Praktiski
Dārzs

Salāti uz balkona kastītē? Jā, tikai izlasi padomus!0

Foto – Shutterstock

Vai salātus var audzēt puķu kastē? NORMUNDS LIEPĀJĀ

LLU Agrobiotehnoloģijas institūta vieslektore docente Ieva Žukauska teic, ka salāti ir audzējami balkona kastē, bet ne agrāk par aprīli, jo augi baidās no sala (vēlamā augšanas temperatūra ir +15…+20 °C). Tos var sēt kastītē, tomēr agrākas un kvalitatīvākas ražas ieguvei lapaiņus vēlams audzēt, sēklas pa vienai sējot kasetēs un vēlāk augus izpiķējot. Šķirņu izvēle ir liela, var vienlaikus sēt šķirnes ar dažādu formu un krāsu lapām.

Sējas laiks atkarīgs no tā, kad vēlamies iegūt ražu. Agrai ražai sēj marta beigās. Sadīgšanai nepieciešama +15…+18 °C temperatūra. Ja gaisa temperatūra ir virs +23 °C, salāti nedīgst. Sējumi jāapsedz ar plēvi vai agrotīklu, lai saglabātu mitrumu, – tad sēklas sadīgst jau dažās dienās. Tūlīt pēc sadīgšanas sējumus novieto gaismā, +14…+18 °C temperatūrā. Dēstu audzēšanas laiks ilgst aptuveni 20 dienu. Balkona kastē tos stāda aprīļa vidū, izmantojot universālo, bagātināto kūdras substrātu, kas paredzēts tomātiem, gurķiem. Audzēšanas laikā salātus regulāri laista, tos nedrīkst iekaltēt, jo tad lapu malas kļūs brūnas. Papildmēslošana nav vajadzīga, jo audzēšanas laiks ir pārāk īss. Audzējot balkona kastē, kur dzīves telpa ierobežota, jārēķinās, ka salāti neizaugs tik lieli kā dārzā stādītie. Tie izveidos 5–7 lapiņas, un tad jau ražu var vākt.

Ieva Žukauska neiesaka salātus audzēt uz palodzes, jo tur tiem būs par maz gaismas. Lapaiņi nīkuļos, tajos nebūs nekādu vitamīnu. Virtuvē uz palodzes ir vērts sēt kressalātus vai diedzēt sīpollociņus.

LA.lv