Ekonomika
Bizness

Sākusies administratoru cīņa par iespēju likvidēt ABLV banku5

Reuters/LETA

Sākusies administratoru cīņa par iespēju likvidēt ABLV banku, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Pēc raidījuma secinātā, Eiropas centrālās bankas lēmums ABLV bankai ir iznīcinošs, jo paredz astoņu dienu laikā iedarbināt garantēto nogldījumu izmaksu. Sestdien FKTK priekšsēdētājs un reizē arī Eiropas Centrālās bankas uzraudzības komitejas loceklis Pēters Putniņš paziņoja, ka pie noguldījumu izmaksāšanas ķersies nekavējoties.

FKTK iesniegs tiesai nākamā bankas likvidatora vai maksātnespējas administratora vārdu. Pašreizējie likumi paredz, ka šis amats būs ļoti ienesīgs. Iesakot tiesai likvidatoru, FKTK vadās pēc kandidatūrām, kuras ieteikusi Zvērinātu Advokātu padome un Zvērinātu Revidentu Asociācija.

Pēc “Nekā personīga” ziņotā, Advokātu padome FKTK pirms gada ieteikusi piecus likvidatoru pretendentus – Aleksandru Berezinu no advokātu biroja “Berezins un Juraša”, Aldi Saulieti no advokātu biroja “Sjademe un Saulietis, kā arī advokātus Mareku Diku, Valdi Ulmani un Jāni Bērziņu. Nākamnedēļ paredzēta jauna Advokātu padomes sapulce, lai lemtu par citām un nu jau vairs ne piecām, bet desmit kandidatūrām.

Potenciālo kandidātu vidū varētu būt pašreizējais Trasta Komercbankas administratora palīgs Mārtiņš Bunkus, administrators un advokāts Vigo Krastiņš, Maksātnespējas administratoru asociācijas vadītājs, advokāts Jānis Kumsārs, advokāts Aivars Lošmanis no Vilgerta advokātu biroja un šī paša biroja advokāts Gints Vilgerts. Pretendentu vidū varētu būt arī Raivo Sjademe, advokāts, kurš bieži pārstāvējis ekspolitiķa Andra Šķēles intereses.

Nākamā likvidatora rokās nonāks lielākā nauda, kāda līdz šim bijusi personai, kas likvidē banku, lēš raidījums. Pērnā gada pārskatā minēts, ka ABLV bankas kredītportfelis pārsniedz divus miljardus eiro. Bankas likvidators saņem procentus no piedzītajiem līdzekļiem. Lai šī persona jau pirmajās darbības stundās nekļūtu par multimiljonāru, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola sagatavojusi grozījumus likumā, kas vismaz kaut kā ierobežo likvidatoru ienākumus.

“Un konkrēti tas priekšlikums būtu neņemt vērā likvidatora atlīdzībā to bankas aktīva daļu, kas ir ļoti viegli izstrādājama, kas jau ir bankas kontā vai Latvijas bankas kontā. Ka atlīdzība būtu saņemama tikai par tiem aktīviem, kuri ir tiešām vai nu ar tiesas starpniecību vai kā citādi jāiegulda pietiekami lielas pūles, lai tos atsavinātu un līdzekļus atgūtu,” viņa skaidro.

Gan ministre, gan banku uzraugs uzsver, ka ABLV ir nogrimusi nevis finanšu, bet gan reputācijas problēmu dēļ un pieļāva, ka ASV sankcijas pret banku nebūtu, ja FKTK būtu ABLV sodījis par netiešajiem darījumiem ar Ziemeļkoreju 2017.gadā. FKTK 2016.gadā uzlikusi sodu bankai par naudas atmazgāšanas pārkāpumiem un apņēmusies gada laikā pēc šī soda banku saudzēt. Šie paša FKTK sev uzliktie ierobežojumi lieguši sodīt ABLV tādēļ par Ziemeļkorejas pārkāpumiem 2017.gadā. Balsojums par ABLV nesodīšanu FKTK komisijas sēdē nav bijis vienbalsīgs. FKT vietniece Gunta Razāne ABLV saudzēšanu nav atbalstījusi, vēsta TV3.

Kā raksta aģentūra Bloomberg, lielākā daļa ABLV klientu nāk no Krievijas 43%, otrajā vietā ir Ukraina 21%. Ar Ukrainu saistās kāds savdabīgs darījums. Izrādās, ABLV banku izmantojis ASV prezidenta Donalda Trampa bijušais padomnieks Pols Manafords, kurš apkalpojis arī Ukrainas eksprezidentu Viktoru Janukoviču. Šīs ziņas Nekā personīga apstiprināja kāda labi informēta ABLV tuvu stāvoša persona.

Saistītie raksti

ABLV aizvēršana radījusi jautājumus par to, cik drošas ir citas bankas, kuru pamatbizness ir nerezidentu apkalpošana. Finanšu ministre sestdien paziņoja, ka šim biznesam nākotnes nav. Ja bankas grib biznesu saglabāt, tad no riskantiem klientiem esot jāatbrīvojas. Un tas jāizdara tuvāko divu gadu laikā.

Jāpiemin, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisijas šajā nedēļas nogalē ir norādījusi, ka lēmums banku likvidēt vēl nav pieņemts. Likvidācija esot tikai viens no ceļiem, kā var risināties tālākā “ABLV Bank” situācija, un aizvien esot iespējami vairāki turpmākās rīcības varianti.

Plašāka informācija par bankas plāniem paredzams būs zināma pirmdien.

LA.lv