×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. aprīlis, 2016
Drukāt

Sāks izmaksāt pārskatītās pensijas (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Šā gada maijā sāks izmaksāt pārskatītās pensijas, informē Labklājības ministrija (LM).

Jau vēstīts, ka 2016. gadā sākta pensiju (vecuma, apgādnieka zaudējuma, izdienas pensiju, kas piešķirtas saskaņā ar nolikumu „Par izdienas pensijām”) pārskatīšana cilvēkiem, kuriem pensija piešķirta vai pārrēķināta 2010. gadā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pārskatīs tās pensijas, kas ir piešķirtas vai pārrēķinātas laikā no 2010. gada 1. janvāra līdz 2010. gada 31. decembrim. Proti, pārskatīs pensijas, kuru aprēķināšanā piemērots 2009. gada negatīvais apdrošināšanas iemaksu algas kapitāla indekss.

Pārskatītās pensijas VSAA sāks izmaksāt maijā.

„Esmu gandarīts, ka tiesiski ir atrisināts jautājums, kad strauju darba tirgus svārstību ietekmē, tiek būtiski ietekmēts pensijas apmērs. Turpmāk negatīva kapitāla indeksa gadījumā piemēros izlīdzināšanas metodi. Tas nozīmē, ka negatīvos indeksus aizstās ar skaitli “1” līdz laikam, kad negatīvo un pozitīvo indeksu reizinājums būs lielāks par skaitli “1”,” atzīst labklājības ministrs Jānis Reirs.

2010. gadā piešķirtās pensijas pārskatīs, pārrēķinot pensijas kapitālu, proti, 2009. gada negatīvā kapitāla indeksa vietā piemērojot skaitli „1”. Šīs pensijas VSAA pārskatīs līdz 2016. gada augustam. Ja pensija pēc pārskatīšanas būs lielāka nekā iepriekš, tad pensijas starpību par laika posmu no 2016. gada 1. janvāra līdz mēnesim, kad VSAA reāli veiks konkrētās pensijas pārskatīšanu, cilvēks saņems pēc lēmuma pieņemšanas, bet ne vēlāk kā 2016. gada augustā.

Pārskatīšana notiks arī divos nākamajos gados: 2017. gadā pārskatīs 2011. gadā piešķirtās (pārrēķinātās) vai pensijas; 2018. gadā pārskatīs 2012., 2013., 2014. un 2015. gadā piešķirtās (pārrēķinātās) pensijas.

LM atgādina, ka pensiju aprēķina katram cilvēkam individuāli, par pamatu ņemot pensijas sākuma kapitālu (aprēķināts, ņemot vērā darba stāžu līdz 1996. gadam un vidējo iemaksu algu laika periodā no 1996. gada līdz 1999. gadam), pensijas kapitālu (no 1996. gada 1. janvāra personificētajā kontā reģistrētās sociālās apdrošināšanas iemaksas), kā arī pensionēšanās vecumu. Pensionēšanās vecums katru gadu palielinās par 3 mēnešiem un 2016. gadā ir 62 gadi un 9 mēneši.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Un kad tiks atdots parāds par uzturlīdzekļiem,kas palika neatdots pirms bija izveidots Valsts UGF? Tiesu izpildītāji bija bezspēcīgi tajā laikā izdotā uzturlīdzekļu likuma priekšā,jo faktiski maksāja jau tikai godīgie,tie,kas negribēja saviem bērniem maksāt tie arī nemaksāja. Cieta visi bērni,kas tagad jau maksā valstij nodokļus. Vai tas ir politiski atstājams novārtā,vai par tiem vecākiem nav jāpadomā,lai vismaz viņiem vieglākas vecumdienas,kas savā laikā bez alimentiem vienas audzināja savus bērnus.

  2. Un kad tiks atdots parāds par uzturlīdzekļiem,kas palika neatdots pirms bija izveidots Valsts UGF? Tiesu izpildītāji bija bezspēcīgi tajā laikā izdotā uzturlīdzekļu likuma priekšā,jo faktiski maksāja jau tikai godīgie,tie,kas negribēja saviem bērniem maksāt tie arī nemaksāja. Cieta visi bērni,kas tagad jau maksā valstij nodokļus. Vai tas ir politiski atstājams novārtā,vai par tiem vecākiem nav jāpadomā,lai vismaz viņiem vieglākas vecumdienas,kas savā laikā bez alimentiem vienas audzināja savus bērnus.

Draugiem Facebook Twitter Google+