Latvijā
Novados

Salaspils domei draud atlaišana 16


Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars
Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars
Foto – Ieva Leiniša/LETA

Konflikts starp Vides un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un Salaspils novada domi aizgājis līdz Satversmes tiesai. Domstarpību pamatā ir deputātu sadalījums komitejās. Šā gada 16. jūnijā Salaspils novada dome pieņēma lēmumu par to, kādās komitejās pašvaldībā ievēlētie deputāti strādās. Opozīcijas pārstāvju ieskatā šis sadalījums neatbilst Pašvaldību likuma 54. panta prasībai katras partijas pārstāvju skaitu komitejās noteikt iespēju robežās proporcionāli no konkrētā saraksta ievēlēto deputātu skaitam. “No Nacionālās apvienības (NA) ievēlēti divi deputāti, un mums tikušas divas komitejas, savukārt ZZS, kurai arī ir divi deputāti, – četras, savukārt partijai “Alternative” ir trīs komitejas, kaut gan no tās ievēlēts tikai viens deputāts. Turklāt visās komitejās absolūtais vairākums ir mēra Raimonda Čudara pārstāvētajai “Vienotībai”. Skaidrs, ka ne par kādu proporcionalitāti te nav ne runas,” sašutis Salaspils opozīcijas deputāts Jānis Nebars (NA), kurš vērsies ar sūdzību sava partijas biedra Kaspara Gerharda vadītajā ministrijā. Ministrs, izskatot iesniegumu, secinājis, ka proporcionalitātes princips patiešām nav ievērots, apturējis pašvaldības lēmumu un izdevis rīkojumu mainīt deputātu sadalījumu komitejās.

Taču Salaspils dome atteikusies pārskatīt savu lēmumu un oktobra nogalē iesniegusi pieteikumu Satversmes tiesā, apstrīdot Gerharda rīkojumu. Ministra rīkojuma apstrīdēšana tiesā gan to neatceļ, tādēļ komitejas Salaspils domē jau vairākus mēnešus nevar darboties. Tas būtiski apgrūtina pašvaldības darbu, jo visi lēmumi jāizskata domes līmenī.

Līdzīga situācija izveidojusies arī Saulkrastu domē – no “Vienotības” ievēlētais opozīcijas deputāts Normunds Līcis vērsies pie ministra Gerharda ar līdzīgu iesniegumu, sūdzoties par neproporcionālu vietu sadalījumu komitejās. Taču šajā gadījumā ministra reakcija bijusi citāda – tā vietā, lai apturētu pašvaldības lēmumu un izdotu rīkojumu pārskatīt deputātu sadalījumu, VARAM Līcim atbildējusi, ka deputātu sadalījums pa komitejām ir pašvaldības politisks lēmums.

Kādēļ tik atšķirīga reakcija it kā līdzīgās situācijās? Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (“Vienotība”) uzskata, ka Gerhards patvaļīgi interpretē likumu, lai selektīvi vērstos pret politisko konkurentu vadītām pašvaldībām. Proti, Salaspili vada “Vienotība”, bet NA atrodas opozīcijā. Turpretim Saulkrastos valda Gerharda partijas biedri no NA, kamēr “Vienotība” atrodas opozīcijā. “Citu partiju vadītām pašvaldībām pieprasa ievērot proporcionalitāti, kuras piemērošana likumā nemaz nav skaidri noformulēta. Turpretim, ja pie teikšanas ir NA, tad tiek pievērtas acis. Tā ir nekaunība! Un VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis vēl radio intervijā mūs nosauc par diktatorisku pašvaldību. Tas iet pāri visām normām!” piktojās Čudars. Viņš arī atsaucās uz likuma pantā noteikto atrunu, ka proporcionalitāte jāno­drošina “iespēju robežās”, ko Salaspils arī esot darījusi. Viņaprāt, pašreizējais Pašvaldību likums esot novecojis un tam nepieciešama būtiska reforma.

VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis man gan skaidroja, ka Saulkrastu gadījumā ministra reakcija bijusi maigāka nevis tādēļ, ka tur pie vadības ir viņa partijas biedrs, bet gan tādēļ, ka iesnieguma autors N. Līcis kopā ar citiem no “Vienotības” ievēlētajiem Saulkrastu deputātiem izstājušies no savas partijas. “Līdz ar to uz viņiem vairs neattiecas tās privilēģijas, ko likums paredz no partijas ievēlētiem deputātiem. Neatkarīgajiem deputātiem likums garantē tiesības strādāt vismaz vienā pašvaldības komitejā, kas Saulkrastu gadījumā arī ticis ievērots,” uzsvēra Eglītis.

Satversmes tiesa līdz nākamajai pirmdienai lems par Salaspils novada domes pieteikuma pieņemšanu. Ja tas tiks noraidīts, bet pašvaldība vēl vilcināsies pārskatīt komiteju sastāvu, tad VARAM gatavošot likumu par Salaspils novada domes atlaišanu. “Čudara kungs ir izdomājis savu matemātiku, nevēlas pakļauties likumīgiem rīkojumiem, un tādēļ faktiski pašvaldības darbs tiek paralizēts. Šādos apstākļos mums nav citas iespējas, kā likumīgi pieprasīt pašvaldības atlaišanu,” paskaidroja Eglītis. Turpretim Čudars šādu ministrijas nostāju sauc par absurdu: “Mēs izmantojam savas likumā dotās tiesības apstrīdēt ministra rīkojumu tiesā. VARAM vispirms ar apšaubāmu rīkojumu pati paralizē mūsu komiteju darbu un pēc tam draud atlaist pašvaldību, jo komitejas nestrādājot!”

Deputātu sadalījumu pa komitejām VARAM vērtē tikai tādos gadījumos, ja saņemtas sūdzības. Problēmas ar proporcionalitāti šogad bijušas arī citās pašvaldībās – Jūrmalā, Daugavpilī, Baldonē un Balvos. Pirmās trīs pēc VARAM ieteikumiem esot novērsušas nepilnības, bet ar Balviem ministrija vēl turpinot saraksti.

VARAM RĪKOJUMS PAR KOMITEJU APTURĒŠANU

SALASPILS DOMES ATBILDE K. GERHARDAM

DOMES ĀRKĀRTAS SĒDES PROTOKOLS

LA.lv