Foto – LETA

“Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki” Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 0

No 1.maija līdz 21.jūlijam Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja izstāžu zālē viesosies Vesterbotenas muzeja (Ūmeo, Zviedrija) izstāde “Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Izstāde, kurā aplūkojamas fotogrāfijas un citas kultūras liecības, ir aizraujošs un Latvijas publikai neparasts vēstījums par mūsdienu sāmu ikdienas ciešo saistību ar senajām tradīcijām, par sāmu kultūras sīkstumu un skarbo skaistumu.
Izstādes “Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki” foto sadaļa tapusi 2008.gadā Tērnebi fjellos. Zviedru laikraksta “Västerbottens-Kuriren” fotogrāfs Tūrbjērns Jākobsons (Torbjörn Jakobsson) un žurnālists Bertils Vallīns (Bertil Wallin) veselu gadu pavadīja kopā ar Rēnfjelsiem, jaunu sāmu izcelsmes briežkopju ģimeni. Ainas no ziemeļbriežu buļļu kaušanas rudenī, ganāmpulka pārvietošanas ziemā un teļu marķēšanas vasarā sniedz mums unikālu ieskatu sāmu tautas mūsdienu kultūrā, kura pazīstama tikai retajam.
Tūrbjērna Jākobsona lielformāta fotogrāfijas ļauj mums kļūt par ļoti tuviem jaunās ģimenes – tēva Jūhana Abrahamsona, mātes Sofijas Rēnfjellas un bērnu Nīla un Pontusa – līdzgaitniekiem. Viņu ikdiena nav tāda kā vairumam ļaužu. Būt par briežkopi – tas mūsdienu Zviedrijā ir dzīvesstils, kas izvirza īpašus nosacījumus. Dzīves un darba uzdevumus iespējams veikt tikai sadarbībā un kopībā. Meistarīgi tvertajos fotomirkļos Tūrbjērnam Jākobsonam izdevies iemūžināt briežkopju dzīves apstākļu dziļāko būtību. Papildu dimensiju izstādei piešķir “Västerbottens-Kuriren” reportiera Bertila Vallīna aizraujošie teksti, kas apkopoti zviedru un angļu valodā pieejamajā izstādes katalogā.
Sāmu apdzīvotās teritorijas mūsdienās atrodas četrās valstīs – Norvēģijā, Zviedrijā, Krievijā un Somijā. Vesterbotenas reģions un Ūmeo pilsēta ir sāmu teritoriju Dienvidu robeža. Tādējādi Ūmeo muzejā glabājas arī vērtīgas liecības par sāmu seno dzīvesveidu. Lai Brīvdabas muzeja apmeklētājus plašāk iepazīstinātu ar sāmu materiālās kultūras bagātību un savdabību, izstāde papildināta ar dažiem sāmu kolekcijas priekšmetiem no Vesterbotenas reģionālā muzeja krājuma Ūmeo.
1.jūnijā, Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgus laikā, Brīvdabas muzejs visus interesentus aicinās uz tikšanos ar izstādes autoriem fotogrāfu Tūrbjērnu Jākobsonu un žurnālistu Bertilu Vallīnu.
Brīvdabas muzeja izstāžu zāle vasaras sezonā (01.05.-30.10.) ir atvērta katru dienu, izņemot pirmdienas un otrdienas, no 10:00 līdz 17:00. Pārējā laikā izstādi iespējams apmeklēt, iepriekš piesakoties pa tālruni 67994106 vai, rakstot uz e-pastu [email protected].
Izstādi atbalsta Rīga 2014.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.