×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: Sāksim paši ar sevi (2)

Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Viens no apspriestākajiem notikumiem šajās dienās – traģēdija Dobelē. Klusajā Zemgales mazpilsētā kādā mājā atrasti miruši trīs cilvēki – divi vecāki un viņu deviņus mēnešus vecais bērniņš, kurš visdrīzāk gājis bojā no bada.

Diemžēl šādas lietas pasaulē notiek. Ļoti reti, bet notiek. Patlaban rit izmeklēšana. Lai kas arī noskaidrotos, notikušajā pirmām kārtām jāvaino vecāki un tikai tad var domāt par pašvaldības, sociālo dienestu, policijas vai radinieku atbildību.

Tomēr Dobeles notikums ir ne tikai šaušalīga traģēdija, bet arī brīdis, kad uzdot jautājumu – kā gan tas varēja atgadīties? Sabiedrības pašportrets, kurā nav patīkami ielūkoties. Iedomāsimies šo ainu – puspamesta ēka, kurā vairs apdzīvoti tikai daži dzīvokļi. Bet bija taču laiki, kad arī Dobelē trūka dzīvokļu! Vecgada dienā nelaimīgajā mājā viesojusies policija. Kaimiņienei radušās aizdomas, ka kādā dzīvoklī atrodas pamests kaķis. Bērnu raudām cilvēki nebija pievērsuši uzmanību.

Mēs tiekam novēroti neskaitāmās videokamerās, vismaz pilsētās mūsu soļi tiek burtiski ierakstīti. Latvijā ir mazpilsētas, kur autobraucēju sagaida nevis plakāts “Laipni aicināti!”, bet gan “Brīdinām – pilsētā notiek videonovērošana!”. Cilvēku atrašanos telpā un laikā nodod mobilā telefona signāli, bet viņu iepirkšanās paradumus (arī vietas un laikus!) zina kredītkaršu kompānijas. Telefoni ir pilni ar kontaktiem, sociālajos tīklos uzrodas aizvien jauni draugi. Un tajā pašā laikā daudzi jūtas vientuļi, neaizsargāti, bezpalīdzīgi un pamesti. Kāda populāra “sabiedrības dāma” Latvijā nupat nākusi klajā ar atklājumu – viņai “feisbukā esot pieci tūkstoši draugu, bet dzīvē ar problēmām jātiek galā vienai”. Un kāda ironija – sieviete pati pelna naudu, mācot citiem, kā pareizi dzīvot.

Vācijā, vienā no bagātākajām Eiropas valstīm, ik pa laikam dzīvokļos atrod mumificējušos līķus, kuri, pēc tiesu medicīnas ekspertu atzinuma, šādā stāvoklī atradušies jau gadiem ilgi. Tātad valsts kārtīgi ieskaitījusi kontā pensiju, banka savlaicīgi izpildījusi automātisko rēķinu apmaksu, vienīgi līdzcilvēkiem nav bijis nekādas daļas.

Un tagad iedomāsimies, vai Dobeles traģēdija varēja notikt, teiksim, pirms gadiem piecdesmit, 1967. gadā? Varēja, bet ar daudz, daudz mazāku iespējamību. Pirmkārt, abiem vecākiem būtu darbs. Otrkārt, narkotikas tolaik nebija pieejamas. Treškārt, nelabvēlīgā ģimene tiktu vazāta pa arodbiedrības sapulcēm un kaunināta biedru tiesās, pie dzīvokļa durvīm bez ceremonijām klauvētu “kārtības sargi”, dusmīgas sievas no “mājas komitejas” vai vienkārši līdzjūtīgi kaimiņi.

Tāpat nevaru iedomāties, ka kaut kas līdzīgs šodien varētu notikt zemēs, kuras es labi pazīstu, – Gruzijā, Armēnijā, Ēģiptē vai Marokā. Šīs valstis nav uzņemtas nevienā no prestižajām organizācijām, ar kurām tik ļoti mīl lepoties Latvija. Tās ir vēl trūcīgākas, tajās klibo demokrātija, cilvēka tiesības, tiesiskums – vismaz mūsu, rietumnieku, izpratnē. Toties ir saglabājusies cilvēciskā solidaritāte, kas nav mazsvarīgi. Tātad ceļā uz progresu kaut kas būtisks pavisam nemanāmi ticis pazaudēts. Sabiedrība saskaldījusies atomos, kurā katrs cīnās pats par sevi. Ko darīt? Laikam jau katram būtu jāsāk pašam ar sevi. Nu kaut vai mēģināt sastapt sen aizmirstu radu, draugu vai kaimiņu. Ar kaunu jāatzīst, ka savas daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpā Rīgā no divdesmit dzīvokļu kaimiņiem pazīstu labi ja piecus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. gadus no vietas var sākt AR SEVI?????????????? Tas ir sauciens tuksnesī! Beidzot būtu jāsāk domāt no otras puses, proti, valsts pārvaldes sistēmas sakārtošanas, valdības un Saeimas deputātu ATBILDĪBĀ par saviem darbiem!? Ar POLITISKO atbildību esam nonākuši tagadējā situācijā: STRĀDĀŠANAS IMITĀCIJĀ , ATBILDĪBAS TRŪKUMĀ, NEMITĪGU KĻŪDU PIELAIŠANĀ, VIENU UN TO PAŠU FRĀŽU ATKĀRTOŠANĀ! Kur REZULTĀTS??? N A V!!!

