×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
2. septembris, 2015
Drukāt

Šantāža bēgļu jautājumā? Austrija rosina ES finansējuma pārtraukšanu “negribīgām” dalībvalstīm (31)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Austrija pastiprināja kontroli uz autoceļiem gar Ungārijas robežu, kur pagājušajā nedēļā tika atrasta pamesta kravas automašīna (attēlā) ar 71 viena nelegālā imigranta līķi. Austrijas iekšlietu ministre Johanna Mikla-Leitnere drīz pēc tam veltījusi asus pārmetumus tām Eiropas Savienības valstīm, kas atsakās uzņemt savu daļu imigrantu.

Austrijas iekšlietu ministre Johanna Mikla-Leitnere rosinājusi pārtraukt ES finansējuma piešķiršanu valstīm, kas nevēlas “godīgu daudzumu” migrantu. Latvijas politiķi uzskata, ka šādi izteikumi ir šantāža Austrumeiropas valstīm un tas vērtējams kā populisms.

“Jūs nevarat vienkārši selektīvi izvēlēties Eiropas kopienas ietvaros,” aģentūra AFP citē ministri, kura uzskata, ka viens no veidiem, kā izdarīt spiedienu uz nepiekāpīgajām valstīm, būtu pārtraukt finansiālo atbalstu. No ministres izteikumiem var saprast, ka pārmetumi veltīti Austrumeiropas valstīm un iespējamais instruments, ar ko varētu izdarīt spiedienu, ir ES struktūrfondu finansējuma apcirpšana vai samazinājums. Pēdējā laikā lielākos pārmetumus saņēmusi Ungārija par žogu, kas izveidots uz robežas ar Serbiju. To kritizējušas arī Francijas amatpersonas.

Eiropas parlamenta deputāts Roberts Zīle uzskata, ka Austrijas iekšlietu ministre ar šādiem izteikumiem mēģina vairot savu popularitāti uz Austrumeiropas rēķina, jo Austrija saskaras ar lielu bēgļu pieplūdumu. “Mums par to nav jāuztraucas, jo šis ir populistisks Austrijas politiķes izgājiens,” uzskata R. Zīle, piebilstot, ka šādi izteikumi ir vērsti pret Eiropas Savienības pamatiem – tādām vērtībām kā Šengenas zona un struktūrfondu sistēma. Eiroparlamentārietis uzsvēra, ka no ES procedūru viedokļa realizēt Austrijas iekšlietu ministres rosinājumu būtu neiespējami, jo tad ES būtu jāmaina liels skaits regulu, kas reglamentē struktūrfondu sadali. R. Zīle risinājumu patvēruma meklētāju jautājumā redz, piešķirot līdzekļus ES kaimiņvalstīm, kuras pārplūdina bēgļi, piemēram, Turcijai, kā arī priekšroku dodot cilvēkiem, kas tiešām bēg no briesmām, nevis ekonomiskajiem migrantiem. “Ap 90 procentiem no patvēruma meklētājiem ir ekonomiskie migranti. Viņi raujas uz ES un maksā naudu cilvēku kontrabandistiem. Pret šo nodarbi ES vajadzētu reāli cīnīties, un tas būtu risinājums patvēruma meklētāju krīzei,” saka R. Zīle.

Liberālāk noskaņota ir Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, kura norāda, ka J. Miklas-Leitneres izteikumi ir skaļi, bet tos par šantāžu viņa nesauc. “Kad ES parādās pretrunas, tās nelabvēļi aiz prieka sit plaukstas, piemēram, kad Latvija iespītējas bēgļu jautājumā vai arī seko šādi amatpersonu izteikumi kā Austrijas iekšlietu ministrei. Šādas ES pretrunas ir Putina labā,” domā L. Čigāne. Viņasprāt, bēgļu jautājumā Latvijai jābūt solidārai, un šajā ziņā Austrijas ministres nostāja ir pareiza – nevar tikai saņemt naudu no ES struktūrfondiem, kaut kas ir jādod arī pretim.

