Pasaulē
Eiropa

Sargājot personas datus, mēs sargājam demokrātiju0


Vera Jourova, ES komisāre tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības jautājumos
Vera Jourova, ES komisāre tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības jautājumos
Vera Jourova, ES komisāre tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības jautājumos

Jaunākā informācija par to, kā uzņēmums “Cambridge Analytica” caur “Facebook” ir piekļuvis vairāk nekā 50 miljonu cilvēku personas datiem, ir satraucoša. Vēl satraucošāk ir tas, kā šie dati tikuši izmantoti – lai mainītu cilvēku uzvedību, ietekmētu to, kā viņi balso, un galu galā – mūsu demokrātiju darbībā.

Kaut arī vēl līdz galam neesam sapratuši, kā tas izdarīts, jau tagad ir skaidrs, ka noticis kaut kas absolūti nepieļaujams. Biedējoši ir tas, ka, lai gan tikai aptuveni 270 000 cilvēku devuši savu piekrišanu un lejupielādēja šaubīgo lietotni, preses ziņas liecina, ka bez viņu piekrišanas tikuši savākti dati par 50 miljoniem lietotāju. Neviens no tiem nezina, ka viņu dati tikuši lietoti, lai veidotu miljoniem cilvēku politisko viedokli, un datu aizsardzības iestādes nav informētas par to, ka šie dati tikuši izmantoti ļaunprātīgi.

Šie atklājumi ir vēl viens skarbs atgādinājums, ka ir steidzami vajadzīgi modernizētie datu aizsardzības noteikumi, kurus sāks piemērot maijā. Tie nodrošinās, ka uzņēmumi apstrādā savu lietotāju datus pārskatāmā, saprotamā un atbildīgā veidā. Ja uzņēmums vāc datus noteiktam mērķim, tos nevar izmantot citam nolūkam, ja vien lietotājs nav devis savu piekrišanu. Eiropas iedzīvotāji varēs kontrolēt savus datus, un viņu piekrišanai būs jābūt apzinātai izvēlei. Turklāt šo jauno noteikumu ievērošanu uzraudzīs datu aizsardzības iestādes, kurām būs reālas pilnvaras piemērot sankcijas.

Atskan drūmi pareģojumi, ka jaunie datu aizsardzības noteikumi neļaušot politiskajām partijām izmantot datus, piemēram, savus adresātu sarakstus, lai organizētu vēlēšanu kampaņas un informētu potenciālos vēlētājus. Jaunie datu aizsardzības noteikumi netraucēs veikt šīs kampaņas.

Datu izmantošana pilsoņu labākai informēšanai pirms vēlēšanām noteikti veicina mūsu demokrātijas veselīgu darbību. Tomēr ir smalka robeža, kuru nedrīkst pārkāpt, – piedāvāt pilsoņiem izvēles iespējas un manipulēt ar vēlētājiem ir divas dažādas lietas. Tieši manipulācijas var novērst stingri datu aizsardzības noteikumi, kas palīdzēs aizsargāt mūsu demokrātiju.

Eiropas Vispārīgā datu aizsardzības regula nodrošina pasaulē vēl nepieredzēti labu patērētāju aizsardzības un tiesību kopumu attiecībā uz datiem. Bieži redzam, ka digitālā ekonomika pārbauda mūsu datu aizsardzības robežas. Iedzīvotājiem ir jāizmanto šī iespēja un jāatmet ilūzijas par to, kā ik dienas tiek izmantoti viņu dati. Mums visiem ir jāatgūst kontrole pār mūsu datiem un tiesības brīvi ar tiem rīkoties. Jaunie datu aizsardzības noteikumi piedāvā atbilstošus instrumentus, un mums ir jāķeras pie darba un tie jāizmanto.

LA.lv