Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto; LETA/Ieva Makare

Salas novada domes priekšsēdētāja Sproģe: Pret “Saulstariem” notiek apzināta kampaņa 0

Pret ģimenes aprūpes centru “Saulstari” jau vairākus gadus tiek rīkota apzināta kampaņa, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe (Salas novada vēlētāju apvienība “Vienoti mūsu novadam”).

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas
Sproģe apgalvoja, ka līdz pat šodienai pašvaldība neesot saņēmusi ne Labklājības ministrijas (LM), ne Tiesībsarga biroja pārbaužu aktus, kas būtu par pamatu centra darbības apturēšanai.

“Tas, ka LM komunicē caur masu medijiem, ir nepieņemami un nesaprotami. Pašvaldībā pārbaudes veic arī Valsts kontrole, Valsts darba inspekcija, paziņojot pašvaldībai, kas ir jāuzlabo. 2017.gadā “Saulstaros” bija četras pārbaudes, šogad – divas, darbinieki tiek turēti centrā līdz septiņiem vakarā, kad visi autobusi uz Jēkabpili jau aizgājuši, netiek ievērotas viņu tiesības. Es teiktu, ka tā ir necilvēcīga attieksme,” komentēja Sproģe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa uzskata, ka jau kopš laika, kad “Saulstarus” (toreiz bērnu namu “Līkumi”) vadīja tagad krimināli apsūdzētais Juris Boķis, pret centru tiek izvērsta apzināta kampaņa. Pēc Sproģes teiktā, daudzi pārmetumi, kas iepriekš izskanējuši saistībā ar Boķa darbu, nav izrādījušies taisnība. Par meliem viņa sauca arī LM paziņojumu, ka “Saulstaros” nav sociālā darbinieka, jo šāds speciālists iestādē darbojoties.

Pašlaik Sproģe nebija gatava komentēt, kas notiks ar aptuveni 15 bērniem, kas mīt bērnunamā, kā arī apmēram 20 iestādes darbiniekiem, jo vēl nav saņemts LM lēmums.

Viņa cer, ka pēc Jāņiem izdosies tikties ar labklājības ministri Ramonu Petraviču (KPV LV), lai izskaidrotu pašvaldības redzējumu par centra darbību.

“Nepieņemami, ka bāriņtiesas tiek padarītas par pēdējiem noziedzniekiem, internātskolas – par noziedzīgām iestādēm, bet neviens neskatās, kas notiek audžuģimenēs, kā bērni tiek mētāti no vienas audžuģimenes uz citu,” uzskata Sproģe, kuras vadītā pašvaldība arī piedalās deinstitucionalizācijas projektā un Biržos veido ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu bez vecāku aprūpes palikušajiem bērniem.

Arī “Saulstaru” vadītāja pienākumu izpildītājs Raitis Kalniņš aģentūrai LETA klāstīja, ka vēl nav iepazīstināts ar LM lēmumu, tāpēc par konstatējamiem pārkāpumiem un bērnu nākotni pašlaik runāt esot pāragri. Viņš apgalvoja, ka divos mēnešos, kopš vada iestādi, ir centies apzināt iestādes problēmas, un darbā pieņemts arī sociālais darbinieks.

Jau ziņots, ka saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem LM ir apturējusi Salas novada Sēlpils pagastā esošā ģimenes atbalsta centra “Saulstari” (bijušā bērnunama “Līkumi”) darbību.

Reklāma
Reklāma

Trešdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē LM valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece pastāstīja, ka no augusta pakalpojumi šajā bērnu aprūpes iestādē vairs netikšot sniegti.

Ministrija konstatējusi, ka “Saulstaros” ilgstoši, kopš 2017.gada, sociālā pakalpojuma sniegšanā nav iesaistīti speciālisti, kuriem ir iegūta atbilstoša izglītība, kas ir tiesīgi sniegt sociālā darba, sociālās rehabilitācijas un sociālās aprūpes pakalpojumus. Turklāt nevienam no iestādē strādājošajiem nav uzlikts par pienākumu veikt sociāla darba speciālistu uzdevumus, līdz tiktu pieņemts darbā atbilstošs speciālists.

Pārbaudēs arī secināts, ka pakalpojumu sniegšanā iesaistīto atbalsta personu skaits ir nepietiekams, netiek nodrošināta vienmērīga un racionāla darba uzdevumu sadale.

Arī atsevišķu darbinieku ikdienā sniegtais atbalsts bērniem amata aprakstā noteiktajās jomās un apmērā, kā arī iesaiste problēmjautājumu risināšanā nav dokumentāli izsekojams.

Ministrijā arī norādīja, ka “Saulstaros” vairākos gadījumos netiek ievērotas Bērnu tiesību aizsardzības likumā un citos normatīvajos dokumentos minētās prasības attiecībā uz bērnu tiesību un interešu ievērošanu. Piemēram, vairāk nekā puse bērnu darba dienās mācās un dzīvo internātskolās, kas ir pretrunā ar ģimeniskai videi pietuvinātu koncepciju. Tāpat augstu risku rada savstarpējās vardarbības gadījumi, kad tiek apdraudēti gan bērni, gan arī personāls.

Pēc LM ziņotā, bērniem centrā netiek mērķtiecīgi plānotas aktivitātes sadzīves iemaņu apgūšanai, uzturēšanai atbilstoši bērnu individuālajām vajadzībām. Netiek plānota arī saturīga brīvā laika pavadīšana.