×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. septembris, 2012
Drukāt

Saniknotie Bengāzī iedzīvotāji uzbrūk bruņoto grupējumu bāzēm

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Pēc protesta demonstrācijām pret bruņoto grupējumu patvaļu, kas joprojām turpinās pēc Lībijas diktatora Muamara Kadafi gāšanas, saniknotie Bengāzī iedzīvotāji kopā ar militāro policiju naktī uz 22.septembri sagrābuši vairākas kaujinieku bāzes. Sadursmēs, kas izcēlās bāzu pārņemšanas laikā, nogalināti vismaz četri cilvēki.

Starp ieņemtajām bāzēm ir arī islāmistu grupējuma “Ansar al-Sharia” atbalsta punkts. Tiek uzskatīts, ka tieši “Ansar al-Sharia” kaujinieki 11.septembrī sarīkoja uzbrukumu ASV konsulātam, kura laikā gāja bojā ASV vēstnieks un vēl trīs amerikāņu diplomāti.

Piektdien, 21.septembrī, pēc tradicionālajām musulmaņu lūgšanām Bengāzī ielās izgāja vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, lai pieprasītu apturēt bruņoto grupējumu patvaļu.

Šajā masu demonstrācijā pilnībā pazuda pāris simtu radikālo islāmistu jeb tā dēvēto salafistu rīkotais mītiņš, lai protestētu pret ASV uzņemto antisislāmisko filmu “Musulmaņu nevainība” un franču satīras žurnālā “Charlie Hebdo” publicētajām pravieša Muhameda karikatūrām.

Demonstrantu nestajos plakātos bija pausta līdzjūtība bojāgājušajam ASV vēstniekam Krisam Stīvenasam. Uz plakātiem, piemēram, bija lasāms: “Lībija ir zaudējusi draugu” un “Mēs prasām taisnīgumu Stīvensam”.

Vakarā saniknotais pūlis ielenca “Ansar al-Sharia” komandpunktu. Sākotnēji islāmistu kaujinieki, mēģinot protestētājus iebiedēt, raidīja šāvienus gaisā. Taču pūlim, kas skandēja “Nē bruņotajiem grupējumiem” un “Jā Lībijas armijai”, kļūstot arvien lielākam, islāmisti metās bēgt.

Pēc kaujinieku aizbēgšanas, protestētāji pielaida viņu izmantotajai ēkai uguni.

Tikmēr pārņemot it kā Aizsardzības ministrijai pakļautībā esošās islāmistu Sahati brigādes bāzi, kas bija iekārtota kādā fermā 15 kilometrus no Bengāzī centra, izcēlās apšaude, kurā nogalināti trīs cilvēki, bet vismaz 20 guvuši ievainojumus.

Apšaude, kurā izmantoti gan rokas šaujamieroči, gan raķetes, ilgusi divas stundas, līdz Sahati brigādes kaujinieki atkāpušies.

Pēc tam demonstranti aizdedzināja vienu no bāzes ēkām un izlaupīja ieroču noliktavu, no notikumu vietas ziņo aģentūras AFP reportieris.

Citās pilsētā notikušajās sadursmēs nogalināts vēl viens cilvēks, bet aptuveni 20 ievainoti, vēsta vietējie mediķi.

Lībijas valdība vērsusies pie protestētājiem aicinot nošķirt “nelikumīgos” grupējumus no valsts kontrolē esošajām brigādēm, lai nesāktos “haoss”.

Lībijas pagaidu parlamenta – Vispārējā nacionālā kongresa – priekšsēdētājs atzinīgi novērtējis iedzīvotāju sacelšanos pret “nelikumīgo bruņoto formējumu” varu.

Tomēr vēlāk viņš aicinājis demonstrantus nekavējoties atstāt valdības kontrolēto vienību – Sahati brigādes, 17.februāra brigādes un Lībijas vairoga – bāzes.

Savukārt iekšlietu ministrs Favzi Abdelali brīdinājis, ka starp demonstrantiem esot iefiltrējušies drošības dienestu pārstāvji, kas vēloties “sēt haosu”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+