Kultūra
Teātris un kino

Sāks filmēt Žanim Lipkem veltīto kinolentu “Puika ar suni” 16

Zigis (Matīss Kipļuks) un Zanis (Artūrs Skrastiņš) filmā “Puika ar suni”.

Trešdien, 25. janvārī Jūrmalā sāksies režisora Dāvja Sīmaņa jaunās filmas “Puika ar suni” uzņemšana; filma top studijā “Mistrus Media” un ietilpst Nacionālā Kino centra (NKC) filmu programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, LA.lv informēja NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Filma vēsta par rīdzinieka Žaņa Lipkes dzīvi un notikumiem, kas vācu okupācija laikā risinājās Rīgā un Lipkes mājā Ķīpsalā. Starp Latvijas personībām, kas no nāves glābuši citus, Žanis Lipke ir visspilgtākais piemērs – aizrautīgs, bezbailīgs avantūrists, kurš, pateicoties savai dabiskajai cilvēcībai, paglāba vairāk nekā pussimtu nāvei nolemtu ebreju. Šie Latvijas vēstures traģiskie notikumi līdz šim nav atspoguļoti filmās, un tā būs pirmā spilgtā kinoliecība par šo Latvijas vēsturei būtisko lappusi.

“Filma “Puika ar suni” stāsta par 20. gadsimta Latvijas vēstures notikumiem, par kuriem radušās daudzas un dažādas interpretācijas, mīti, kas vēl aizvien tiek izplatīti un izmantoti politikai, neļauj “sadzīt vecām brūcēm” un raisa bailes, liek uzdot jautājumus. Ebreju iznīcināšana Rīgā ir viena no 20. gadsimta traģēdijām, kurā Latvija bija ierauta. Kolaboracionisms un pretošanās šādos vēstures pagrieziena punktos kļūst par tēmu, kas nodarbina vēsturniekus, bet šīs tēmas realizācija kinomākslā ir ne mazāk nozīmīga nācijas tālākai pastāvēšanai,” uzskata filmas producents Gints Grūbe.

Filma “Puika ir suni” ir režisora Dāvja Sīmaņa otrā spēlfilma, tā iecerēta kā vērienīga, precīza vēstures rekonstrukcija. Plānots, ka filma Latvijā uz ekrāniem nonāks 2018. gada pavasarī.

Filmas operators ir Dāvja Sīmaņa ilggadējais domubiedrs Andrejs Rudzāts, filmas māksliniece – Kristīne Jurjāne, producenti Antra Gaile un Gints Grūbe, filmas scenārija autori Dāvis Sīmanis un Matīss Gricmanis.

Saistītie raksti

Filmas stāsts veidots pēc Ineses Zanderes topošās grāmatas motīviem, Žaņa Lipkes lomā – aktieris Artūrs Skrastiņš, Johanna Lipke – Ilze Blauberga, viņu dēla Ziga lomā – skolnieks Matīss Kipļuks.

Filmēšana turpināsies janvārī un februārī Jūrmalā, Rīgā, un Tukumā. Filma “Puika ar suni” top studijā Mistrus Media, kuras jaunākais darbs ir Viestura Kairiša spēlfilma Melānijas hronika; šī filma 2016. gada nogalē izpelnījusies lielu ievērību visā Latvijā, ierindojoties starp gada apmeklētākajām filmām kinoteātru statistikā.

Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais Kino centrs, Rīgas Domes Kultūras departaments, Eiropas Komisijas programma Creative Europe, Tukuma pilsētas dome.

LA.lv