Foto – Shutterstock.com

Sākas projekts “Mazulītis nav vainīgs”, lai sniegtu palīdzību jaundzimušajiem, kuru mātēm ir HIV vai AIDS 0

Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem, biedrība „AGIHAS” pateicoties A/S „Latvijas valsts meži” atbalstam un sadarbībā ar labdarības organizāciju Ziedot.lv, Rīgas Dzemdību namu un Latvijas Infektoloģijas centru, 1. aprīlī uzsāk projektu “Mazulītis nav vainīgs”, kura ietvaros tiks sniegta palīdzība jaundzimušajiem bērniem, kuru mātes ir HIV pozitīvas vai AIDS slimnieces. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām, šīs sievietes, barojot ar krūti, pakļauj savus jaundzimušos bērnus infekcijas riskam. Lai tas nenotiktu, jaundzimušie bērni ir jābaro ar mātes piena aizstājējproduktiem.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Latvijā (piemēram, atšķirībā no Igaunijas) HIV pozitīvām mātēm un AIDS slimniecēm dzimušus bērnus nenodrošina ar mātes piena aizstājējproduktiem, kas patiesībā ir viens no būtiskiem priekšnosacījumiem, lai mazinātu viņu inficēšanās risku. Iesaistot projektā Rīgas dzemdību namu un Latvijas infektoloģijas centru, biedrība “AGIHAS” laika posmā no aprīļa līdz novembrim koordinēs palīdzību aptuveni trīsdesmit diviem mazuļiem, nodrošinot tiem astoņus mēnešus bez maksas tik nepieciešamo mātes piena aizstājējproduktu. Viens mazulis mēnesī saņems aptuveni desmit „Frisolac Gold Comfort ” sausā piena maisījuma iepakojumus.

Rīgā ik mēnesi vidēji četrām HIV pozitīvām mātēm piedzimst bērni. Diemžēl ar katru gadu HIV pozitīvām mātēm dzimušo bērnu skaits Latvijā pieaug, kas izskaidrojams ar kopējo HIV infekcijas izplatības pieaugumu un tā tendencēm. Proti, ik gadu Latvijā HIV jauno gadījumu skaits palielinās tieši jaunu reproduktīvā vecuma sieviešu grupā, jo infekcija tiek pārnesta heteroseksuālu attiecību ceļā. Pretēji izplatītajiem mītiem un pieņēmumiem, šīs sievietes daudzos gadījumos nebūt nav intravenozo narkotiku lietotājas vai seksuālo pakalpojumu sniedzējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja, Dr. med. Ilze Kreicberga: “Mēs labprāt piedalāmies un arī turpmāk piedalīsimies projektos, kas sniedz reālu – fizisku vai morālu – palīdzību mūsu pacientēm un viņu mazuļiem. Mūsuprāt, īpaši nozīmīgi ir tie projekti, kas domāti problemātiskākajām vai neaizsargātākajām māmiņām un viņu bērniņiem, jo tie padara mūsu sabiedrību tolerantāku, labvēlīgāku un brīvāku no aizspriedumiem.”

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste, profesore Baiba Rozentāle: “Šāda nevalstiskās organizācijas “AGIHAS” iniciatīva ir īpaši nozīmīga un unikāla, jo ir pirmais projekts Latvijā, kas sniedz reālu palīdzību HIV pozitīvām mammām un viņu bērniem. Tās ir patiesas rūpes par bērniņiem, kurus mātes nedrīkst barot ar krūts pienu, un ļoti būtisks atbalsts šīm slimības skartajām sievietēm, kurām, tāpat kā visām citām, ir tiesības kļūt par mātēm un redzēt savus bērnus izaugam veselus.”

“Latvijai katrs bērniņš ir svarīgs, arī tas, kurš piedzimis slimai mammai. Ir bezgala apsveicami, ka ir tādas valsts un nevalstiskā sektora organizācijas, kas rūpējas, lai arī šādu sarežģītu situāciju vērstu par tik labu, cik vien tas iespējams. Mātes piena aizstājējprodukts ir tikai viens, bet ļoti būtisks atbalsts,” atzīmē Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

Vēl par projektu

Projekta ietvaros katrai “pārtikas pakai” tiks pievienota piena aizstājēja sagatavošanas instrukcija, mediķu rekomendācijas u.c. noderīga informācija, t.sk., biedrības „AGIHAS” vizītkarte ar īsu programmas “Līdzīgs – līdzīgam” aprakstu un koordinātēm. Šīs programmas ietvaros brīvprātīgie bez maksas sniedz konsultācijas pacientiem, kuri par savu diagnozi uzzinājuši nesen un kuri jūtas apmulsuši un ir neziņā, kā sadzīvot ar infekciju. Šādiem pacientiem pirmajā šoka mirklī ir vieglāk uzticēties neitrālam konsultantam nekā profesionāliem mediķiem.