×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. marts, 2014
Drukāt

Samazināto ienākuma nodokli sezonas laukstrādniekiem virza steidzamības kārtā

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

No šī gada 1. jūnija augļkopībā un dārzeņkopībā nodarbinātajiem sezonas laukstrādniekiem plānots piemērot samazināto iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi 15% apmērā. To paredz grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ko Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien nolēma virzīt steidzamības kārtā, informē Saeimas Sabiedrisko attiecību birojā.

Grozījumi paredz, ka sezonas laukstrādnieka ienākuma nodoklis attieksies uz personām, kas nodarbinātas augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā un stādīšanā, to kopšanā un ražas novākšanā, kā arī augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā. Jauno nodokli varēs piemērot personai, kas no 1. aprīļa līdz 30.novembrim pie viena vai vairākiem darba devējiem strādā ne vairāk kā 65 kalendāra dienas un kura ienākums nepārsniedz 3000 eiro.

Minimālais nodokļa maksājums būs 0,70 eiro par katru nostrādāto dienu. Persona, kura maksās sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokli, kļūs sociāli apdrošināta pensijai, ja no visiem darba devējiem saņemtais ienākums mēnesī pārsniegs 70 eiro.

Informācijas apkopošanai par sezonas strādniekiem paredzēts izmantot Lauku atbalsta dienesta (LAD) informācijas sistēmu, tajā reģistrējot arī ienākumu gūšanas dienu, noslēgto līgumu formu un sezonas laukstrādniekiem aprēķināto atlīdzību par darbu. Uzņēmējam, kurš nodarbina sezonas laukstrādniekus, reizi mēnesī Valsts ieņēmumu dienestā būs jāsniedz ziņojums par nodarbinātajām personām, viņu ienākumiem un aprēķināto ienākuma nodokli.

Dārzkopības un augļkopības nozarēs vērojams augsts nelegālās nodarbinātības līmenis sezonas laukstrādnieku vidū un nesamaksātie nodokļi gadā valsts budžetam rada aptuveni 1,75 miljonu latu (2,5 miljonu eiro) lielus zaudējumus. Ieviešot īpašu nodokļu režīmu sezonas lauku darbos strādājošajiem, plānots, ka pieaugs nozarē legāli nodarbināto īpatsvars, norādīts likumprojekta anotācijā.

Vieni no likumprojekta virzītājiem Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) uzsver, ka iecerētie likuma labojumi ir nozīmīgs solis nelegālās nodarbinātības mazināšanā un valsts nodokļu ieņēmumu palielināšanā, kā arī godīgas konkurences veicināšanā uzņēmējdarbības vidē un darba tirgū.

“Samazinātās likmes piemērošana ir būtisks priekšnoteikums konkurētspējai, jo cenu spiediens ir milzīgs. Diemžēl kopš Saeimas balsojuma otrajā lasījumā septembrī bija iestājusies nepieļaujami ilga pauze, un viena sezona jau praktiski zaudēta,” norāda LLKA biedra, kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa.

LLKA aicina Saeimas deputātus atbalstīt Budžeta un nodokļu komisijas pieņemto lēmumu par likumprojekta spēkā stāšanos ar šī gada 1.jūniju. “Šīs iniciatīvas nonākšanai likumdevēja dienas kārtībā ir ieguldīts darbs vairāku gadu garumā, un 15% likmes piemērošana ir labākais atrastais risinājums, kurš saskaņots ar Zemkopības, Finanšu un Labklājības ministriju interesēm,” norāda organizācijā.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūgs parlamentu grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” iekļaut Saeimas 6. marta sēdes darba kārtībā, noteikt tiem steidzamību un pieņemt pirmajā lasījumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+