×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
12. janvāris, 2015
Drukāt

Sargies no aukstuma! