Laukos
Graudkopība

Samazināts kviešu platību vērtējums ES nākamajai sezonai0

No LA arhīva

Eiropas aģentūra Strategie Grains samazinājusi mīksto kviešu sējumu platību prognozi Eiropas Savienībai 2018.gada tirdzniecības sezonai*. Kā ziņo aģentūra Reuters, iemesli prognozes korekcijai ir divi – sējai nelabvēlīgie apstākļi Ziemeļeiropā, kā arī lauksaimnieku neapmierinātība ar cenām.

Pēc Strategie Grains vērtējuma, mīksto kviešu sējumu platības Eiropas Savienībā 2018.gadā sasniegs 23,5 miljonus hektāru (ha), kas ir par 0,3 miljoniem ha mazāk nekā prognozēts oktobrī un par 0,2 miljoniem ha atpaliek no 2017.gada rādītāja.

Slikti apstākļi sējai bija ne tikai Skandināvijā un Baltijā, bet arī Vācijā un Polijā, kas nespēja pilnībā izpildīt savus plānus.

Tikmēr cieto kviešu sējumu platības saglabāsies stabilas, uzskata eksperti – 2,8 miljonu ha līmenī. Šīs kultūras sējumu platību pieaugums Itālijā kompensēs to samazināšanos Francijā un Spānijā.

Kā liecina portāla graudi.lv dati, miežu sējumu platību vērtējums Eiropas Savienībai saglabāts oktobra līmenī – 12,4 miljoni ha, kas ir par 2% vairāk nekā iesēts pagājušajā gadā.

Kukurūzas sējumu platības Eiropas Savienībā 2018.gadā salīdzinājumā ar pašreizējo gadu saruks par 0,2 miljoniem ha – līdz 8,5 miljoniem ha, jo samazinājusies ir šīs kultūras rentabilitāte.

Tikmēr arī Latvijas graudu eksportēto graudu struktūrā galveno vietu ieņem kvieši – apmēram 90% no visiem graudiem (2016.-2017.gada sezonā tika eksportētas 2,35 miljoni tonnu graudu). Kvieši galvenokārt tiek eksportēti uz Alžīriju, Saūda Arābiju, Keniju, Turciju.

*Graudu tirdzniecības sezona tiek rēķināta no iepriekšējā gada 1.jūlija līdz esošā gada 30.jūnijam.

LA.lv