Foto – Aija Geida

Salīdzinām desmit populārus kvasa veidus – kurš dabīgāks? 0

Interesanti, no kā un kādā veidā gatavots kvasa dzēriens? Vai mazi bērni to var dzert bez ierobežojumiem? 
A. Vasariņš Limbažos

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kvasu var dēvēt par veselīgu, putojošu dzērienu, ar ko veldzēt slāpes karstajās dienās, jo atšķirībā no limonādēm tas iegūts no dabīgām izejvielām, taču starp kvasu un tā attāliem radiniekiem – kvasa un iesala dzērieniem ir būtiskas atšķirības.

Dabīgs kvass

Kvass tā dabīgās raudzēšanas un garšas īpašību dēļ mums asociējas ar izlejamo padomju laikos, kad stāvējām garās rindās pie lielās mucas. Tehnologi, kas izstrādā dabīgi raudzēta kvasa receptūru, mēģina maksimāli pietuvoties šai kvalitātei. Tieši nepabeigtā spirta rūgšanas procesa dēļ kvasam ir izteikta īstas rudzu maizes garša un aromāts. To gatavo no miežu, kviešu un rudzu graudiem. Savas receptes un tehnoloģiskos knifiņus ražotāji neatklāj, bet pats process nav ilgs un sarežģīts, prasa vien 2 – 3 dienas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likums stingri nosaka, ko var dēvēt par kvasu, un patērētājs vairs netiek maldināts kā agrāk, kad ražotājs varēja uz etiķetes rakstīt jebko. Galvenais – tam jābūt dabīgi raudzētam. Pretējā gadījumā tas ir vienkārši dzēriens – vairāk vai mazāk veselīgs, ātri pagatavojams. Pozitīvi, ka kvasam nav atļauts pievienot saldinātājus un aromatizētājus. No pārtikas piedevām drīkst lietot tikai pienskābi (E 270), citronskābi (E 330) un askorbīnskābi (E 300). Lai gan likums pieļauj konservantus (nātrija benzoātu (E 211) un kālija sorbātu (E 202)), sevi cienoši ražotāji atrod veidus, kā iztikt bez tiem, un lielākoties kvasam nav pievienotas šīs ķīmiskās vielas (skat. kvasu sastāvu). Patiesībā veikalos nav ilgi jāmeklē, lai atrastu dabīgi raudzēto bez konservantiem. Lai kvasu varētu ilgāk uzglabāt (lielākoties ražotāji spēj panāk līdz 6 mēnešu derīguma termiņu), to nereti paste­rizē. Jāpiebilst, ka arī pasterizēts ir dabīgs, šajā procesā tā sastāvs nav izjaukts.

Kvass ir dzēriens, ar kuru var remdēt slāpes, ar saldajiem veselības un iesala dzērieniem to panākt ir grūtāk, parasti pēc laika gribas vēl vairāk dzert. Kvasa iedarbība uz organismu ir līdzīga kā kefīram, tas varot noregulēt zarna trakta darbību un novērst kaitīgo mikroorganismu savairošanos. Kā atzina “Bauskas alus” dzērienu tehnoloģe Iluta Komkova, tas nav mīts, ka kvasā ir B grupas un E vitamīni, minerālvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas, jo ekstraktvielas iegūst no graudiem.