Bijušais iekšlietu ministrs Sauļus Skvernelis (pa kreisi) no Zaļo un zemnieku savienības savukārt uzvarējis cīņā savā vēlēšanu apgabalā Viļņā, bet Karbauskis – Kauņā.
Bijušais iekšlietu ministrs Sauļus Skvernelis (pa kreisi) no Zaļo un zemnieku savienības savukārt uzvarējis cīņā savā vēlēšanu apgabalā Viļņā, bet Karbauskis – Kauņā.
AP

Sākotnējie rezultāti: Lietuvas Seima vēlēšanās uzvar uzņēmēja partija 0

Lietuvas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi uzņēmēja Ramūna Karbauska vadītā, pašreizējā Seima sastāvā ar vienu deputātu pārstāvētā Zemnieku un zaļo savienība, kas ieguvusi 56 deputātu mandātus, liecina provizoriskie rezultāti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Bijušā eirodeputāta Gabrieļus Landsberģa vadītā konservatīvā opozīcijas partija “Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti” Seimā ieguvusi 31 vietu, bet pašreizējā premjerministra Aļģirda Butkeviča vadītā Sociāldemokrātiskā partija ieguvusi 17 deputātu vietas.

Ar 14 deputātiem Seimā būs pārstāvēta šobrīd opozīcijā esošā Viļņas mēra Remiģija Šimašus vadītā Liberāļu kustība, bet ar deviņiem deputātiem – valdošajā koalīcijā ietilpstošaja savulaik impīčmenta ceļā no prezidenta amata atceltā Rolanda Paksa dibinātā partija “Kārtība un taisnīgums”. Astoņus deputātu mandātus izcīnījusi eirodeputāta Valdemāra Tomaševska vadītā opozīcijas partija “Lietuvas poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu savienība”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Divus deputātu mandātus ieguvusi valdošajā koalīcijā pārstāvētā Darba partija, bet Zaļā partija, Centra partija un partija “Lietuvas saraksts” katra ieguvusi pa vienam mandātam. Vēl vienu mandātu ieguvis bijušais Darba partijas biedrs Darjus Kaminsks.

Svētdien notika Seima vēlēšanu otrā kārta, kurā bija jāsadala 68 deputātu mandāti vienmandāta apgabalos.

Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas dati liecina, ka Butkevičs zaudējis savā vēlēšanu apgabalā Vilkavišķos, kur uzvarējis Zemnieku un zaļo savienības kandidāts Ķēstutis Smirnovs.
Bijušais iekšlietu ministrs Sauļus Skvernelis no Zaļo un zemnieku savienības savukārt uzvarējis cīņā savā vēlēšanu apgabalā Viļņā, bet Karbauskis – Kauņā.

Lietuvas Seimā pavisam ir 141 deputāts. 70 parlamenta locekļi tiek ievēlēti daudzmandātu apgabalā pēc partiju sarakstiem, bet 71 – vienmandāta apgabalos. Trijos no tiem jaunā Seima deputāti ievēlēti jau pirmajā kārtā, jo ieguvuši vairāk nekā pusi balsu, bet vēl 68 apgabalos par parlamenta deputāta mandātu sacentīsies katrā pa diviem kandidātiem, kuri pirmajā kārtā ieguvuši visvairāk balsu.

“Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti” daudzmandātu vēlēšanu apgabalā ieguva 20 mandātus, Zemnieku un zaļo savienība – 19 Sociāldemokrātiskā partija – 13 mandātus. Liberāļu kustībai pienākas astoņi mandāti, bet “Lietuvas poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu savienība” un “Kārtība un taisnīgums” – katrai pa pieciem mandātiem.

Reklāma
Reklāma

Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbausks šonedēļ paudis pārliecību, ka Lietuvai visvairāk noderētu plaša koalīcija, kurā viņa partija varētu apvienoties ar “tēvzemiešiem” un sociāldemokrātiem, savukārt liberāļus viņam koalīcijā grūti iedomāties “no vērtību viedokļa”.
Tikmēr viņa partijas vēlēšanu saraksta līderis un premjera amata kandidāts, bijušais iekšlietu ministrs Sauļus Skvernelis paziņojis, ka nav pret liberāļiem noskaņots tik kategoriski un viss būšot atkarīgs no tā, kā izdosies saskaņot programmatiskās nostādnes.

Savukārt konservatīvo līderis Gabrieļus Landsberģis paziņojis, ka iestājas par triju partiju koalīciju, kurā līdz ar savu partiju saredz Zemnieku un zaļo savienību un liberāļus. Tomēr vienlaikus Landsberģis kritizējis “zemniekus un zaļos” par panisku mētāšanos, kas, viņa vārdiem runājot, vērojama pēdējo dienu laikā. Pēc viņa teiktā, potenciālie koalīcijas partneri “izvirza aizvien jaunas prasības, velk jaunas sarkanās līnijas un, šķiet, raksta pavisam jaunu programmu”. Skvernelis atšķirībā no Karbauska, viņaprāt, šķiet vairāk noskaņots dialogam, bet esot jūtams, ka viedokļu atšķirības valda ne tikai starp abiem līderiem, bet arī partijā kopumā. Karbauskis tikmēr apgalvojis, ka viņa partija “ir vienota un izveidos pašu stiprāko frakciju”, bet mētāšanās un pamika esot vērojama pašu konservatīvo rindās.