×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. novembris, 2015
Drukāt

Salmonelozes cēloni Talsu PII “Sprīdītis” neuzzina; maksās naudas sodu (3)

Foto: Talsi.lvFoto: Talsi.lv

Bērnudārzs "Sprīdītis" Talsos.

Talsu bērnudārzam “Sprīdītis” par konstatētajiem pārkāpumiem pārtikas apritē draud sods līdz 700 eiro, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītāja vietniece Eliko Bērziņa.

Ceturtdien, 19.novembrī, PVD plāno pieņemt lēmumu par soda piemērošanu Talsu pirmsskolas izglītības iestādei “Sprīdītis” saistībā ar pārkāpumiem pārtikas apritē, kas konstatēti pārbaudē bērnudārza virtuvē, kad no Slimību profilakses un kontroles centra tika saņemta informācija par bērnu saslimšanu ar salmonelozi.

6.novembrī veiktajā pārbaudē PVD konstatējis, ka bērnudārza virtuvē tiek uzglabāta bojāta pārtika. Ledusskapī kopā ar citiem produktiem glabātas ar putnu
fekālijām aplipušas, bojātas olas. Pārbaudē izņemta arī veca paprika un brūklenes, kam nebija identificējams derīguma termiņš.

Lai gan ēdienu paraugos un virsmu nomazgājumos salmonellas nav konstatētas un bērnu saslimšanas cēlonis nav noskaidrots, tomēr bērnudārza virtuvē konstatētie higiēnas prasību pārkāpumi neatkarīgi no tā, kas ir bijis infekcijas izcelsmes avots, būtu varējuši veicināt slimības izplatīšanos, norādīja Bērziņa.

PVD ir ierosinājis administratīvo lietu pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa panta “Pārtikas aprites prasību pārkāpšana” piektās daļas “Par citiem pārkāpumiem pārtikas apritē”, par ko juridiskajām personām paredzēts naudas sods no 20 līdz 700 eiro, konfiscējot pārtiku vai bez konfiskācijas. Ja šādus pārkāpumus pēc soda piemērošanas PVD konstatēs atkārtoti gada laikā pēc soda piemērošanas, tad nākamreiz juridiskajām personām jau var piemērot sodu no 700 līdz 4000 eiro.

Lēmumu šajā administratīvajā lietā PVD plāno pieņemt 19.novembrī, kad uz lēmuma pieņemšanu uzaicināta arī bērnudārza vadītāja. Lemjot par sodu, tiks ņemti vērā saņemtie paskaidrojumi, taču lēmums tiks pieņemts, balstoties uz pirmās, 6.novembrī, notikušās pārbaudes aktu. Atkārtota pārbaude bērnudārzā notika 13.novembrī, un vēl viena pārbaude paredzēta 19.novembrī pirms lēmuma pieņemšanas administratīvajā lietā.

Kā ziņots, PVD 6.novembrī veicis pārbaudes bērnudārza virtuves blokā. Tika paņemti gan pārtikas produktu paraugi, gan virsmu nomazgājumi, taču salmonellu klātbūtne tajos netika konstatēta. Tomēr PVD pārbaudē konstatējis citas neatbilstības, kas neatkarīgi no tā, kas ir bijis infekcijas izcelsmes avots, būtu varējušas veicināt slimības izplatīšanos, norādīja PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītāja vietniece Eliko Bērziņa. Neatbilstības bijušas saistītas ar pārtikas produktu uzglabāšanu, mazgāšanas un dezinfekcijas instrukcijām un virtuves termometriem.

Atkārtotajā pārbaudē piektdien, 13.novembrī, secināts, ka neatbilstības lielā mērā ir novērstas. “Protams, situācija jau bija cita, taču ir vēl lietas attiecībā uz mazgāšanu un dezinfekciju, kur jāpiestrādā, kā visu pareizi ieviest dzīvē,” norādīja Bērziņa, piebilstot, ka nākamā PVD pārbaude bērnudārzā paredzēta 19.novembrī.

