×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. septembris, 2012
Drukāt

Sapurināt sporta nozari

Foto - LETAFoto - LETA

“Tas, ko līdz 2004. gadam izdarīja Vilnis Baltiņš, bija fantastiski, bet uz veciem lauriem gulēt nedrīkst,” uzskata Jānis Kols. Piecas sporta veidu federācijas viņu izvirzījušas Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidenta amatam. Otrs kandidāts ir tās pašreizējais vadītājs Aldons Vrubļevskis. Prezidenta un viņa komandas vēlēšanas rīt notiks LOK Ģenerālajā asamblejā.


 

Basketbolistu lobijs?

Tas, protams, ir diezgan dīvaini, taču uz prestižo LOK prezidenta amatu līdz šim allaž bijis tikai viens kandidāts – Viļņa Baltiņa autoritāte bija neizmērojama, bet pēc viņa divus termiņus saimniekoja Vrubļevskis. Kā ironizē sporta funkcionāri – līdz šim mēs balsojumos tikai rāmi cēlām rociņas. Visi aptaujātie pozitīvi vērtē faktu, ka beidzot būs, no kā izvēlēties. Vrubļevska kandidatūru pieteikušas 18 no 34 olimpisko sporta veidu federācijām. Kolam, kurš ir Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas prezidents, publiski atbalstu paudušas tikai piecas. Par spīti tam no aizkulišu sarunām noprotams, ka Vrubļevska izredzes nevar vērtēt kā būtiski lielākas. Piemēram, Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija (septiņi sporta veidi) nolēmusi balsot vienoti. Basketbolisti ir stingri Kola aizstāvji, futbolisti ieteikuši turpināt Vrubļevska ceļu. Ja tiks panākts kompromiss, tas būs liels atbalsts vienam vai otram. Balsstiesības būs arī individuālajiem locekļiem.

“Idejas tukšā vietā nedzimst. Pārdomas bijušas jau vairākus gadus, tikšanās reizēs ar sporta cilvēkiem pārrunājām, kā vajadzētu būt. Londonā olimpisko spēļu laikā sarunas sāka konkretizēties, bet pirms trim nedēļām vairāki cilvēki izteica piedāvājumu kandidēt. Nolēmu piekrist,” sarunā ar “LA” vakar teica Jānis Kols.

Tiem, kas uzskata, ka Kolu LOK prezidenta amatā cenšas iebīdīt basketbolisti ar “VEF Rīga” padomes priekšsēdētāju Edgaru Jaunupu priekšgalā, lai caur valsts uzņēmumiem iegūtu ziedojumus (gada laikā basketbolam ticis teju pusotrs miljons latu no “Latvijas valsts mežiem” – “LVM”), viņš atbild, ka Latvijas Basketbola savienība viņa atbalstītāju pulciņam pievienojusies pēdējā. Turklāt Latvijas Bobsleja federācija bija pirmā, kas kritizēja ziedojumu sadales neskaidros principus. Kols uzskata, ka nauda jāsadala, konsultējoties ar federācijām, nevis vienojoties divu trīs cilvēku grupai. Pārmetumi Vrubļevskim par konkrēto situāciju gan bija nevietā, jo LOK bija tikai vidutāji – ziedojumu saņēmēju noteica “LVM”.

 

Ar lielāku enerģiju

Tieši sadarbība ar federācijām ievēlēšanas gadījumā būšot viena no Kola prioritātēm: “Esmu ticies ar lielāko daļu federāciju, kas atzinuši, ka astoņu gadu laikā LOK vadītājs tā arī nav ieradies pie viņiem, lai apspriestu problēmas un aktualitātes.”

Viņš pārliecināts, ka arī finanšu piesaistē varētu darboties veiksmīgāk: “Jā, bija krīze, bet, ja arī tagad teic, ka nākamgad nekas labāks nav gaidāms, tad ir jautājums, vai viņš (Vrubļevskis) izdarījis visu, ko varēja.” Kols domā, ka saistībā ar sporta būvēm jāizmanto Eiropas struktūrfondu sniegtās iespējas, tāpat jāpiesaista līdzekļi no starptautiskajiem uzņēmumiem.

2007. gadā Kols pārdeva sev piederošo būvfirmu “Latvijas energoceltnieks” un pēdējos gados, kā pats atzīst, dzīvo no iekrājumiem. Viņa vārds figurē Latvijas miljonāru sarakstos.

No malas vienmēr izskatās, ka var daudz labāk – taisnība arī tiem, kas atzīst, ka Aldons Vrubļevskis tomēr darījis daudz. Ar Vrubļevski “LA” bija plaša intervija pēc Londonas olimpiskajām spēlēm, un viņa prioritātes ir sporta organizāciju vienotības stiprināšana, LOK lomas nostiprināšana valsts sporta politikas veidošanā, finansējuma palielināšana olimpisko sporta veidu federācijām.

 

Viedokļi

* Juris Silovs, Latvijas Regbija federācijas prezidents: “Vēl neesmu izlēmis, par ko balsot. Kola idejas un redzējums uz sporta attīstību man patika, kā uzņēmējs viņš bijis veiksmīgs. Katrā ziņā – spēcīga kandidatūra. Arī Vrubļevska ieguldījumu nevar nenovērtēt. Izšķirošais būs redzējums nākamajiem četriem gadiem – kā sadalīt finanses visiem sporta veidiem. Mums iet grūti, regbijā visi ir amatieri, bet izlašu līmenī jācīnās ar profesionāļiem. Pārmaiņas principā būtu nepieciešamas. Ja ne visā LOK vadībā, tad daļēji, jo nedrīkst iesūnot.”

* Kārlis Krēsliņš, Latvijas Šaušanas federācijas prezidents: “Esmu ticies ar abiem kandidātiem, bet vēl nezinu, par ko balsot, jāizvērtē programmas. Ļoti pozitīvi, ka šoreiz ir divi kandidāti. Turos pie uzskata, ka nav labi, ja ilgi sēž vienā amatā, taču mainīšana tikai mainīšanas pēc nav pašmērķis. Tas, ka Kols iepriekš kritizēja valsts uzņēmumu ziedojumu sadali, šķita pozitīvi. Par šīm lietām jārunā atklāti, jābūt skaidriem spēles noteikumiem. Lai nebūtu kā agrāk – Aizsardzības ministrija deva naudu tam sportam, ar ko nodarbojas ministra dēls.”

* Gaidis Andrejs Zeibots, Latvijas Modernās pieccīņas federācijas prezidents: “Federācijas valdē pieņēmām lēmumu, ka būs brīvais balsojums, bet es pats pagaidām neesmu izšķīries. Ar Kolu pēc Londonas tikāmies vasaras sporta veidu federāciju sanāksmē, zinu viņu kā uzņēmēju. “Latvijas energoceltnieks” bija ļoti laba firma, bet no tā jau nekādus secinājumus nevar izdarīt. Par spīti tam, ka finansējums sportam tika drastiski samazināts, Latvija guvusi ļoti labus rezultātus olimpiskajās spēlēs. Uzskatu, ka tas ir arī LOK vadības nopelns. Var jau daudz ko runāt, bet uz dzīvi jāskatās reāli.”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+