×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
30. jūnijs, 2013
Drukāt

Sākas XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki

Foto-LETAFoto-LETA

Šodien, 30.jūnijā, oficiāli sākas XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki, kas nedēļas garumā Rīgā piedāvās dažādus svētku pasākumus, noslēdzot programmu 7.jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē ar noslēguma koncertu “Līgo” un kopīgu sadziedāšanos visas nakts garumā.

Dziesmu un deju svētkos šoreiz piedalīsies 40 600 dalībnieki no dažādām pasaules vietām, no kuriem jaunākā būs sešus mēnešu veca meitenīte Elīna, bet vecākais svētku dalībnieks ir svētku Goda virsdiriģents Roberts Zuika, kuram šogad tika nosvinēti 100 gadi.

Absolūts dalībnieku līderis svētkos ir dejotāji, jo šogad svētkos piedalīsies kopumā 603 deju kolektīvi. Korus svētkos pārstāvēs 388 kolektīvi, bet trešajā vietā skaita ziņā būs vokālie ansambļi – 224 kolektīvi.

Rekordliels šogad būs ārvalstu latviešu skaits – kopumā uz Rīgu atbraucam tiek gaidīti 1300 dalībnieki no dažādām latviešu kopienām ārvalstīs. Tāpat svētku rīkotājiem izdevies piesaistīt lielāku mazākumtautību kolektīvu skaitu, jo 2008.gadā tie bija 53 kolektīvi, bet šogad jau 96 mazākumtautību kolektīvi, dodot iespēju svētku laikā baudīt mazākumtautību kolektīvu priekšnesumus gan Vērmanes dārzā, gan kā atsevišķu koncertu Lielajā ģildē.

Nedēļas garumā Rīgā kopumā notiks 62 pasākumi, no kuriem 21 būs maksas pasākums, bet 41 – bezmaksas pasākums.

Šodien svētku programma sāksies plkst.11 ar ekumēnisko dievkalpojumu Doma baznīcā, kā arī tajā pašā laikā Mazajā ģildē sāksies vokālo ansambļu konkurss. Pēc dievkalpojuma no plkst.13 līdz 13.40 svētku atklāšanas pasākumi notiks Latvijas novados, kur 420 Latvijas vietās tiks pacelti īpaši svētkiem izveidoti karogi.

Pēc svētku galvenā režisora Uģa Brikmaņa ieceres šodien pašā dienas vidū, kad saule ir zenītā, tiks pacelti Dziesmu un deju svētku karogi, tā simboliski atklājot svētkus visā Latvijā. Sākot no aprīļa, uz svētku rīkotāja – Latvijas Nacionālā kultūras centra – biroju no visas Latvijas tika iesūtītas svētku zīmes, kuras iedziedāja katras konkrētās vietas kolektīvi. Šīs svētku zīmes uzdrukātas uz īpaši veidota karoga.

Svētku atklāšana novados ir simbolisks un vienojošs brīdis. Svētku dalībnieki, kas dodas uz Rīgu, un mājās palicēji kopā pacels karogu, kas plīvos līdz pat svētku pēdējai dienai, sagaidot mājās dalībniekus, klāstīja svētku galvenais režisors.

Šodien plkst.14 Rīgas Latviešu biedrības namā notiks bērnu folkloras kopu un solistu koncerts “Zvaigžņu sega”, savukārt plkst.16 starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā sāksies tautas tērpu skate. Šajā sarīkojumā piedalīsies skates laureāti, kuri speciāli veidotā iestudējumā demonstrēs savus tērpus un izspēlēs vienu posmu cilvēka dzīvē saules gada ritējumā.

Doma baznīcā plkst.18.30 notiks garīgās mūzikas koncerts. Šajā koncertā profesionālie kolektīvi – Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Latvijas Radio koris, kamerkoris “Ave Sol”, kā arī Rīgas Doma zēnu koris – atskaņos pēdējā laika latviešu autoru vokāli instrumentālo garīgo mūziku. Programmā tiks izmantoti arī katoļu, pareizticīgo, luterāņu un baptistu autentisku sakrālu dziedājumu fragmenti (fonogrammas), ko iedziedājuši patiesi ticīgi mūsu līdzcilvēki dažādos Latvijas novados.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku atklāšana notiks plkst.21.30 Dziesmu svētku parkā ar svētku virsdiriģentu un virsvadītāju godināšanu. Svētku atklāšanas ceremonijā piedalīsies visu veidu kori, kas pārstāvēs četrus Latvijas vēsturiskos novadus, kā arī pūtēju orķestri un etnodziedātāju kopa. Sarīkojuma laikā notiks arī tautas tērpu skates laureātu demonstrējumi.

Svētku rīkotāji aicina pasākuma apmeklētājus uz izraudzīto koncertu vai sarīkojumu ierasties laikus. Tāpat maksas pasākumu apmeklētāji tiek mudināti ņemt vērā uz ieejas biļetēm uzdrukātās ikonas.

XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku kopējais budžets ir 3 795 865 lati. Valsts budžets ir 2 431 720 lati, bet plānotie ieņēmumi – 554 667 lati, savukārt atbalstītāju ieguldījums ir 809 478 lati.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+