Kā ziņots, Talsu pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis” konstatēti salmonelozes gadījumi, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centra Kurzemes reģionālās nodaļas Ventspilī vecākā epidemioloģe Jeļena Mundeciema. Statistikā par iepriekš reģistrētajiem gadījumiem nelielas korekcijas ieviesuši no ģimenes ārstiem saņemtie dati par precizētajām diagnozēm. Tādējādi, atsevišķi neizdalot saslimušos un bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātājus, kopumā konstatēti 54 šādi gadījumi. No tiem 11 ir laboratoriski apstiprinātie bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātāji, bet visiem pārējiem diagnosticēta salmoneloze, tai skaitā 15 akūtas salmonelozes gadījumi ir laboratoriski apstiprināti.

Salmonelozes gadījumi konstatēti visās 11 bērnudārza grupās, kā arī diviem iestādes darbiniekiem. Nevienam no virtuves bloka darbiniekiem nav konstatēti salmonelozi apstiprinoši analīžu rezultāti. Lielākā daļa saslimšanas gadījumu ir relatīvi viegli, bet dažos gadījumos slimības gaita ir vidēji smaga, kad saslimušajiem ir temperatūra līdz 40 grādiem, caureja vairāk par 10 reizēm dienā u.c. slimības simptomi.

Neviens no saslimšanas gadījumiem nav vērtējams kā smags, atzina Mundeciema. Neviens saslimušais nav ticis ievietots slimnīcā, visi ārstēti ambulatori.

Pirmais saslimšanas gadījums konstatēts 13.oktobrī.

Pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” vadītāja Ilze Solovjova aģentūrai LETA pauda, ka situāciju viņas vadītajā iestādē nebūtu korekti raksturot ar vārdu savienojumu “salmonelozes uzliesmojums”, jo esot runa par bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātājiem. Slimību profilakses un kontroles centra Kurzemes reģionālās nodaļas epidemioloģe Jeļena Mundeciema gan uzsvēra, ka runa ir par grupveida saslimšanas gadījumiem un bezsimtomu nēsātāji ir 11 no 54 gadījumiem, bet pārējos gadījumos diagnosticēta salmoneloze ar tādiem simptomiem kā caureja un paaugstināta temperatūra.

Piektdien bērnudārza darbība uz vienu dienu bija apturēta, lai veiktu dezinfekcijas un profilaktiskos pasākumus, ko nav iespējams veikt audzēkņu klātbūtnē.

Vakar bērnudārzs darbību ir atsācis. Apmeklējums pirmdien bija 65%-70% līmenī, kas, pēc bērnudārza vadītājas teiktā, esot tuvu ikdienas apmeklējuma līmenim.

Bērnudārzs strādā karantīnas režīmā, norādīja Solovjova, uzsverot, ka tiek stingri ievēroti visi nepieciešamie profilaktiskie pasākumi. Jau iepriekš ziņots, ka veikti ārkārtas dezinfekcijas darbi. Audzēkņu veselības stāvoklis sistemātiski tiek novērots. Divas reizes dienā bērniem tiek mērīta temperatūra. Atcelta dalība publiskos pasākumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. uz lauku veikaliem ūdainas olas piegādā regulāri !
  Citreiz apmazgātas, citreiz nē.

 2. nepieciešams intensīvi pārbaudīt visus bērnudārzus kā un cik bieži tiek lietoti dezinfekcijas līdzekļi, kā un kur tiek uzglabāti pārikas produkti, kadus ēdienus dod bērniem ēst.. kā bernudārza vadūība organizē gan dezinfewkcijas, mazgāšanas līdzekļus , tualetes papīra, atkritumu maisu izdali it īpaši reizēs kad parādās vai ir zināms ka parādīsies kāda no kontrolējošām iestādēm… tas īpaši attiecas uz pierīgas apdzīvoto vietu bērnudārziem

  • kādreiz jau bērnudārza medicīniskajam personālam bija
   PIENĀKUMS sekot līdzi produktu UZGLABĀŠANAI un
   gatavā ĒDIENA KVALITĀTEI …
   Vai tad šajā dārziņā medmāsas štatā nav ?
   .
   Sliktākajā gadījumā pati vadītāja ikdienas maršrutā
   var iekļaut ledusskapja apskati un ēdiena provi…

Draugiem Facebook Twitter Google+