×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
16. septembris, 2014
Drukāt

Saņem goda doktora titulu
 (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Visvaldis Lācis

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāta sēdē šodien diplomus par LZA goda doktora grādu vēsturē saņems pazīstamais publicists un vēsturnieks Visvaldis Lācis un gruzīnu vēsturnieks Nikolajs Džavahišvili.

Abiem godpilnais tituls tika apstiprināts vēl LZA Senāta sēdē 10. jūnijā, un Lācis un Džavahišvili jau izmantojuši iespēju pie publikācijām līdzās savam vārdam likt saīsinājumu ”Dr. h. c. hist.”, taču svinīgā diplomu pasniegšana notiek tikai tagad. Lāča kungs pēdējos gados intervijās nav slēpis vēlmi kļūt par akadēmisko vēstures zinātnieku un iegūt doktora grādu vēsturē, bal­stoties uz saviem darbiem par latviešu leģiona vēsturi. Nav arī noslēpums, ka daļa akadēmisko vēsturnieku latviešu leģionāru un bijušo Saeimas deputātu drīzāk uzskata par tīru publicistu. Goda doktora grāds tādā ziņā ir kā kompromiss, jo Visvalža Lāča nopelni latviešu leģiona tematikas popularizēšanā nav noliedzami. Lāča kungs vienlaikus nav atmetis domu kļūt par ”īstu” vēstures doktoru un turpina darbu pie zinātniskas monogrāfijas par leģionu.

Nikolajs_4Tbilisi Valsts universitātes profesors Niko Džavahišvili savukārt jau vairākus gadus vāc materiālus un pēta Gruzijas un Baltijas valstu vēsturiskās saites, īpašu akcentu liekot uz Gruzijas un Latvijas attiecībām. Profesors ir vairākkārt apmeklējis Latviju un uzrakstījis pagaidām gan tikai gruzīnu valodā iznākušu grāmatu ”Ieskats Gruzijas un Baltijas tautu attiecību vēsturē”. Tā izdota Tbilisi Valsts universitātes izdevniecībā 2011. gadā. Tiekoties, vēsturnieks allaž akcentējis savu draudzīgo attieksmi pret Latviju un uzsver, ka ir pirmais un šobrīd vienīgais baltists Kaukāza reģionā un nu arī pirmais LZA goda doktors no Gruzijas (literāts, filologs un diplomāts Rauls Čiličava ir Ukrainas pilsonis). Interesi par Latviju Džavahišvili veicinājuši vecāku mājā Telavi pilsētā uzietie materiāli par farmaceitu un ārstu Voldeitu dzimtu, kas no Rīgas ieceļojusi Gruzijā 19. gadsimta beigās un šo māju cēlusi. Dokumentos bijis norādīts, ka farmaceits Eduards Voldeits pēc tautības ir latvietis un Kaukāzā nonācis krievu – turku kara (1877 – 1878) laikā. Džavahišvili ieskatā, Latvijas un Gruzijas kontakti ir vairāk nekā 10 gadsimtu seni. Savu pārliecību gruzīnu vēsturnieks balsta arheoloģiskajos izrakumos uzietajos artefaktos – piemēram, izrakumos Salaspils Laukskolas tuvumā 30. gadu beigās vienā no apbedījumiem tika atrasts sudraba dirhems, kas kalts Tbilisi arābu varas periodā ap 974. gadu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Žipers tas Lācis , lai izdodas .

 2. no sirds apsveicu Visvaldi – lai laba veselība un izdodas iecerētais. Žēl, ka mums tikai viens tāds cilvēks, kurā plašākai auditorijai manifestējas latvieša godaprāts, izturība un darbaspējas.

 3. dziivokli veel joprojaam iree par maksimaalo atljaoto saeimas dienesta dziivoklja cenu???

  • Lai iiree uz veseliibu,ne jau par Mottem dotiem kukuliem iires tiesiibas saneemis.

  • Viņš tak it kā jau sen nav Saeimas deputāts,- NEZINĀJI?

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Apsveicu Lāča kungu! Ir latviešiem vēl garā stipri vīri!
   Mazajam vaukšķītim ddd novēlu izlasīt kādu Visvalža Lāča darbu, mazliet painteresēties par latviešu skarbajām likteņgaitām laikmetu griežos, nodot sevī sakrājošos indi kādai farmācijai un iziet pilnu un atkārtotu kursu pie psihologa. Lai veicas!

Draugiem Facebook Twitter Google+