×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Sākusies Bostonas maratona spridzinātāja tiesas prāva

Foto: LETA/EPAFoto: LETA/EPA

epa04647648 An artist's sketch of the Assistant United States Attorney William D. Weinreb (L) delivering opening statements as Judge George O'Toole Jr (backround), defense attorney Judy Clarke (C), and defendant Dzhokhar Tsarnaev (R) listen in the John Joseph Moakley Federal Courthouse on the opening day of the trial of suspected Boston Marathon Bomber Tsarnaev, in Boston, Massachusetts, USA, 04 March 2015. Despite several petitions by the defense to relocate the trial, the prosecution and defense delivered their opening statements in the case of the Boston Marathon Bombing of 15 April 2013. Three people were killed, and over 200 others injured, when two explosives were detonated near the finish line of the historic marathon. EPA/JANE FALVELL COLLINS

Trešdien tiesas priekšā stājās Bostonas maratona spridzināšanā, kas notika 2013.gada 15.aprīlī, apsūdzētais čečens Džohars Carnajevs, un viņa advokāte atzina, ka viņš ir vainīgs tā sarīkošanā.

Carnajeva advokāte Džudija Klārka paziņoja: “Tas bija viņš.”

Cenšoties novērst nāvessoda piespriešanu, Klārka norādīja, ka aizstāvības puse nemēģinās “izvairīties” no vainas uzņemšanās.

“Pierādījumi neliecinās un mēs neapgalvosim, ka [Džohara vecākais brālis] Tamerlans [Carnajevs] pielika ieroci pie Džohara galvas, vai, ka viņš piespieda viņu pievienoties plānam,” sacīja advokāte.

“Tomēr jūs dzirdēsiet pierādījumus par ietekmi, kura bija vecākajam brālim,” Klārka piebilda.

Advokātes plāns ir pierādīt, ka tolaik tikai 19 gadus veco Džoharu ievērojami ietekmēja viņa vecākais brālis, un tieši Tamerlans esot izplānojis teroraktu.

Prokurori toties norādīja, ka Džohars ir bijis vienlīdzīgs dalībnieks, kurš rīkojās no brīvas gribas. Viņi paziņoja, ka brāļus ir vadījis naids pret ASV par tās kariem islāma valstīs.

“Viņš ticēja, ka ir kareivis svētajā karā pret amerikāņiem,” paziņoja prokurora vietnieks Viljams Veinrebs.

“Viņš arī uzskatīja, ka, gūstot šo uzvaru, viņš ir spēris soli tuvāk paradīzei. Tas bija viņa motīvs, veicot šos noziegumus,” viņš piebilda.

Tiek paredzēts, ka tiesas process ilgs trīs līdz četrus mēnešus.

Jau vēstīts, ka 2013.gada 15.aprīlī Bostonas maratona laikā finiša līnijas tuvumā tika sarīkoti divi sprādzieni ar 12 sekunžu intervālu, kuros gāja bojā trīs cilvēki un 264 tika ievainoti. Viens par sprādzienu sarīkošanu aizdomās turētais – 26 gadus vecais Tamerlans – 2013.gada 19.aprīlī nomira no apšaudē ar policiju gūtiem ievainojumiem. Otrs aizdomās turētais ir viņa 21 gadu vecais brālis Džohars , kuram izvirzītas 30 federālās apsūdzības.

Carnajevs 2013.gada 10.jūlijā pirmstiesas sēdē noliedza savu vainu visās viņam izvirzītajās 30 federālajās apsūdzībās. Par 17 no šīm apsūdzībām maksimālais sods ir nāvessods vai mūža ieslodzījums.

Viņš ir apsūdzēts par masu iznīcināšanas ieroču izmantošanu, spridzināšanu publiskā vietā, ļaunprātīgu īpašuma bojāšanu, kā rezultātā iestājusies nāve, automašīnas nolaupīšanu un nelikumīgu šaujamieroču glabāšanu. Tāpat viņš ir apsūdzēts arī saistībā ar apšaudi pie Masačūsetsas Tehnoloģijas institūta (MIT), kur viņš kopā ar brāli, mēģinot nolaupīt automašīnu, nogalināja policistu.

Carnajevs ir ASV pilsonis no čečenu musulmaņu ģimenes.

Abi brāļi Carnajevi pirms Bostonas maratona sprādzienu sarīkošanas bija apmeklējuši islāmistu kaujinieku vietnes internetā. Tiek uzskatīts, ka viņi bumbu izgatavošanu apguva starptautiskās teroristu organizācijas “Al Qaeda” vietnē. Viņi arī internetā skatījās Jemenā dzimušā radikālā amerikāņu islāma garīdznieka Anvara al Avlaki sprediķus.

ASV ģenerālprokurors Ēriks Holders pērn janvārī paziņoja, ka ASV varas iestādes mēģinās panākt federāla nāvessoda piespriešanu Carnajevam . Tieslietu eksperti uzskata, ka šāds spriedums daļēji būtu simbolisks žests amerikāņu sabiedrībai, bet nenozīmē to, ka Carnajeva notiesāšanas gadījumā viņam tiešām tiktu izpildīts nāvessods.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+