×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
30. jūnijs, 2015
Drukāt

Salu karalis – Latgales skaistais Ežezers. Guntis Eniņš atklāj arī citus apkārtnes brīnumus (2)

Foto - no grāmatas "Nezināmā Latvija"Foto - no grāmatas "Nezināmā Latvija"
Uzziņai

Platība – 9,88 km2
Garums – 8,2 km
Platums līdz 2,5 km
Krasta līnijas garums – 39,5 km, bet kopā ar
salām vairāk nekā 50 km
Atrodas 169,4 m virs jūras līmeņa
Ezers ar vislielāko salu skaitu Latvijā un Baltijā
Neparasti dziļš ezers: vidējais dziļums 6,4 m,
dziļākā vieta 21 m

No putna lidojuma Ežezers izskatās kā Dieva rotaļa, ar zilu galdautu klāts, svētku pīrāgiem rotāts viesību galds. Lai ezera brīnišķīgumu ieraudzītu, aptvertu un saprastu, ir tiešām jālido kā putnam, jo arī skaistie Latvijas ezeri ir kokiem, krūmiem apauguši un ieauguši tā, ka no krastiem ezeru ainavas vairs nav.

Par nosaukumu

Jau simtu gadu ar šā skaistā ezera vārda pareizrakstību ir bijušas grūtības – rakstīja Eža ezers un Eša ezers. Kopš 20. gadsimta 30.  gadiem iegājās un latviskā rakstībā nostabilizējās visiem zināmais Ežezera nosaukums. Bet latgalieši to sauc par Ješa ezeru, kā arī par Ješezeru. Pēdējā gadu desmitā toponīmikā (vietvārdu zinātnē) nostiprinās viedoklis, ka jāpaliek pie nosaukuma, kuru lieto vietējie iedzīvotāji.

Latgales novads šajā ziņā rada grūtības, jo tur ir ļoti daudz krieviskas un poliskas izcelsmes vārdu. Es domāju, ka skaistā Ežezera vārds jau 70 gadu – vairāk nekā divu paaudžu – garumā ir iegājies latviešu valodā un literatūrā un tam tādam ir jāpaliek, kamēr citus skanīgākus un mazāk zināmos vietvārdus kopējā latviešu valodā lietosim tādus, kā tos sauc un izrunā vietējie iedzīvotāji.

Skaidrojums, kāpēc šo skaistuli sauc par Ežezeru, ir tāds, ka bezgala daudzās kokiem noaugušās salas ezerā izskatās kā spurainas eža adatas. Otra versija: katra sala, apaugusi ar kokiem, uz zilā ezera fona izskatās kā daudzi spuraini eži.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Ir iebildumi par tulkojumu Atbildēt

  NEVAR NO KRIEVU VALODAS AUTOMĀTISKI TULKOT PA TIEŠO – tā ir cita valoda.

  Мыс nav nekāda sakara ar domu(jā – saknes abiem vārdiem ir tādas pašas)… tas ir zemes rags(pussala) – mums ir tāds Kolkas rags. Tāpēc Novomisļu ciems būtu jātulko kā Jaunpussalu ciems.

  Колкасрагс[1] (также, Колка, устар. Домеснес[2], латыш. Kolkasrags) — мыс, расположенный у крайней северной оконечности Курземского полуострова в историко-географической области Курземе (Курляндия), в Дундагском крае Латвии. Имеет стратегическое расположение у входа в Рижский залив Балтийского моря. От острова Сааремаа (Эстония) мыс отделяет Ирбенский пролив. Название в переводе с ливского означает «острый угол» (по форме мыса).

  Guba krievu valodā ir garens līcis. Zaguba pareizāk gan būtu tulkot garens līcis, jo za- priedēklis šeit nav lietots kā kaut kas kas atrodas aiz, bet visticamāk ka kaut kas, kas ir vairāk izstiepts(cauri). Aiz un за nozīmes tulkojot no krievu uz latviešu valodu ne vienmēr sakrīt. Tas ko cilvēki ir domājuši krievu valodā, latviešu valodā netulkosies ar aiz un latvieši ne tikai visas savas valodas nianses nezin, bet pilnīgi noteikti nav eksperti, lietojot ikdienā krievu valodu uz kuru attiecina savu latviešu valodas ietekmi un idiomu domāšanu, radot kārtējo hibrīdvalodu. Šeit ir tikai daži varianti, kā var tulkot aiz un za, pie tam no un uz krievu un latviešu valodu tulkojumiem nevajag iedomāties, ka tulkojuma nozīmes sakritīs – bieži būs tas pats vārds, bet ar citu nozīmi, kur labāk un loģiskāk ir lietot sinonīmus:

  aiz:
  pēc kaut kā, aizmugurē, pakaļā
  viņā pusē, šķērsām pāri kaut kam
  vairāk nekā, virs, pāri kaut kam
  dēļ, tāpēc
  no kaut kā
  pa straumi, cauri
  tālumā, nomalē utt.

  PS Neesmu krievs – man vienkārši interesē lingvistika.

 2. Tad kamdeļ turpinam kropļošanu virsrakstā neieliekot – “nosaukuma, kuru lieto vietējie iedzīvotāji.”

Draugiem Facebook Twitter Google+