×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
22. maijs, 2013
Drukāt

Sākta studiju virzienu atzīšana

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pēdējos mēnešos augstākās izglītības vidē bijis daudz satraukumu par studiju virzienu akreditāciju, kas krietni aizkavējusies, bet daudzām studiju programmām beidzas iepriekš piešķirtais akreditācijas termiņš. Saeima pat grozījusi likumu, lai šo termiņu pagarinātu.


Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) vēlējās uzticēt akreditācijas procesa organizēšanu kādai ārvalstu aģentūrai un gatavojās slēgt līgumu ar Vācijas Augstākās izglītības akreditācijas aģentūru. Tomēr līguma slēgšana nenotika, jo pusēm neizdevās vienoties par līguma nosacījumiem, un pati IZM izņēmuma kārtā uzņēmās veikt akreditāciju līdz jūnija beigām.

Tātad uz izlaidumu un uzņemšanas laiku augstskolās nevajadzētu būt studiju programmām, kas nav akreditētas vai licencētas. Ja students absolvē neakreditētu vai nelicencētu studiju programmu, diploma vietā viņš saņem tikai akadēmisko izziņu.

Pagājušajā nedēļā pirmajā akreditācijas komisijas sēdē jau akreditēti pirmie studiju virzieni “Tulkošana” un “Sociālā labklājība” Latvijas Universitātē (LU). Katrā virzienā gan bija tikai pa divām studiju programmām. Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) tika akreditēts studiju virziens “Informācijas tehnoloģija, datortehnika, elektronika, telekomunikācijas, datorvadība un datorzinātne” ar četrām studiju programmām.

Vēlāk akreditēts arī studiju virziens “Reliģija un teoloģija” Laterāna Pontifikālās universitātes filiālē Rīgas augstākajā reliģijas zinātņu institūtā, studiju virziens “Veselība un aprūpe” Rīgas 1. medicīnas koledžā, studiju virziens “Lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība, veterinārmedicīna un pārtikas higiēna” LLU, studiju virziens “Psiholoģija” Daugavpils Universitātē (DU) un LU.

Visi minētie studiju virzieni akreditēti uz pilnu termiņu – sešiem gadiem. Vērtēšana notikusi, izmantojot rezultātus, kas gūti Eiropas Sociālā fonda finansētā projektā studiju programmu vērtēšanai. IZM akreditācijas komisija vienojusies arī par metodoloģiju, kā izmantojami iegūtie rezultāti.

Pavisam akreditācijas lēmumi jāpieņem par 258 studiju virzieniem dažādās augstskolās. No tiem 115 ir tādi studiju virzieni, kuriem atbilst programmas, kas ESF projektā novērtētas kā kvalitatīvas, šo studiju virzienu pieteikumus Studiju akreditācijas komisija izskatīs paātrinātā kārtībā. Visām augstskolām un koledžām, kas vēl nav iesniegušas akreditācijas pieteikumus un visus dokumentus, IZM lūdz to izdarīt tuvākajā laikā.

Visasākā situācija laikus neakreditēto studiju programmu dēļ radās DU, kur daži ziemas izlaiduma absolventi – profesionālās maģistru studiju programmas “Profesionālās izglītības mūzikas skolotājs” beidzēji – bija spiesti saņemt jau minētās akadēmiskās izziņas. Augstskolai nebija tiesību izsniegt diplomu, kamēr attiecīgā programma nav akreditēta. Kaut gan Saeima bija pagarinājusi iepriekš noteikto studiju programmu akreditācijas termiņu, pagarinājums neattiecās uz studiju programmām, kas bija tikai licencētas, bet iepriekš vēl nebija akreditētas. Studentiem, tāpat kā augstskolai, lai saņemtu diplomu, ir jāgaida, kamēr programmu akreditēs.

Liepājas Universitāte vēl pirms dažām nedēļām nebija droša, vai varēs atvērt dažas iecerētās jaunās studiju programmas, jo tās vēl nebija saņēmušas licenci. Taču nu universitātes pārstāve Kristīne Milberga sacīja, ka pēdējie IZM lēmumi rada cerību, ka licencēšana noritēs raiti un kavēšanās nekaitēs iecerētajai uzņemšanai.

Ventspils augstskolā uzzināju, ka joprojām ir spēkā visas augstskolai izsniegtās akreditācijas. Vidzemes augstskolā tic, ka piepildīsies IZM dotais solījums par to, ka visas studiju programmas izdosies akreditēt līdz jūnija beigām.

Rīgas Stradiņa universitātē visas studiju programmas ir akreditētas vai licencētas, turklāt stratēģiski svarīgākās un lielākās uz maksimālo akreditācijas termiņu – sešiem gadiem. “Šobrīd nav draudu par kādas programmas diploma neleģitimitāti,” pauda RSU pārstāvis Edijs Šauers.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+