un vai rēķinājis, kā tas ietekmēs viņa ienākumus.

“Par nodokļu reformas ietvaros ieviesto iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresivitāti man ir zināms tikai no plašsaziņas līdzekļos izplatītās informācijas. Kā jaunās likmes iespaidos manu atalgojumu, neesmu iedziļinājies. Kāda būs šī ietekme, par to varēšu vairāk spriest, februāra pirmajās dienās saņemot atalgojumu par janvāri,” viņš atbild.

Pēc Valsts ieņēmumu dienestā publiskotās informācijas viņa priekšgājējs Rīgas Brīvostas pārvaldnieka amatā tikai par darbu Rīgas brīvostas pārvaldē saņēmis 70,8 tūkstošus eiro gadā jeb aptuveni 6000 eiro mēnesī.

Kaut arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola publiski paudusi, ka, īstenojot nodokļu reformu, izdosies samazināt ienākumu nevienlīdzību, aprēķini liecina, ka iedzīvotājiem ar bērniem, kuri līdz šim saņēmuši mazas algas, arī turpmāk ienākumi ne tikai būtiski nepalielināsies, bet pat mazliet saruks.

Kā redzams tabulās, šogad mazo algu pelnītājiem ar diviem apgādājamiem ienākumi “uz rokas” būs mazāki nekā mazo algu saņēmējiem bez apgādājamiem.

Kāpēc darba ņēmēji bez apgādājamiem “uz rokas” iegūs vairāk nekā tādas pašas algas saņēmēji ar apgādājamiem, “Swedbank” Finanšu institūta eksperte Evija Kropa izskaidro ar to, ka, palielinot IIN atvieglojumus par apgādājamiem, samazinās ar IIN apliekamā summa. Iznākumā viņiem no IIN likmes samazinājuma – 20% līdzšinējo 23% vietā – būs mazāks ieguvums nekā strādājošiem bez apgādājamiem. Savukārt strādājošiem, kuriem šo atvieglojumu apmērs būs tik liels, ka IIN no algas netiks maksāts vispār, jārēķinās pat ar ienākumu samazinājumu valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmes (11% līdzšinējo 10,5% vietā) palielinājuma dēļ.

Kā zināms, no šā gada 1. janvāra palielinās minimālās algas apmērs – līdzšinējo 380 eiro vietā – 430 eiro mēnesī.

 

UZZIŅA

Svarīgākās izmaiņas, kas no šā gada 1. janvāra skar ikviena Latvijā strādājošā ienākumus:

palielināts maksimālais diferencētais neapliekamais minimums līdz 200 eiro (pērn maksimālais 115 eiro). Algām no 1000 eiro neapliekamais minimums ir 0;

palielināts atvieglojums par vienu apgādājamo līdz 200 eiro (pērn 175 eiro);

darba ņēmējam palielinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas līdz 11% (pērn 10,5%);

palielināts minimālās algas apmērs līdz 430 eiro mēnesī (pērn 380 eiro);

noteiktas 5% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas autoratlīdzības saņēmējiem un Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētajiem saimnieciskās darbības veicējiem.

atšķirīgas Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes dažādu ienākumu līmeņiem – 20%, 23% un 31.4% (šobrīd 23%);

 

ienakumi_8

 

nodokli_8

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Pašnodarbinātajiem Atbildēt

  no 430eur(ieņēmumi mīnus izdevumi) mīnus 133,86 (obligātās soc iemaksas) mīnus 59,22 IIN. 236,92 eur uz rokas.

 2. Šim nodoklim jaatiecas ne tikai uz algu, bet uz visu ienākumu.

 3. Skumja “dāvana” mazākturīgajiem iedzīvotājiem Latvijas jubilejas gadā… Sarežģīti aprēķini un liela ņemšanās, bet rezultātā nekādu pozitīvu izmaiņu naudas maciņā. Vai to pirms reformas nemācēja izrēķināt neviens ierēdnis, kā būs reāli dzīvē??! Pati finanšu ministre arī neparēķināja līdzi? Tā gan ir patiesība, ka paēdis neēdušo nesaprot.

