×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
21. februāris, 2013
Drukāt

“Sapņu komanda 1935” lietuviešus uz divām stundām pārvērš Latvijas izlases līdzjutējos

sapnu-komanda2

Režisora Aigara Graubas spēlfilma “Sapņu komanda 1935” lietuviešus vismaz uz divām stundām pārvērš Latvijas izlases līdzjutējos – tā lentes pirmizrādi Kauņā komentē portāls “Delfi.lt”.

Gan lietuviešu kinospeciālisti, gan pazīstami basketbolisti, tostarp leģendārais Arvīds Sabonis, pēc filmas noskatīšanās atzina, ka dedzīgi dzīvojuši līdzi tās notikumiem.

“Lieliska filma, interesants stāsts. Filma veidota ar mīlestību, labi izprotot basketbolu. Ļoti laba montāža, labi izvēlēti aktieri. Es, tāpat kā visi citi skatītāji, divas stundas karsu par Latviju,” pēc filmas noskatīšanās izteicies režisors Vītauts Balsis. “Tā vien liekas, ka runa ir par mūsdienu problēmām, mūžīgo naudas trūkumu. Starp idejām un finansēm vienmēr pastāv konflikts.”

“Divas stundas aizskrēja pavisam ātri. Lai jau nu bija iepriekš zināms, ka latvieši uzvarēs, tik un tā dzīvoju līdzi,” atzinis Lietuvas Basketbola federācijas prezidents Sabonis. “Netrūka arī jautru brīžu. Filma aizķer. Redziet, visos laikos ar varasvīriem bijušas problēmas – jau no paša sākuma. Nekas nav mainījies.”

Tikmēr portāls “Lzinios.lt” norāda, ka filmas vēstījums, kas raisa lepnumu par savas tautas varēšanu, mūsdienu Latvijā izrādījies ārkārtīgi vajadzīgs. Portāls citē producenta Andreja Ēķa teikto – cilvēki ir izsalkuši pēc apliecinošiem, emocionāliem un iedvesmojošiem vārdiem: “Mēs varam!”, “Latvija var!”.

Šai ziņā izdevums latviešu filmu salīdzina ar 1983.gadā tapušo lietuviešu režisora Raimonda Vabala lenti “Lidojums pāri Atlantijai”, kas vēstīja par leģendārajiem starpkaru laika lietuviešu lidotājiem Steponu Darju un Stasi Ģirēnu un kuru togad Lietuvā ar lepnumu skatījās visi, liels un mazs.

“Sapņu komanda 1935” ir stāsts ne tikai par basketbolu un vēsturi – tas ir vēstījums tagadnei par nacionālo identitāti, par sabiedrībā pastāvošo vajadzību pēc “komandas spēles”, atzīst portāls.

Tas atgādina, ka pirmskara Eiropā basketbolā dominēja divas valstis – Latvija un Lietuva. Latvijas panākumi 1935.gadā iedvesmoja nākotnes uzvarām lietuviešu basketbolistus, un divās nākamajās meistarsacīkstēs -1937.gadā Rīgā un 1939.gadā Kauņā – uzvarēja Lietuva, turklāt beidzamajā reizē starp abām valstīm izcēlās pat diplomātisks skandāls.

Jautāts, vai, viņaprāt, būtu iespējams uzņemt radniecīgu filmu par abām lietuviešu uzvarām, Sabonis portālam “Delfi.lt” paudis šaubas, pieminēdams, ka latviešu filmas budžets ir apmēram tāds pats kā Lietuvas kino budžets visam gadam. “Nezinu gan, vai mēs to varētu,” viņš atzinis.

“Lzinios.lt” pie filmas režisora vērsies arī kā pie mūziķa, atgādinot, ka nākamgad grupa “Jumprava” svinēs 30.dzimšanas dienu. Grauba portālam pastāstījis, ka līdz tam gribētu sameklēt filmētus materiālus, kuros iemūžināts pirmais Roka maršs cauri Lietuvai 1987.gadā, kurā līdz ar pazīstamākajām Lietuvas grupām “Antis”, “Bix”, “Už tevyne” un citām piedalījās arī “Jumprava”, kas turklāt esot izlīdzējusi ar aparatūru toreizējiem koncertiem.

“Sapņu komanda 1935” vispirms ar Latvijas vēstnieka Mārtiņa Virša gādību tika parādīta vēstniecībā Viļņā, iepazīstinot ar to žurnālistus, kultūras un kino jomas pārstāvjus. Plašāka pirmizrāde bija sarīkota Lietuvas basketbola galvaspilsētā Kauņā, uzaicinot uz to Lietuvas basketbolistus, pašvaldības pārstāvjus un citus sabiedrībā zināmus cilvēkus. No piektdienas filmu rādīs Viļņas, Šauļu, Klaipēdas un Panevēžas kinoteātros.

Pērn lielu skatītāju interesi raisīja Amerikas Savienotajās Valstīs uzaugušā režisora Marjus Markeviča dokumentālā filma “Cita sapņu komanda” (“The Other Dream Team”), kas veltīta Lietuvas basketbolistu panākumiem 1992.gada olimpiskajās spēlēs Barselonā un vienlaikus vēsta arī par lietuviešu brīvības centieniem un Padomju Savienības sabrukumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+