Mobilā versija
Brīdinājums -1.0°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
29. aprīlis, 2014
Drukāt

LLKC: salnas dārzkopjiem līdz šim lielas raizes nav sagādājušas

Foto - LETAFoto - LETA

Ziedoša aliča.

Augļu koki pēdējās naktīs Latvijā piedzīvotās salnas pārcietuši labi, taču dārzkopjiem jāseko līdzi meteoroloģiskajām prognozēm, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).

Īpaši vērīgiem jābūt tiem dārzkopjiem, kuru stādījumi atrodas dārziem mazāk piemērotās vietās, piemēram, ieplakās, kur var koncentrēties aukstās gaisa masas, norāda LLKC.

Centrā atzīmē, ka līdz šim zemākās gaisa temperatūras fiksētas Vidzemes pusē, kur lielākais dārzu ziedēšanas laiks vēl priekšā. Līdz ar to saprotami, ka saimniekiem augu ziedēšanas laikā ir bažas, ka salnas var “nokost ziedus”.

“Pērnā ziema ir bijusi netipiska Latvijas apstākļiem, un arī pavasaris iesācies agrāk. Sākuši ziedēt pirmie augļaugi, un dīgst pirmie agri sētie dārzeņi. Jāatceras, ka maijā salnas Latvijā ir parasta un raksturīga parādība,” uzsver LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Imants Missa.

Gaisa temperatūra ap saullēkta laiku zemes virsmas līmenī sasniedz savu minimumu, kas var būt postoša augiem. Savukārt, ja gaisa temperatūra īslaicīgi nav zemāka par -3 grādiem pēc Celsija, tad augiem posts nevarētu tikt nodarīts.

Ziedēt sākušos dārzus un ogulājus ir iespējams pasargāt no salnas postījumiem.

Viena no metodēm ir naktī pa vējam dedzināt ugunskurus, lai ziedu aizmetņi paliek dūmu aizsegā.

Cita iespēja – augļu kokus var apmiglot ar ūdeni, bet šādā gadījumā ūdens ir jāņem no atklātām ūdenstilpnēm, kur tas ir siltāks nekā ūdens no pazemes resursiem. Ūdenim sasalstot, izdalās siltums un pie nelieliem mīnus grādiem uz auga virsmas veidojas plāns ledus kristālu slānis. Tas rodas no ūdens tvaika un var pasargāt augu no aukstuma iedarbības, norāda LLKC.

Centra speciālists Missa arī atgādina, ka salnas lielāku kaitējumu var nodarīt ilgstoša sausuma periodā, kāds vērojams šonedēļ. Tādēļ iespēju robežās augus ieteicams nodrošināt ar ūdeni. Vēlama augsnes samitrināšana pirms prognozētās salnas, taču augiem pirms salnas jāpaspēj nožūt. Apsegšana uz nakti ar agro tīklu vai plēvēm var pasargāt jau sadīgušos jaunos dārzeņu dīgstus un zemenājus. Šāds segums augiem paaugstina temperatūru par pāris grādiem.

LLKC atzīmē, ka katram saimniekam ir laikus jāizvērtē, kā pasargāt augus pavasara salnām, kas Latvijas klimatiskajos apstākļos nav ārkārtas parādība.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (1)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+