 4. Tātad pagājušo gadu grāmatvede krāpās? Rīt bakstīšu acī tabulu un likšu pārrēķināt visa gada algu un atvaļinājuma aprēķinu un samaksā nelikumīgi ieturēto

 5. Iesaku Swedbank speciālistiem vairāk piedomāt pie saviem aprēķinie. Esmu atklājis vismaz trīs kļūdas, kuras maldina cilvēkus. Nevienam strādājošajam nebija neapliekamais minimums 112.64 eiro (ja nu vienīgi invaliditātes neapliekamais minimus).To naudu ko atgūst nevar rēķināt kopā ar neapliekamo minimumu. Kā tad pēdējā tabulā IIN varēja būrt 286 eiro. Matemātika (2000-400-220)x20%= 276 eiro. Algai līdz 1667 piemēro 20% likmi.

 6. balsošu ar visām 4-ām "pret" Atbildēt

  Nu ko – gudra finanšu ministre no ZZS, kura gribot labprāt palikt savā amatā, ja “reņģēdāji” sabalsos atkal tos pašus vecos komunistus vai viņu sekotājus. Tikko papa noziedoja 15 000 eiriķus. Oficiāli !:) Balsojam, balsojam ! Ak mans Dievs ! Cik tās reņģes ir garšīgas !

 7. Vairoties šobrīd nav materiāli izdevīgi un, visticamāk, tā būs arī turpmāk. Jauku iznīkšanu, MĪĻIE letiņi!

 8. piekrītu, ka nevienam nav jājūtas vainīgam, ka bērni ir izaudzināti bez nodokļu atvieglojumiem un māmiņu algām, visos laikos ir bijis jādomā, kā bērnus izkolot

 9. Ko nozīmē “mazo algu saņēmēji ar apgādājamajiem saņem mazāk, neka bez apgādājamajiem”? Ja bērnu vecums vairs neļauj tiem būt par apgādājamajiem, tad man ko jājūtas vainīgai to priekšā, kuriem tagad ir nepilngadīgi bērni? Ja mani vecāki saņem mazas pensijas un nevar būt apgādajamo statusā pretēji tiem vecākiem, kuri vēl nesaņem pensijas, bet ir kā apgādājamie bērniem, man kā nepienākas vairāk kā tiem, kuri it ka ir mazāk turīgi? Es neesmu saņēmusi ne māmiņu algas, ne tādas nodokļu atlaides, kaut no 1990.gada maksāju nodokļus godīgi, ka visi citi nodokļu maksātāji. Kāpēc tagad tiek noniecināti tie, kuru bērni ir pilngadīgi pret tiem, kuriem bērni vēl aug? Beidziet vienreiz šādi izteiktie, jo tas ir nekorekti.

 10. Tā jau tas arī bija domāts. Paši uzprasijās.

 11. tabulā ir kļūda no 500,- uz papīra, uz rokas saņem 358 nevis 369!!!!!

 12. 2017 gadā neapliekamais minimums tika rēķinātsno 60 eiro, nevis no 112,64 kā rādīts tabulā. vai mēs visu laiku esam krāpti?

 13. nu viss pareizi sashēmots,valstij kaut kur nauda jāņem un mazo algu saņēmēji ir lielākā daļa un tie arī neko nesapratīs un pretī nerunās, pasarg dievs aizskart lielos… mēs par tādu algu nestrādāsim/ par prēmijām valsts sektorā labāk paklusēsim\..valsts sektors nevarot konkurēt ar privāto utt.

 14. Rodas viltus iespaids, ka kaut kas tiek darīts tautas labā, samazina nodokli par 5-10 eiro, palielina it kā algu, bet no otras puses paceļ cenas degvielai, citās sfērās un beigās čušš vien sanāk…

 15. Latvija ir mirusi, valdibai laiks padomat ka pashai sevi pabarot ar laiku.
  Tauta sak saprast ka slinkus uzturet nav izdevigi.

 16. Reformas rezultāts lielākie zaudētāji ģimenes ar bērniem un nav svarīgi kāda alga. Demografija iet uz leju.

 17. Kas notiek šai valstī? Uz ko cer valdošie?

 18. Ģimenes ar bērniem neko arī neatgūst par medicīnas izdevumiem, zobārstu un izglītību, tā ka mīnusi ģimenēm ar bērniem ir vēl lielāki.

 19. Ģimenes ar bērniem arī neko neatgūs par medicīnas izdevumiem, zobārstu , izglītību ne par sevi ne par bērniem.

Draugiem Facebook Twitter Google+