Dabā
Cope

Salaku drudzis uz Ventspils tilta0

Foto – Shutterstock

Beidzot pienācis tas laiks, kad sala papus mūsu mazās zemītes ūdeņus tik vāko un vāko. Viņa naskajām darbībām traucē pabiezā sniega sega, un ledus biezums vēl joprojām nav tāds kā citus gadus līdzīgā spelgonī. To der atcerēties visiem zemledus makšķerniekiem. Par sevišķi bīstamām tiek uzskatītas upes ar savām ietekām, avotiem un spēcīgajām straumēm. Bet tieši upes pašreiz visvairāk vilina makšķerniekus. Ko tad tagad var noķert Ventā? Ventas upē var gūt labus vimbu lomus, katru pavasari upē ienāk prāvi jūras asari, bet saraksta pirmajā vietā noteikti jāierindo salaku drudzis. Te gan uzreiz jāmin kāda neskaidrība, kas radusies copmaņiem, kuri dodas uz Ventspili, lai dzelzceļa tilta rajonā tvarstītu šīs gardās, pēc svaigiem gurķiem smaržojošās zivtiņas (tāpat smaržo arī ezera sīgas), tautā dēvētas par stintēm.

Nezinu, vai mūsu makšķernieki vai iebraucēji no Lietuvas šo zivju piesaistīšanai nakts copes laikā sāka spīdināt ūdenī spēcīgus gaismas starus, kuru enerģijas nodrošināšanai stiepa uz ledus smagus akumulatorus un ģeneratorus. Domāju, ka krāsainās, luminiscējošās mormiškas ar ēsmas gabaliņiem uz āķa (reņģe, salaka vai mušu kāpuri) gaismas starā šīs zivtiņas traki uzbudina copei un tās ķeras vienkārši lieliski.

Bet, lūk, spēkā esošie Ventspils pilsētas domes saistošie noteikumi Nr. 8 2014. gada 1. janvāra redakcijā nosaka, ka par jebkāda veida mākslīgā apgaismojuma izmantošanu diennakts laika posmā, kas sākas divas stundas pēc saules rieta un beidzas divas stundas pirms saules lēkta, veicot zemledus makšķerēšanu Ventspils pilsētas administratīvās teritorijas robežās publiskajās ūdenstilpēs, kurās tā ir atļauta, un arī par jebkāda veida elektrisko ierīču vai to barošanas iekārtu (izņemot mobilos telefonus, radioaparātus un kabatas lukturīšus) uznešanu vai izmantošanu uz ledus publiskajās ūdenstilpēs (upēs, ezeros) Ventspils pilsētas administratīvās teritorijas robežās var sodīt Latvijas Administratīvā kodeksa noteiktā kārtībā.

Lai gūtu skaidrību šajā jautājumā, sazinājos ar Ventspils reģionālās vides pārvaldes vecāko inspektoru Ando Krūkli. “Ministru kabineta noteikumu Nr. 800 “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi” 46. punktā ir sacīts, ka pašvaldības administratīvajā teritorijā esošo ūdeņu zivju un vēžu resursu saudzēšanas, bioloģiskās daudzveidības un ilgtspējīgas ieguves nodrošināšanai, īpaši aizsargājamo, ierobežoti izmantojamo zivju sugu un to biotopu aizsardzībai, ietekmes uz vidi samazināšanai un makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību tūrisma attīstības veicināšanai pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem ir tiesīga noteikt no šiem noteikumiem atšķirīgu makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kārtību konkrētos gadījumos. Šajos apakšpunktos nekas nav minēts par mākslīgās gaismas aizliegumu, ne arī par jebkāda veida elektronisko ierīču vai to barošanas iekārtu aizliegumu. Līdz ar to Ventspils pilsētas domes saistošie noteikumi pašreiz ir pretrunā ar jau minētajiem MK noteikumiem Nr. 800 un makšķerniekus par šādu darbību veikšanu sodīt nevar, secina A. Krūklis.

Pašvaldība var ierobežot makšķerēšanu

Pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem ir tiesīga noteikt no MK noteikumiem atšķirīgu makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kārtību, ja:

1) tās administratīvās teritorijas ūdeņos tiek organizēta licencētā makšķerēšana, vēžošana vai zemūdens medības;

2) tās administratīvās teritorijas ūdeņos atkarībā no vietējiem apstākļiem un atbilstoši attīstības plānošanas dokumentos paredzētajiem mērķiem ir nepieciešami tādi papildu nosacījumi zivju un vēžu ieguvei, kuri nav pamats licencētās makšķerēšanas, vēžošanas vai zemūdens medību kārtības organizēšanai.

Šādā gadījumā pašvaldībai saskaņā ar institūta “BIOR”, Dabas aizsardzības pārvaldes vai Valsts vides dienesta atzinumu ir tiesības noteikt:

1) aizliegumu vai ierobežojumus zivju un vēžu ieguvei diennakts tumšajā laikā;

2) zivju un vēžu ieguves aizliegumu vai ierobežojumus atsevišķās ūdeņu daļās, kas nepieciešami zivju vai vēžu resursu saudzēšanai;

3) zivju ieguves aizlieguma laika pagarināšanu ne vairāk kā par 10 dienām attiecībā uz konkrētām zivju sugām;

4) lomā paturamā līdaku un zandartu skaita samazinājumu.

Avots: MK noteikumi Nr. 800 “Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi”

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Publicē topu, kuras šogad Latvijā bijušas tīrākās un kuras netīrākās pludmales
1 diena
LA
LA.LV
Dabā
Alūksnes ezerā briest izšķirošā cīņa par valsts čempiona titulu spiningošanā 1
1 diena
LD
Linda Dombrovska
Dabā
Pasaules kalibri medībām. ‘7mm – 08 Remington’
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
14 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
8 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
8 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
11 stundas