Kultūra
Kultūrpolitika

Sāksies vairāku Latvijas simtgadei veltīto filmu uzņemšana 0

Publicitātes foto

Šī vasara būs visaktīvākais filmēšanas posms lielā daļā projektu, kas atbalstīti programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, informēja Nacionālā kino centra vecākā referente informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

Jūlija pirmajā un otrajā nedēļā pirmos kadrus uzņems trim no šīs programmas spēlfilmām, to režisori ir klasiķis Varis Brasla, debitante Madara Dišlere un pieredzējusī Ināra Kolmane, kura ekranizē Vizmas Belševicas darbu “Bille”.

Savukārt laikā pirms un pēc Jāņiem taps iespaidīgas epizodes vairākām dokumentālajām filmām. Filmētas tiks režisores Kristīnes Želves dokumentālā filma “Mērijas ceļojums”, Ilonas Brūveres dokumentālā filma “Ievainotais jātnieks” par tēlnieku Kārli Zāli, savukārt jūnija pēdējā nedēļā iespaidīgu inscenējumu filmēšana paredzama projektā “Baltu ciltis”, kura autori ir brāļi Ābeles.
Programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” atbalstītas tika 16 pilnmetrāžas filmas – sešas spēlfilmas, astoņas dokumentālās filmas un divas animācijas filmas.

Latvijas valsts simtgadei filmu nozare gatavojas jau kopš 2014.gada, kad tika izsludināts projektu konkurss “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” un Nacionālais kino centrs vairākās kārtās rīkoja konkursu, finansiāli atbalstot projektu attīstīšanas posmu un sagatavošanu ražošanai. Konkursa noslēgumā īpaša žūrija kopīgā kontekstā vērtēja 31 projektu, un žūrijas uzdevums bija izvēlēties tādus filmu projektus, kas sekmētu Latvijas simtgadei veltītu augstvērtīgu, žanriski daudzveidīgu un sabiedriski nozīmīgu filmu izveidi, aktualizējot Latvijas vēstures, valstiskuma un nacionālās identitātes tēmas, stiprinot visplašākajā auditorijā izpratni par nacionālo identitāti un Latvijas valsts attīstību.

Programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ir atbalstītas sešas spēlfilmas, starp tām ir gan latviešu literatūras ekranizācijas, gan vēsturiskas spēlfilmas, gan mūsdienu un nesenās pagātnes stāsti. Vairākas filmas domātas bērnu un jauniešu auditorijai. Spēlfilmas Latvijas simtgadei uzņems režisori Varis Brasla, Gatis Šmits, Anna Viduleja, Dāvis Sīmanis, Ināra Kolmane un Madara Dišlere. Dokumentālās filmas veidos režisori Askolds Saulītis, brāļi Lauris un Raitis Ābeles, Kristīne Briede un Audrjus Stonis, Ilona Brūvere, Dzintra Geka, Gints Grūbe, Kristīne Želve, Ivars Seleckis, savukārt animācijas filmas Latvijas simtgadei uzņems režisori Roze Stiebra un Edmunds Jansons.

Simtgades filmu pirmizrādes sāksies jau 2017.gada augustā, kad kā pirmā pie skatītājiem nonāks Braslas ģimenes filma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, bet pārējo filmu pirmizrādes plānotas vienmērīgi visa 2018.gada garumā.

LA.lv