Foto-Valdis Semjonovs

Saldajiem zirņiem nav konkurences no Polijas. Audzēšanas padomos dalās saimnieki no Platones 0

– Audzēt agros saldos zirņus patēriņam svaigā veidā ir izdevīgi, noteikti ienesīgāk, nekā nodarboties ar vēlo, skābējamo kāpostu biznesu. Lai varētu pārdot dārgāk, vismaz par 12 eiro kilogramā, svarīgi pākšu ražu iegūt pēc iespējas agrāk. Vēlāk, kad lobāmos zirņus piedāvā arī citi audzētāji, cena krītas, taču ilgi turas 2,5–3 eiro robežās. Liela priekšrocība ir tā, ka šai vietējai produkcijai nav konkurences, jo no Polijas ieved pārsvarā zemenes, kāpostus, burkānus un ķiplokus, – akcentē Jelgavas novada Platones pagasta zemnieku saimniecības “Dzidrumi” saimnieki Dace un Māris Ornicāni, kuri zaļos zirņus audzē aptuveni 0,15 ha platībā. Saimniecība specializējusies arī ziemas ķiploku, kāpostu un kartupeļu audzēšanā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Audzēšanas gudrības

Zirņi ir aukstumizturīgi. Saimniecībā pākšaugus sēj ļoti agri, tiklīdz iespējams tikt uz lauka un sastrādāt zemi. Lai pirmā raža ienāktos jau maija beigās, var izmēģināt dēstu audzēšanu siltumnīcā un pēc tam izstādīt dobē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bagātīgu ražu var iegūt tikai kārtīgi iekoptā augsnē. “Dzidrumos” ir auglīgs smilšmāls, tāpēc pamatmēslojumā nav nepieciešams iestrādāt minerālmēslus.

Agras ražas ieguvei audzētāji izmanto populāro šķirni ‘Avola’, kam ir vidēji lielas pākstis ar 6–7 zirņiem. Sēklas ir kodinātas un nopērkamas profesionālajos iepakojumos. Sēja ir roku darbs, šim nolūkam dārzeņkopji izmanto precīzās izsējas disku sējmašīnu. Zirņus sēj divrindu slejās, apmēram 10 cm attālumā citu no cita. Pēc tam dobes pārklāj ar agrotīklu, kura blīvums ir 23 g/m² (aizsardzībai pret pavasara salnām var izmantot arī perforēto, caurspīdīgo, 25–40 mikronu biezo plēvi ar caurumiem, kas nodrošina gaisa cirkulāciju). Segums jānoņem, kad augi pastiepušies 20 cm gari, pretējā gadījumā būs piespiesti pie zemes.

– No sala nebaidās pat 10–15 cm garumu sasnieguši zirņi. Taču šopavasar salnas bija vairākas naktis pēc kārtas, augi pacieta -5…-6 °C, bet pēc sala izskatījās nīkulīgi, tāpēc sējumā iestrādājām YaraMila komplekso mēslojumu. Zirņi saņēmās, sasniedza 90 cm augstumu, veidoja lielu zaļo masu un ļoti daudz pākšu, – stāsta platonietis.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu ražu, augiem jau laikus jānodrošina balsti. Sausā laikā sējumi jālaista. Ērtāk izmantot pilienveida laistīšanas sistēmu. Ja ierīko virszemes smidzinātājus, lekni aug arī nezāles.

Audzējot zaļos zirņus tirgum, fungicīdus lietot nedrīkst, taču neiztikt bez apstrādes ar insekticīdiem. Agrāk sētos kaitēkļi apdraud mazāk nekā vēlu sētos, tomēr postījumi būs, zirņi būs tārpaini. Kaitēkļus var ierobežot, lietojot, piemēram, Karate Zeon 5 vai Fastac 50 (2. reģistrācijas klase).

Ražas novākšana

Novāktās zirņu pākstis nevar uzglabāt ilgāk par vienu dienu, vēlāk tām zūd labās garšas īpašības un vitamīni. Saimniecībā “Dzidrumi” ražu vāc katru dienu, sākot no pulksten deviņiem rītā līdz pieciem sešiem vakarā. Pēc tam svaigo produkciju ved uz nakts tirgu. Zirņiem ražošanas periods ir ilgs, šogad pirmās pākstis ienācās aptuveni divas nedēļas pirms Līgosvētkiem. Ražu vāc līdz jūlija vidum.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.