×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. augusts, 2016
Drukāt

Salīdzināts vadītāju algas līmenis valsts un privātajā sektorā (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts pārvaldē 90% nodarbināto saņem ievērojami zemāku atalgojumu, nekā attiecīgā līmeņa speciālisti privātajā sektorā, noskaidrots Valsts kancelejas pasūtītajā pētījumā, ko veikusi kompānija “Fontes vadības konsultācijas”.

Pētījumā secināts, ka īpaši liela atšķirība ir augstākā līmeņa vadītājiem, kā arī liela atšķirība ir vidējā līmeņa vadītājiem. Piemēram, ja privātajā sektorā vidējā līmeņa vadītāji saņem 3298 eiro un 4142 eiro, valsts pārvaldē atalgojuma apmērs šai grupai ir 1616 eiro un 1952 eiro. Tikmēr augstākā līmeņa vadītāji privātajā sektorā saņem 6127 eiro un 6310 eiro, kamēr valsts pārvaldē – 2229 eiro un 2431 eiro.

Savukārt daudzi no valsts pārvaldē zemāk atalgotajiem amatiem ir pieprasītākie darba tirgū un augstāk atalgotie – tie ir informācijas tehnoloģiju speciālisti, inženieri, pieredzējuši vadītāji, kā arī nozarei specifiski amati.

Pētījuma grupas vadītāja Anta Praņēviča vērš uzmanību, ka pētījumā ir saskatāma skaidra tendence – jo augstāka amata pozīcija, jo lielāka atalgojuma starpība privātajā un valsts sektorā. Savukārt zemais atalgojums rada risku labāko darbinieku aizplūšanai no valsts pārvaldes, tāpat var rasties grūtības atrast darbiniekus, lai aizpildītu vakances.

Lai gan alga nav vienīgais darbiniekus motivējošais faktors, šī ievērojamā atšķirība tomēr ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc valsts pārvaldi pamet profesionāli cilvēki, atzīst Valsts kancelejas direktors Mārtiņš Krieviņš. Līdz ar to uz iestāžu vadītāju amatiem valsts pārvaldē konkurences nav.

Pētījuma datus paredzēts analizēt un izmantot, lai piedāvātu kompleksu risinājumu par valsts pārvaldes atalgojuma konkurētspējas celšanu tuvāko trīs gadu laikā. “Šobrīd algas visā valsts pārvaldē celt nav iespējams. To var darīt pakāpeniski un tikai uz iekšējās efektivitātes rēķina, bez papildu naudas no valsts budžeta,” pauž Krieviņš.

Viņš prognozē, ka kļūstot produktīvākiem, nākotnē varētu virzīties uz to, lai valsts pārvaldē strādājošie saņemtu 80% no vidējā atalgojuma privātajā sektorā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kāpēc nsalidzina minimālo algu ar privātsektoru,jūs domājat ka tur nav neviena speciālista,visi muļķi palikuši ,pārejie aizbraukusi zemenes lasit?!

  2. Salīdzināja ar. Valsts pārvaldē vadītāji var rullēt gurķi un saņemt algu. Atbildība nekāda. Privātajā sektorā tādi jau sen tiktu izmesti laukā.

  3. Domāju, ka pētījums nav objektīvs. Kaut kā nav dzirdēts, ka valsts pārvaldē kādreiz būtu bijušas problēmas atrast darbiniekus trekni atalgotajos amatos (no 2000 eiro un uz augšu). Ja jau privātajā sektorā algas būtu daudz augstākas, tad visiem šiem kadriem būtu jāaiziet uz turieni. Nav iespējams valstī tik dažāds atalgojums līdzvērtīgos amatos. Vai tad kāds domā, ka valsts pārvaldē kāds strādā idejas vārdā ?

    Pēc manām domām, tas izskaidrojams ar to, ka valsts pārvaldē pārsvarā strādā zemāka līmeņa vadītāji, kuri vienkārši nav spējīgi konkurēt privātā sektora darba tirgū. Izņēmums ir cilvēki, kuriem nevajag lielāku algu, jo amats garantē papildus ienākumus caur zagšanu un korumpēšanos.

  4. Viens dod ieņēmumus , bet otrs (bieži vien) nepārdomāti tos tērē|!

  5. MELI, MELI, MELI !!! Atbildēt

    Nosauc konkrētu amatu valsts un privātajā !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+