×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. augusts, 2014
Drukāt

Salaspilī vēlas būvēt savu Brīvības pieminekli (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Par godu gaidāmajai Latvijas simtgadei Salaspils novadā plānots veidot savu Brīvības pieminekli, informē salaspiliešu domubiedru grupas nodibinātā “Latvijas simtgades Salaspils biedrība”.

Biedrības pamatmērķis ir Latvijas Republikas simtgades atzīmēšanas popularizēšana novadā un līdzdalība nepieciešamo priekšdarbu veikšanā. Salaspils “Brīvības pieminekļa” izveide ir viens no nupat izveidotās biedrības mērķiem.

Ideja par pieminekļa izveidi līdz Latvijas simtgadei radās pērn, kad bez rezultātiem noslēdzās Salaspils domes izsludinātais piemiņas vietas “Novadniekiem – komunistiskā genocīda upuriem” metu konkurss. Apzinoties, ka “kapa pieminekļu” laiks ir pagājis un Salaspils ir vieta ar dižu pagātni, taču vāju identitāti, radās pārliecība par savas spēka vietas nepieciešamību, skaidro biedrībā.

20.-30.gados daudzviet Latvijā – gan pilsētās, gan pagastu centros – cēla Brīvības pieminekļus tiem novadniekiem, kas palika kaujaslaukā, un tiem, kas izdzīvoja, lai celtu neatkarīgu Latvijas valsti. Šādas būves pildīja spēka vietas funkciju – tur rīkoja svinīgus pasākumus valstij un kopienas locekļiem nozīmīgos brīžos. Lielākoties šos pieminekļus padomju okupācijas režīms iznīcināja, taču dažviet laukos tie saglabājās un kļuva par neformālām latviešu svētceļojuma vietām. Saglabājās arī galvenā liecība – Brīvības piemineklis Rīgas centrā.

“Cīņa par brīvību ir pozitīvs vēstījums, kas ietver gan pagātni, gan tagadni un nākotni – apvieno visas paaudzes un manifestē konkrētas vērtības un ideālus. Tieši tāpēc Salaspilij nepieciešams savs Brīvības piemineklis, kas būtu vieta, kur gan svinēt valsts svētkus, gan pieminēt upurus, gan vienkārši padomāt par savu dzīvi,” klāsta biedrības pārstāvji.

Biedrības dibinātāji ir dzejnieks Knuts Skujenieks, zinātnieks un politiķis Jānis Vaivads, skolotājs Jānis Kļaviņš, ģeogrāfs Jānis Turlajs, Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars, advokāts Raivis Anspaks, politikas zinātnieks Gatis Puriņš.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Randy, BR-Deutschland & Latvia, EU Atbildēt

    Laba Ideja, lai veicas, ja buus ziedojumu vaakshana – noteikti paliiidzeeshu un piedaliiishos ar paris tukkstoshiem €.

Draugiem Facebook Twitter Google+