Latvijā liela daļa ES fondu naudas nonāk pašvaldībās. Jautāju Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājam Leonīdam Salcevičam vērtējumu par Austrijas ministres izteikumiem. Viņaprāt, tā ir šantāža, bet maz ticams, ka tā tiks īstenota. “Briselē nav iezīmēti konkrēti līdzekļi Jēkabpilij, bet, ja teorētiski kopējo pieejamo summu samazinātu uz pusi, tad mums būtu uz pusi mazāks finansējums mūsu projektiem,” sacīja L. Salcevičs, kurš tomēr uzskata, ka šāds scenārijs ir neiespējams. Tomēr viņš piekrīt, ka bēgļu jautājumā Latvijai jādod kaut kas arī pretim. “To nedrīkst novelt uz pašvaldības pleciem. Taču mums jābūt garantijām, ka bēgļi mācīsies valodu, tiks integrēti sabiedrībā, viņiem būs savi mitekļi, un viņi nekļūs par pabalstu izmantotājiem,” argumentēja Jēkabpils mērs.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Manisprāt solidārai ir jābūt pret mums arī ES! Piemēram,panākot eiropejiskus nodokļus!

 2. “Negribīgās” ES valstis pārtrauks finansēt ES!

 3. ļoti labi, visas dalībvalstis bēgļus uzņems, taču tikko kāds bēglis pārkāpj likumu, tirgo narkotikas, zog, laupa, tā šo tūliņ deportē uz Austriju, jo šāda Austrijas prasība nozīmē, ka tā uzņemas 100% atbildību par dalībvalstīs ievestajiem bēgļiem!

 4. Jo ātrāk mēs iziesim no ES, ja labāk būs nākotnē mūsu tautai. Lai tie austrieši un visas pārējas super **uzņem visus tos **, un kad tajās valstīs 90% vūs **baltie lūgs patvērumu Baltijas valstīs.

 5. Arī Latvijai ir jādod kas pretim! Bēgļu jautājumā Latvijai ir jābūt solidārai ar citām ES valstīm un,rūpējoties par ES austrumu robežu,arī jābūvē žogs!

 6. Ronalds>ivars graudums Atbildēt

  Esi,graudum,sajaucis NATO ar ES! “Šādai masveida “bēgļu” invāzijai ES valstīs turpinoties,Putinam,šajā haosā,diemžēl,nevajadzēs pat rūpēties par “zaļajiem cilvēciņiem”!

 7. Tajā pat laikā,Krista,”Latvijā-1,9 miljoni iedzīvotāju;četru gadu laikā skaits sarucis” (sk.rakstu šajā pat laikraksta numurā) un pat sociālā budžeta miljards ir notrallināts “citiem mērķiem”(sk.rakstu šajā pat numurā).Naudā peldamies! Mūsu “milzīgā” garantētā iztikas minimuma”apcirpšanu”neatstāja bez ievērības pat Starptautiskais valūtas fonds (SVF)!

 8. Atļaušos atgādināt, ka tādas valstis, kā Austrija no ES fondiem sāņem stipri vien milzīgākas summas nekā mēs. Viņu lauksaimnieki saņem vairāk, viņu kultūras nozare saņem vairāk utt. Latvijas zemnieki saņem vienus no mazākajiem atbalsta maksājumiem Eiropā!!!! Par kādu solidaritāti te runa?????
  Lūdzu, ņemsim vairāk bēgļus, ja mūsu zemniekiem Eiropa maksās tik pat lielas pabalstu summas kā, piemēram, francijas vai vācijas. Tad varēsim apspriest – dots pret dotu!

 9. Vai ES pati nejūk, ka sāk ir jau paši pa vīlēm? Kaut kā neesmu pamanījusi, ka Āfrika un Afganistāna būtu iestājusies ES.

 10. Čigāne un veca’dziesma. Kā meš negribam bēgļus, tā piesauc Putinu. Patiesībā tas izskatās pēc otra Molotova – Rībentropa līguma, lai novērstu uzmanību no Ukrainas.
  Jā, starp citu ES fondi jau tiek tikai dažiem (piem. Čigānei). Latvija viņiem ir samaksājusī daudz vairāk.

 11. Ja būtu iedoti miljardi,Latvija nebūtu trešā trūcīgākā Eiropas Savienības valsts,kur dziļā nabadzībā (pēc Eurostat datiem) dzīvo 30,9% iedzīvotāju,un (pēc Valsts zemes dienesta datiem) bez iedzīvotājiem palikuši(pēc Valsts zemes dienesta datiem)482 ciemi un ciemati,kuru mājās nav vairs nevienas dzīvas dvēseles! Nebūtu tad jāatliek,ne šogad apsolītā pensiju palielinātā indeksācija,ne (jau kuro gadu) samazināta PVN likme pārtikai

 12. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  kur tad tie Piebalga 10 miljardi Āfrikas pabalstam?

