Samoilovs un Šmēdiņš trešo reizi kļūst par Eiropas vicečempioniem 1

Latvijas vadošais pludmales volejbola duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš svētdien Majoros Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) rīkotajā Eiropas čempionāta finālturnīrā izcīnīja sudraba godalgas.

TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību

Turnīra finālmačā ar ceturto numuru izliktais Latvijas pāris ar 0-2 (16:21, 21:23) zaudēja Riodežaneiro olimpisko spēļu vicečempioniem Paolo Nikolai un Danieli Lupo no Itālijas, kuriem bija piešķirts otrais numurs.

Samoilovam/Šmēdiņam šis itāļu pāris ir ļoti neērts pretinieks, jo viņi zaudējuši astoņās no desmit savstarpējām spēlēm.

Abu pāru duelis iesākās ar augsta līmeņa pludmales volejbolu, turklāt Latvijas sportisti vairākkārt sekmīgi nospēlēja aizsardzībā. Mača ievads labāk padevās Samoilovam/Šmēdiņam, kuri izvirzījās vadībā ar 2:0. Itālijas sportisti gan neļāva mājiniekiem atrauties, panākot izlīdzinājumu, turklāt pēc tam arī pārņēma vadību.

Lai arī Nikolai/Lupo bija iekrājuši arī divu punktu pārsvaru, pirmajā tehniskajā pārtraukumā Latvijas pludmales volejbolisti devās ar viena punkta deficītu – 10:11. Uzreiz pēc tā itāļi ar pāris sekmīgām izspēlēm ieguva divus punktus pēc kārtas, turklāt atzīstama bija arī pretinieku aizsardzība, it sevišķi Nikolai augstais bloks. Itālijas pāris bija panācis 15:11 vadību, kas Samoilovam/Šmēdiņam lika ņemt pārtraukumu.

Tiesa, lai arī tika gūti divi punkti pēc kārtas, kopumā Latvijas duetam spēles gaitu izmainīt neizdevās, tam pirmajā setā ciešot diezgan drošu neveiksmi ar 16:21.

Arī otrā seta sākums Latvijas pludmales volejbolistiem padevās labs, jo izdevās izvirzīties vadībā ar 3:1. Lai gan pēc tam Nikolai/Lupo cīņas gaitu izlīdzināja, ar pašaizliedzīgu spēli Samoilovs/Šmēdiņš izvirzījās vadībā ar 9:6, kas pretiniekiem lika ņemt pārtraukumu. Šo trīs punktu pārsvaru mājiniekiem kādu laiku izdevās saglabāt, tomēr itāļi veica nelielu izrāvienu, panākdami 15:15.

Otrā seta izskaņa aizritēja ļoti spraigā cīņā, komandām cīnoties punkts punktā, bet Samoilovs ar gremdservi panāca setbumbu – 20:19. Tā netika izmantota, jo Šmēdiņš, kuru šajā mačā mocīja sāpes ceļgalā, kļūdījās servē, bet pēc tam itāļi ieguva mačbumbu. Uzreiz pēc tām Latvijas pāris ņēma pārtraukumu, kas attaisnojās, jo izdevās panākt neizšķirtu 21:21.

Pēc neizšķirta Nikolai/Lupo panāca vēl vienu mačbumbu, bet turpinājumā ilgā izspēlē viņi tomēr spēja noslēgt maču un izcīnīt uzvaru.

Samoilovs/Šmēdiņš 2015.gadā kļuva par Eiropas čempioniem, bet 2013. un 2014.gadā izcīnīja sudraba medaļas, pirms trim gadiem finālā zaudējot tieši Nikolai un Lupo. Savukārt Šmēdiņš vēl 2010.gadā, kad spēlēja kopā ar Mārtiņu Pļaviņu, izcīnīja Vecā kontinenta meistarsacīkšu bronzu.

Samoilovs/Šmēdiņš šosezon nebija izcēlušies ar skaļiem panākumiem, bet Eiropas čempionātā sasniedza savu sportisko virsotni. Savukārt pirms divām nedēļām viņi pasaules čempionātā zaudēja astotdaļfinālā, meistarsacīkstes noslēdzot dalītā devītā vietā.

Tikmēr Nikolai/Lupo par Eiropas čempioniem kronēti 2014.gadā un pērn – līdz ar to finālā tikās iepriekšējo trīs gadu čempioni. Pērn viņi izcīnīja Riodežaneiro olimpisko spēļu sudraba medaļas. Šosezon itāļi izcīnījuši godalgas četros Pasaules kausa posmos, bet planētas meistarsacīkstēs viņi apstājās izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka pirms tam vīriešu turnīrā pie bronzas medaļām tika Riodežaneiro olimpisko spēļu bronzas medaļas laureāti Aleksandrs Broivers un Roberts Mēuvsens no Nīderlandes, kuri ar 2-1 (21:17, 17:21, 15:11) uzvarēja beļģus Drīsu Kokelkorenu/Tomu van Valli.

Sestdien vīru pusfinālā Latvijas duets ar 2-1 (21:14, 15:21, 15:12) uzvarēja Kokelkorenu un van Valli. Savukārt Nikolai un Lupo ar 2-1 (23:25, 21:15, 15:11) apspēlēja Broiveru un Mēuvsenu, kuri pirms tam ceturtdaļfinālā pieveica Latvijas duetu Mārtiņu Pļaviņu un Haraldu Regžu.

Savukārt dāmām zelta medaļas ieguva Vācijas pludmales volejbolistes Nadja Glencke un Jūlija Grosnere, kuras ar 2-1 (15:21, 21:17, 15:11) uzvarēja Kristīnu Kolocovu un Mihalu Kvapilovu no Čehijas. Tikmēr bronzu ieguva ar pirmo numuru izliktās vācietes Šantale Laburēra un Jūlija Zuda, kurām ar 2-1 (17:21, 26:24, 15:8) izdevās pārspēt polietes Kingu Kolosinsku un Jagodu Gruščinsku.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka sestdien ceturtdaļfinālos zaudēja Pļaviņš/Regža un Tīna Graudiņa/Anastasija Kravčenoka, Latvijas duetiem čempionātu noslēdzot dalītā piektā vietā attiecīgi kungu un dāmu konkurencē.

Vēl izslēgšanas spēlēs no Latvijas duetiem tika Rihards Finsters un Edgars Točs, kuri piektdien zaudēja pirmajā kārtā, turnīru noslēdzot dalītā 17.vietā.

Pirms tam Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīru nepārvarēja četri no Latvijas pludmales volejbola pāriem – Aleksandrs Solovejs/Toms Šmēdiņš, Ance Olte/Inese Jursone, Agnese Caica/Ilze Liepiņlauska un Alise Lece/Marta Ozoliņa, šiem duetiem ciešot zaudējumus visās spēlēs un noslēgumā ieņemot dalītu 25.vietu.

Pamatsacensībās kā vīru, tā dāmu konkurencē pa 32 duetiem bija sadalīti astoņās grupās. Katras grupas labākais duets uzreiz iekļuva izslēgšanas turnīra otrajā kārtā, kamēr otro un trešo vietu ieguvēji piedalījās pirmajā kārtā, bet grupu vājākajām komandām turnīrs noslēdzās.

Latvija šāda mēroga sacensības uzņem pirmo reizi vēsturē.

Dalībnieki cīnās par 100 000 eiro lielu naudas balvu fondu. Sacensību galvenajā laukumā ir 2800 skatītāju vietas.