×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Kur var iegādāties cukura kļavas stādus?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kur var iegādāties cukura kļavas stādus?” LAIMA E.

Cukura kļava (Acer saccharum) ir liels koks ar olveida vainagu. Dzeltenzaļie ziedi ir nokareni, viegli smaržojoši, parādās agri, pirms lapu plaukšanas – aprīlī, maijā. Koka lapas ir līdzīgas parastajai kļavai – ar trim līdz piecām daivām, bet matētas, ar pelēcīgu lapu apakšpusi. Savu nosaukumu cukura kļava ieguvusi tāpēc, ka sulā ir daudz dabisko cukuru (galvenokārt 3–10% saharozes). Citviet pasaulē no cukura kļavas gatavo sīrupu, ko liek pie konditorejas izstrādājumiem. Savvaļā suga izplatīta Ziemeļamerikas austrumu līdzenumos.

– Cukura kļava ir dekoratīva apstādījumos, sevišķi rudenī – lapas krāsojas vēl košāk nekā parastajai kļavai, tās ir skaistos oranžos un sarkanos toņos. Tiesa, rudens lapu krāsojums nav krāšņs katru gadu, piemēram, šoruden lapas nebija izteiksmīgas, – stāsta Kalsnavas arborētuma dendroloģe Benita Rudzīte.

Kokus stāda grupās vai atsevišķi. Tie necieš piesārņotu gaisu. Cukura kļava ir ziemcietīga (piemēram, Zaļenieku kokaudzētavā lielie stādi konteineros apsala tikai pērn kailsalā), bet nepelnīti maz pie mums audzēta. Aug labi drenētās, pietiekami mitrās, auglīgās augsnēs, saulainās vietās. Kalsnavas arborētumā atrodamas septiņas vairāk nekā 20 gadu vecas cukura kļavas, kas ziedēja, bet sēklas līdz šim vēl nav ienākušās.

Zaļenieku kokaudzētavā (Jelgavas novadā) nākamgad aprīļa beigās būs pārdošanā 40–50 cm gari cukura kļavas stādi vidēji par 4 eiro. Tos pēc iestādīšanas dārzā pirmās divas ziemas ieteicams piesegt ar egļu zariem vai speciāliem segmateriāliem, kas nopērkami dārzkopības veikalos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+