 13. Migranti jeb labākas dzīves meklētāji jāsūta atpakaļ uz dzimteni, lai dzimtenē strādā un vairo savas zemes bagātības, lai dzīvo laimīgi. Svešā valstī viņi nav saimnieki. Ekonomiskajiem bēgļiem nav jādod pajumte,sliņķi nav jābaro. Kas mums kaut ko dod par velti?

 14. riebjas lasīt.
  pirms muldēt par eiropas solidaritāti, lai izmaksā mūsu zemniekiem tieši tikpat naudas, kā rietumvalstīm. bet kamēr latvijas lauksaimnieki saņem tieši 7X mazākus tiešmaksājumus par hektāru kā kaut vai grieķi, uzskatu, ka jebkādi aicinājumi uz solidaritāti ar eiropu ir nevietā.

  nemaz nerunājot par to, ka tie nav bēgļi, bet nelegālie imigranti, kuri, kā raksta TVnet, vairumā pērkot sīrijas pases, ar ko vieglāk nokļūt vācijā.

 15. Brisele Latvijai pēdējos gados ir iedevusi miljardus (!) , vismaz viena gada budžeta apjomā.
  Šī šizofrēniskā ņemšanās ap 250 bēgļiem var nodarīt lielus zaudējumus Latvijai, kad ES atteiks šeit iepludināt naudu.

 16. Jautājums.Vai Lolita Čigāne,būdama Parlamentā,nezina komentārā “Vai tikai saņemam”? minētos maksājumus?Tad neizglītotus deputātus nevajag ievēlēt.Tādus trubadūrus tautai vajag atcerēties.

 17. Cik zinu,mums nav ne līgumu,ne norunu ar arābu pasauli un Vjetnamu par bēgļu pagaidu izmitināšanu to briesmu gadījumos.Tas uzņemšanu padara par iespēju un sirdsapziņas jautājumu bez norādēm no pašpasludinātām augšām.

  • tie nav nekādi bēgļi, tie ir nelegāli imigranti.
   bēglis mūk uz tuvāko valsti, kas sniedz drošību, nevis drasē cauri visai eiropai uz turieni, kur lielākos pabalstus maksā.

 18. Nu tā jau ir vis īstākā šantāža.Trakākais ir tas,kad itāļi tup pie Lībijas krastiem,ķeksē ārā tos migrantus un ved uz Itāliju,paskatoties EURONEWS kad rāda Vāciju vai Austriju tur bēgļus sagaida ar plakātiem WELCOME un lielie glābēji stāv ar drēbju maisiem un pārtiku. Un tad viņi paziņo,visām ES valstīm jāuzņem bēgļi,bet ja ne tad būs sankcijas.Tad kāda velna pēc mums tāda ES ir vajadzīga ? Vienas problēmas un nepatikšanas.Ja tās vecās eiropas valstis auklējas ar tiem kretīniem,tad lai arī savāc viņus.

 19. 1638.gada Osmanu valsts ( Turcija) iebruka Eiropa,ar merki iznicinat un islamizet Eiropas tautas un valstis.Pateicoties Polijas – Lietuvas karaspekam turkus ,pie Vines ,sakava.
  Tagad kad Eiropas valstis ir apvienojusas ES,ar centralo parvaldi Brisele, pseidoliberalie multi -kulti Briseles politiki pasi atbalsta Eiropas valstu un tautu iznicinasanu ,iepludinot Eiropa musulmanu ordas,kuru starpa ir vismaz 10 % “islama valsts ” teroristi,un vismaz 10% organizetas kriminalitates parstavji.Ja ,sogad Eiropa iepludinas apmeram 3 vai vairak miljonus musulmanus,kuru starpa ir 10 %, jau pasreiz esosie ,”islama valsts ” galvu griezeji,un 10 % mafijas parstavji,tad neskaitot vel tos teroristus un kriminalos,kuri tiks vel saverveti,so noziedzinieku skaits jau parsniedz visas Eiropas valstu policijas kopskaitu.

