×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
24. jūlijs, 2015
Drukāt

Sāks atjaunot Stūra mājas fasādi (3)

Foto: LNB.lvFoto: LNB.lv

Šādi izskatījās Tetera nams (vēlākā Stūra māja) ap 1914. gadu.

Sākti Tetera nama (bijusī VDK ēka jeb Stūra māja) Rīgā, Brīvības ielā 61, plānotie fasādes vēsturiskā krāsojuma atjaunošanas darbi, aģentūru LETA informēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pārstāvis Arnis Blodons.

Atjaunošanas darbus VNĪ uzdevumā veiks AS “Būvuzņēmums Restaurators”. Darbu apjomā ir iekļauta arī skārda jumta nomaiņa, ievērojot pagājušā gadsimta klājuma tehnoloģisko stilistiku un autentisku izpildījumu.

Pirms darbu sākšanas ir veikta Tetera nama fasādes apdares arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija. Nama fasāde iegūs iespējami oriģinālu pagājušā gadsimta sākuma izskatu un stilu. Fasāžu krāsu pase izstrādāta, pamatojoties uz ēkas apdares apsekošanas rezultātiem un vēsturiskajiem materiāliem. Ēkas krāsojums balstīts uz pelēku tonalitāti, kas papildināts ar baltām detaļām.

Fasādes atjaunošanas darbi ietver fasāžu attīrīšanu, izmantojot paņēmienus, kas saudzēs un nebojās oriģinālo materiālu. Virsmu tīrīšanai izmantos gan rokas instrumentus, gan attīrīšanu ar saspiestu gaisu.

Tāpat fasādes atjaunošana paredz trūkstošo un bojāto profilējumu un dekoratīvo elementu izgatavošanu un atjaunošanu pēc uz vietas esošajiem analogiem paraugiem, granīta elementu tīrīšanu un nestabilo detaļu nostiprināšanu, dzegu un to reljefu dekoru restaurēšanu, vienlaicīgi pārbaudot to noturību un enkuru stiprinājumu atjaunošanu.

Šobrīd tiek izvietotas sastatnes gar ēku Brīvības ielā un vēlāk arī Stabu ielā, kā arī nodrošināti elektroapgādes un ūdens padeves pieslēgumi būvdarbu veikšanai.

“Nama fasādes atjaunošana ne tikai saglabā tā autentisko skatu un uzlabo pilsētvides arhitektonisko pievilcību, bet arī ceļ ēkas prestižu un ekonomisko vērtību nekustamā īpašuma tirgū. Vēlamies šo ēku pārkrāsot arī pārnestā nozīmē. Stūra mājas nosaukumu varētu saglabāt nama pirmais un pagrabstāvs, bet par pārējo ēku vēlamies runāt kā par Tetera namu,” norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols.

Tetera nams atrodas Brīvības un Stabu ielas krustojumā valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Nams celts pagājušā gadsimta sākumā, 1912. gadā, un ir nacionālā romantisma un jūgendstila apvienojuma paraugs. Sākotnēji projekts tika veidots kā īres nams ar veikalu galeriju rindu pirmajā stāvā. Ritot laikam, nama fasāde ir cietusi no pilsētas piesārņojuma un citiem ārējiem faktoriem, tādēļ šobrīd nepieciešama nama fasādes krāsojuma atjaunošana un jumta seguma nomaiņa ēkas tehniskā stāvokļa stabilizācijai. Darbus plānots pabeigt 2015. gada decembrī, un tiem ir piecu gadu garantija, ko nodrošina būvuzņēmējs.

Kā ziņots, pēc Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē bija plānots nokrāsot Stūra mājas fasādi, kā arī salabot ēkas jumtu. Tas kopumā varētu izmaksāt aptuveni 600 000 eiro, ko VNĪ ieguldītu no sava budžeta. Tālākus darbus saistībā ar Stūra mājas ēku VNĪ varēs sākt tikai nākamgad, bet plānotos sākšot jau šogad.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Māju savedīs kārtībā par valsts līdzekļiem, kā parasti, būs nepieciešami kādi desmiti miļoni, un pēc tam pēkšņi izpeldēs īpašnieks, kaut kāds Teters vai Alexandrs?

 2. Citēts “Fasādes atjaunošanas darbi ietver fasāžu attīrīšanu, izmantojot paņēmienus, kas saudzēs un nebojās oriģinālo materiālu.”
  “Fasāžu krāsu pase izstrādāta, pamatojoties uz ēkas apdares apsekošanas rezultātiem un vēsturiskajiem materiāliem.”
  “Tāpat fasādes atjaunošana paredz trūkstošo un bojāto profilējumu un dekoratīvo elementu izgatavošanu un atjaunošanu pēc uz vietas esošajiem analogiem paraugiem”
  “Vēlamies šo ēku pārkrāsot arī pārnestā nozīmē”.

  Ha,ha,ha, par tādu summu tīrīs manuāli ar zelta saru zobbirstīti. Un izmantos tikai vēsturiskajai fasādei atbilstošus restaurācijas materiālus.
  Jācer, ka kaļķa un akmens fasādes elementus ne”restaurēs” ar betonu vai cementu un kaļķa fasādi nekrāsos ar akrila dispersijas krāsu.

Draugiem Facebook Twitter Google+