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  Mediju ziņa (2014.): “Mūsdienās valsts drošības pats lielākais drauds ir mentālais terorisms – cilvēku masveida zombēšana, jo drošība visvairāk ir atkarīga no sabiedriskās apziņas, cilvēciskā kapitāla apziņas. Ja cilvēciskā kapitāla apziņa ir izkropļota, nestabila, pakļāvīga, nepatstāvīga un balstās uz deģeneratīviem stereotipiem, tad par drošu drošību ir naivi sapņot. Mentālā terorisma taktikas un stratēģijas nolūks ir iemiesot cilvēkos destruktīvus tēlus – egoisma, sociāldarvinisma, cinisma, vardarbības, cietsirdības, alkatības, etniskā naida, reliģiskā naida, patērēšanas, dzīves baudīšanas tēlus. Mentālā terorisma organizators ir ASV, kura pakļautībā ir planētas masu komunikācijas līdzekļi, kā arī speciālo dienestu darbināts moderns zombēšanas tehnoloģiskais komplekss. Tas strādā, izmantojot zinātnes visjaunākos sasniegumus. Saprotams, strādā arī Latvijā.” … (apt.cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Drošība mentālā terorisma laikmetā”)
  —–
  .
  ZOMBĒJUMS (lojālpatrEJotiskais) = uz “mentalitāti”?…
  ( aktuālais prātuļojums = iz “O.M.© arChīva”, ‘ANNO’ ~ 2012. )
  .
  “Mentalitāte” šajā “valstī”,
  Noder tad, kad SILES balsti,
  Citās “virsvērtībās” viļas
  (‘Iebraukuši auzās, dziļās’):
  “Muļķu Zemes “pūļa masas”,
  Periodiski ZOMBĒT ‘prasās’ ~
  Lai ŠIE dzīvo “latv(ĀN)iski”,
  “Lojāli” un “pilsoniski”:
  .
  Pazemība – “zelta tikums”,
  Pacietība – “jumta likums”,
  Pakļāvība – “pamatstāja”,
  Pieticība – “sargātāja”,
  Padevība – “universāla”,
  “Personība” – knapi bāla,
  Klusēšana – “dziļa doma”,
  Kautrīgums – “bez teksta loma”,
  Lēnprātība – “vieda forma”,
  Pieklājība – “dzīves norma”.
  Taktiskums – “priekš jūtām korķis”,
  Respekts – “tuvu grīdai slorķis”,
  Iztapība – “gēnu kodā”,
  Pielīšana – “cieņā & godā”,
  Glaimošana – “saldu mēli”,
  Verdziskums – “par desas šķēli”,
  Sulainiskums – “garantēti”,
  Melošana – “vienmēr & svēti”,
  Lišķēšana – “raisa prieku”,
  Fanojums – “par katru nieku”,
  Skauģošana – asinskāra,
  Nodevība – “prioritāra”,
  “Stučīšana” – obligāti,
  “Upurēt” – kaut Tēvu & Māti,
  “Tolerance” – klusēt “mīžot”,
  “Plurālisms” – klausīt “vīžot”,
  “Viedoklis” – kā “kvōrums lēma”
  “Korektums” – kā “pamatshēma “,
  “Latv(ĀN)iskums” – SILES “godā”,
  “Dzīves(d)ziņa” – plunkšķis podā…

  PATIESĪBA – “nekotējas”!
  GODPRĀTĪBA – “nerentējas”!
  SIRDSAPZIŅA -“raisa bažas”!
  DOMĀŠANA – “fiškai važas”!
  PAŠAPZIŅA – “neder, CIETI”!
  PATSTĀVĪBA – “ķers pa bieti”!
  PĀRLIECĪBA – “nenāk krastā”!
  CILVĒCĪBA – “blefs” un BASTA!!!…”

  Muļķu Zemes “viedie prāti”,
  ZOMBĒ (SAVU) “mentalitāti” ~
  Lai ar TO “bez naža kautu”,
  “Latv(ĀN)ijas glupo Tautu”?…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+