  • Briselieši muslimiem padevās gan 1638.gadā, gan tagad – nekādas pretestības. Pilnīga atdošanās un necīnīšanās. Zinu tikai to, ka vārguļu tautas izmirst un ilgi nedzīvo.

 20. Lai tak iet galīgi …

 21. VAI TIKAI SAŅEMAM? Atbildēt

  “Nevar tikai saņemt naudu no ES struktūrfondiem,kaut kas ir jādod arī pretim.” Tā uzskata Lolita Čigāne(“Vienotība”) Jājautā,kādu valsti un kā intereses Lolita Čigāne Saeimā pārstāv? Bez dalības maksas Eiropas Savienībai,kas ir 243,8 miljoni eiro,Latvija,būdama trešā nabadzīgākā ES valsts,Eiropas attīstības fonda ietvaros,saskaņā ar 2013.gada 24.jūnijā Luksemburgā un 26.jūnijā Briselē parakstīto nolīgumu sniedz arī,solidāri ar citām bloka valstīm finansiālu palīdzību Āfrikas,Karību jūras un Klusā okeāna valstīm (ĀKK).Minētais nolīgums paredz palīdzības finansēšanu,atbilstoši daudzgadu finansēšanas shēmai,laikā no 2014. līdz 2020.gadam. Un Latvijas iemaksa ir 35 423 567 eiro. Bez tam,Latvija ir regulāri sniegusi citām valstīm humanitāro palīdzību,Bez Filipīnām,Haiti un vairākkārt Ukrainai,vēl arī-2004.gadā-Irānai,zemestrīces seku novēršanai-20 063 latu apmērā; 2005.gadā-Pakistānas zemestrīcē cietušajiem civiliedzīvotājiem-57 000 latu apmērā; 2006.gadā-humanitāro palīdzību Libānas iedzīvotājiem-nosūtot 2000 segas un medikamentus par 40 000 latiem; 2011.gada novembrī-50.000 latu Turcijas sarkanajam krustam-zemestrīces izraisīto seku likvkdēšanai; 2013.gada oktobrī-50 000 eiro Sīrijas bēgļu atbalstam,ANO Humanitārš palīdzības koordinācijas centra Sīrijas ārkārtas palīdzības fondā; 2014.gada augustā-ārkārtas humāno palīdzību Gazas joslas civiliedzīvotājiem-50 000 eiro-ANO Palestīnas bēgļu atbrīvošanas un darba aģentūras Tuvajos ASustrumos (UNRWA) palīdzības fondā; 2014.gada oktobrī-50 000 eiro Irākai un 40 000 eiro cīņai pret Ebolas vīrusu; 2015.gada maijā valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra atbalstu Sīrijas bēgļu un humanitārās krīzes risināšanai,veicot iemaksu-50 000 eiro ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos reģionālā reaģēšanas plāna palīdzības fondā. Savukārt 2016.gadā Latvijas dalības maksa Eiropas kosmosa aģentūrā (EKA) Eiropas sadarbības valsts statusā būs 1 400 000 eiro,bet ieguldījums EKA projektu realizācijā-aptuveni 7 miljoni eiro.Un,tas nebūt vēl nav viss!

  • . Nevajaga v.ienmeer lieliities ar savu nabadziibu. Juus nemaz tik nabadziigi neesat. Manupraat latvieshi nekad nebija tik turiigi kaa tagad. Un Eiropa grib beeglju nastu sadaliit taisniigi. Latvijai ar savu nelielo saimnieciibu buus jaanes atbilstoshi maza dalja no nastas. Un mums jaazina, kur gribam palikt, Eiropaa vai Putina dizhvalstii. Vieni pashi neviena valsts nevar palikt, taadaa gadijumaa Putins Muus vareetu iekaseet, vai arii Latvijas krievi kljuutu iisti bramaniigi un prasiigi.

 22. Vai nav skaidrs , ka ”bēgļi” bēg pie mūža pabalstiem… Un pabalstiem ir jābūt Eiropas līmeņa… Tā kā to jau sapratusi Ungārija, bet Latvijā…

 23. Ja pārtrauc ES finansējumu, tad jāpārtrauc arī izdarīt iemaksas ES un visas ES regulas jānoskalo podā. Viss! Nevajag mums tādu ES!

 24. Nabaga latvieši, ļoti gribēja Eiropā, bet nokļuva Āfrikā.

Draugiem Facebook Twitter Google+