×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
21. novembris, 2016
Drukāt

Sanktpēterburgā parādījies dīvains piemineklis latviešu strēlniekiem (12)

Foto: SIA "GIT"Foto: SIA "GIT"

Kāda privātfirma Sanktpēterburgas Ņevas rajonā par saviem līdzekļiem uzstādījusi pieminekli latviešu strēlniekiem – granīta obelisku uz kuras redzama strēlnieku krūšu nozīme un teksts krievu valodā “Latviešu strēlniekiem 1914 – 1918”. Piemiņas zīme svinīgi atklāta 14. novembrī. Uz tās ir arī neliela plāksnīte, kas informē, ka uzstādītājs ir kāds vietējais SIA “GIT” jeb “Pilsētas inovatīvās tehnoloģijas” (“Городские инновационные технологии”), vēsta Sanktpēterburgas portāls “Fontanka.ru”.

Minētās firmas lielākā daļa pieder Sanktpēterburgas pilsētas domes deputātam, partijas “Vienotā Krievija” biedram Grantam Agasjanam. “Fontanka.ru” atzīmē, ka piemiņas zīme latviešu strēlniekiem ir pirmais solis Agasjana iecerei īstenot programmu “Pilsētas enciklopēdija”, proti: “Izdaiļot pilsētu memoriālajām zīmēm ar informāciju par ielu toponīmiku”. Saprotams, obelisks meklējams Latviešu strēlnieku ielā, nama Nr. 15 pagalmā. Izdevums raksta, ka ielas iedzīvotāji pret to izturoties vienaldzīgi, taču komentāri pie ziņas ļauj nojaust, ka pārsvarā dominē neizpratne un neizpratnē tāpat ir “Fontanka.ru” žurnālists. SIA “GIT” galvenais rūpals ir namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pakalpojumi. Programma “Pilsētas enciklopēdija” tiekot īstenota no firmas peļņas, taču uzņēmuma pārstāvji nav atklājuši, kādas piemiņas zīmes Sanktpēterburgas ielās iecerētas nākamās.

Oficiālajā firmas vietnē paskaidrots, ka iepriekšējās aptaujas rāda – vairumam šīs Krievijas pilsētas iedzīvotāju nav vai ir ļoti aptuvens priekšstats par to, kas bijusi tā persona vai notikums, kura vārdā nosaukta attiecīgā iela. Konkrēti Latviešu strēlnieku ielas sakarā teikts: “Piemineklis atgādinās tagadējai un nākamajām paaudzēm par latviešu strēlnieku, kuri piedalījās Pirmajā un Otrajā pasaules karā, varoņdarbiem un kaujas nopelniem. Šāda pieminekļa uzstādīšana ir īpaši svarīga tagad, laikā, kad politisko spēku ietekmē tiek pārrakstīta vēsture, bet brāļu tautas mēģina padarīt par ienaidniekiem, kad tiek aizmirsta varonīgā kopējā vēsture”. Jāatzīmē, ka uz obeliska atzīmēts nepareizs latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanas gads, jo vienību izveidoja 1915., ne 1914. gadā. Turklāt nav arī skaidra Otrā pasaules kara piesaukšana.

Interesanti, ka obelisks strēlniekiem, izmantojot nepilnības noteikumos, uzstādīts bez saskaņošanas ar pilsētas varasiestādēm – tas noformēts nevis kā piemineklis, bet gan kā “pagalma teritorijas labiekārtošanas elements”.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. 20. krievu cara armijas korpuss sastāvēja gandrīz tikai no latviešu zaldātiem.
  Viņu piemiņai var likt 1914. gadu…

 2. Pieticis jau nu būtu, ja vismaz strēlnieki nebūtu 36.g. nošauti kā suņi no Staļina varas.
  Ta šauj nost.. ta pieminekļi.. vienlaicīgi ar pieminekļiem staļinam. stipri jocīgi viss tas kopā izskatās. pieminekļi pieminekļu galā, bet kopējā jēga tajā zūd.

 3. Prieks, ka manā mīļākajā Krievijas pilsētā nu ir piemiņas zīme Latviešu strēlniekiem, Paldies!

 4. Latviešu baltie strēlnieki (karoja Krievijā pret boļševikiem) – kāpēc tik maz par tiem runā?

 5. Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

  Tajā laikā latviešu sarkanie strēlnieki varonīgi cīnījās pret nīsto Krievijas ķeizaru. Ja Ļeņins nebūtu tik ātri 1924. gadā nomiris, Krievija ietu pavisam citu ceļu. Ļeņins brīdināja, lai nedod Staļinam varu, ka viņš ir despots. Nav zināms kā Staļins 1924. gada partijas ārkārtas kongresā ieguva varu, jo visus novāca. Vienīgi, ja Trockis ārzemēs pēc savas nāves paspēja ko uzrakstīt un ir saglabājies. Visu salaida dēlī tikai Staļins. Šodien pie varas Krievijā ir Staļinam līdzīgie.

  • Protams. Ne viņi varņja zināt, ka nekad neko normālu krievija nevar izveidot. Tā jums nav nekāda Zviedrija.. Tur no viena debilisma pie otra..

 6. Мне не понятен завуалированный сарказм автора. Ведь обелиск установлен явно с добрыми намерениями. Может и с ошибками, но без злого умысла. Народная дипломатия в действии, так сказать. Это лучше, чем культивирование образа врага, а ведь могли и припомнить активное участие латышских легионеров в блокаде Ленинграда. Такая память тоже есть.

 7. Sprūda kungam arī vajadzētu godināt arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri sāka cīņu pret vāciešiem jau 1914.gadā ( Krievijas 1.armija, 29. kājnieku divīzija ).

  • Domajiet viņš jēdz kaut ko no vēstures? Galvenais labi skaļi pariet pret Krieviju, tas tagad mūsu žurnālistiņiem tas svarīgākais.

   • Taisnība. Sitas te Sprūds ir noverots, ka raksta safabricējumus par Latvijas vēsturi pēc krustnešu varas pasūtījuma. Kurā cenšas kaut kā izvilkt krustnešu noziegumus un iespējami nomelnot mūsu senču ciltis.
    Krustnešu pasūtījuma skribents.. Sitādus var tikai izbarot vistam. Ne ar tadi kara iet ne ko nopietnu kopā darīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+