×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Saņem maģistra grādu!

Padomju laika augstskolas diploms, ja studijas ilgušas piecus gadus, tagad pielīdzināts maģistra grādam. Savukārt zinātņu kandidāta grāds nu atbilst doktora grādam, bet padomju laika zinātņu doktors var saukties par habilitēto zinātņu doktoru! Tagad beidzot var viegli nokārtot dokumentus, kas to apliecina.

 

Pašlaik, absolvējot augstskolu, studenti iegūst bakalaura grādu, un, ja turpina studēt tālāk, kļūst par maģistriem. Tikmēr tiem, kas augstskolu beiguši padomju laikā, ir vienkārši diploms par augstāko izglītību. Kopš šā gada pavasara šī netaisnība beidzot ir likvidēta un ikviens, kurš vēlas, var saņemt izziņu par to, ka iegūtā augstākā izglītība ir pielīdzināta maģistra vai bakalaura grādam.

Lai to panāktu, jāiesniedz iesniegums nodibinājumam “Akadēmiskās informācijas centrs”. Veidlapu var atrast mājaslapā www.aic.lv. Iesniegumam jāpievieno diploma un sekmju izraksta kopijas, uzrādot oriģinālus. Ja cilvēkam tagad ir cits vārds vai uzvārds, nekā rakstīts diplomā, jāpievieno arī dokumenta kopija, kas apliecina vārda vai uzvārda maiņu.

Izziņu par diplomu pielīdzināšanu sagatavo četru mēnešu laikā. Par to paziņo pa tālruni vai nosūtot ziņu uz e-pastu. Diploma pielīdzināšanas pakalpojums ir bezmaksas.

Akadēmiskās izglītības centrā paskaidroja, ka gadījumos, ja studijas bija uzsāktas līdz 1991. gada beigām, iegūto augstāko izglītību pielīdzina maģistra grādam. Ja studēts vēlāk, komisija vērtē mācību ilgumu un augstskolas akreditāciju un lemj, vai iegūto augstskolas diplomu pielīdzināt maģistra vai tikai bakalaura grādam.

Tie, kas nodarbojas ar zinātni, padomju laikā, aizstāvot disertāciju, vispirms ieguva zinātņu kandidāta grādu. Tagad tāda vairs nav, tādēļ tolaik iegūtais grāds pielīdzināts zinātņu doktoram, bet zinātņu doktora – habilitētajam zinātņu doktoram.

Kādos gadījumos vajadzīgi šie dokumenti? Ir amati, kuros prasa, lai darbiniekam būtu nevis vienkārši augstākā izglītība, bet gan maģistra grāds. Ja arī pašlaik šāda prasība netiek izvirzīta, ir taču tik patīkami celt savu pašapziņu un, uzrakstot vienu papīra lapiņu, uzreiz tapt par maģistru!

Veco diplomu pielīdzināšana notiek atbilstoši Ministru kabineta 2012. gada 28. februāra noteikumiem Nr. 142 “Grādu un profesionālo kvalifikāciju pielīdzināšanas kārtība”.

Tie nosaka, kādā veidā grādi un profesionālās kvalifikācijas, kas Latvijā (arī PSRS laikos) iegūtas pēc studiju programmas pabeigšanas, kuras uzsāktas pirms 2000. gada, pielīdzināmas “Augstskolu likumā” noteiktajiem grādiem un profesionālajām kvalifikācijām un šīs pielīdzināšanas nosacījumus.

 

UZZIŅA

Akadēmiskās informācijas centrs atrodas Rīgā, Smilšu ielā 2, 4. stāvā. Apmeklētājus pieņem pirmdienās no 14.00 līdz 18.00, otrdienās no 9.00 līdz 13.00 un ceturtdienās no 13.00 līdz 17.00, tālrunis 67225155.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+