×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

“Sapņojums par Septiņām māsām” kopā ar Nilu Īli

Foto: LETAFoto: LETA

Ceturtdien, 14. aprīlī, plkst. 19 izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” izskaņā Mākslas muzejs “Rīgas Birža” aicina etnomūzikas mīļotājus uz “Nila Īles mūzikas studijas” koncertu “Sapņojums par Septiņām māsām”, LA.lv uzzināja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Koncerta tematika veltīta Austrālijas aborigēnu likumu un ticējumu sistēmai, kuru mēdz dēvēt par “Sapņu laiku” jeb “sapņojumiem”. To pamatā ir bagātīga mitoloģija par senču gariem, kas, klejojot pa zemi, radījuši kalnus, upes, cilvēkus, dzīvniekus un augus. Aborigēnu sapņojumi tikuši nodoti no paaudzes paaudzei, rūpīgi izvēloties personas, kuras tos drīkst dzirdēt. Tajos ietvertie noslēpumi bieži vien var tikt pausti tikai iniciāciju izgājušiem dzimtas locekļiem.

Koncerta apmeklētājiem mūziķi piedāvās iepazīties ar dažiem no šo sapņojumu varoņiem – varavīksnes čūsku Tugīnu un septiņām zvaigžņu māsām, kuras zināmas arī kā Plejādes jeb Sietiņš.

“Sapņu laikā, ļoti, ļoti sen, zvaigznes, ko mēs pazīstam kā “Septiņas māsas”, bija septiņas skaistas ledus jaunavas. Viņu vecāki bija liels, raupjš kalns, kura tumšā galva bija paslēpusies mākoņos, un ledaina upe, kas tecēja no sniega pārklātajiem kalniem. Septiņas māsas klejoja pa zemi, un viņu garie mati plīvoja kā vētras mākoņi pirms brīzes. Viņu vaigi bija piesārtuši no saules skūpstiem, un viņu acīs slēpās maigā, pelēkā krēslas gaisma…”

Nils Īle ar etnoperkusiju spēles tehniku nodarbojas kopš 1990. gada , un šajā laikā daudz ceļojis (Āfrika – Gambija, Gvineja, Senegala, Indija, Eiropas valstis, Krievija u.c.), papildinot praktisko pieredzi, pilnveidojot zināšanas un izpratni par ritma būtību un spēku pie pasaulē zināmiem meistariem. Nils Īle piedalījies starptautiskos festivālos, kā arī Baltijas mūzikas projektos. Viņš ir sadarbojies ar daudziem māksliniekiem, kopīgi radot performances vizuālās mākslas, teātra un kino pasākumos.

Koncertā “Nila Īles mūzikas studijas” dalībnieki Nils Īle, Inguna Rubene, Agnese Uzule, Einārs Latiševs un Roberts Brants ar oriģinālā Austrālijas didžeridū un citu perkusiju palīdzību izspēlēs Austrālijas aborigēnu “Sapņu laika” stāstiem veltītas kompozīcijas, kopējā skanējuma radīšanā iesaistot arī publiku.

Biļešu cena: līdz 7. aprīlim – 7 eiro, no 8. aprīļa – 9 eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+