×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
18. decembris, 2014
Drukāt

Sākta Rīgas Doma torņa restaurācija

foto - Letafoto - Leta

SIA “Arčers” sākusi Rīgas Doma torņa nostiprināšanu un restaurāciju, saskaņā ar oktobrī noslēgtā līguma nosacījumiem ar būvniecības un restaurācijas darbu pasūtītāju – Latvijas evaņģēliski luterisko Baznīcu, portālam LA.lv pavēstīja uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste Vita Noriņa.

Noriņa stāsta, ka restaurācijas būvdarbi aptvers visu Doma torni, bet iekštelpās restaurācijas un atjaunošanas pasākumi tiks īstenoti teritorijā, kurā ietilpst Marijas kapela, Dienvidu kapela, Centrālā kapela un kapelas izejā uz krusteju. Tiks renovētas arī saimniecības un inženiertehniskās telpas.

Projekts paredz torņa daļā bojāto un satrupējušo koka konstrukciju nomaiņu, protezēšanu un koka konstrukciju attīrīšanu apmēram 5000 kvadrātmetru platībā. Torņa nostabilizēšanai un atbalstam tiks iestrādāta telpiska metāla konstrukcija, kas noņems slodzi un tādējādi stiprinās torņa koka konstrukciju, bet kupola daļām tiks mainīts vara jumta segums. Augstumā veicamo darbu izpildei tiks piesaistīti profesionāli alpīnisti.

Noriņa stāsta, ka speciālisti apsekos arī apmēram 86 kg smagā, apzeltītā Rīgas Doma torņa gaiļa tehnisko stāvokli, nepieciešamības gadījumā veicot pasākumus vējrādītāja mehānisma restaurācijai. “Būvniekiem jāveic tehnoloģiski pasākumi, lai restaurācijas darbu laikā pasargātu Rīgas Doma torņa pulksteni. Šim nolūkam pulkstenim uz laiku tiks demontēta ciparnīca,” skaidro būvfirmas pārstāve.

Tiks restaurēts arī baznīcas 19. gadsimta altāris un altārglezna Marijas kapelā, citi būvdarbu zonā esošie iekštelpu elementi, galdniecības, metāla izstrādājumi un mākslas priekšmeti. Tiks restaurēta viena lielformāta glezna un trīs epitāfijas, kā arī lielā lustra, kas atrodas Rīgas Doma ieejas zonā.

Projekts paredz inženiertehnisko komunikāciju maiņu – tiks izbūvētas jaunas ūdensvada, kanalizācijas, elektrības, vājstrāvas, ventilācijas, apkures, zibens aizsardzības, kā arī automātiskā ugunsdzēsības sistēma.

Baznīcas koka konstrukcijas būvētas 16. gadsimtā un ir vecākie šāda veida būvelementi Latvijā. Rīgas Doma baznīca un klostera komplekss ir nacionālās nozīmes kultūras piemineklis, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, tādējādi būvdarbu procesā jāievēro virkne specifisku normatīvu, prasību un ierobežojumu, turklāt būvniekiem jāievēro Rīgas Doma, kā arī valsts amatpersonu vizīšu ietvaros paredzēto pasākumu plāns. “Dievkalpojumu, koncertu, klusuma stundu, citu norišu laikā būvniecības darbi tiek pārtraukti,” precizēja Noriņa.

Baznīcas atjaunošanas darbi notiek ar ERAF līdzfinansējumu, būvdarbu līguma summa – 4,8 miljoni eiro bez PVN. Līguma izpildes termiņš – 2015. gada vasara.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+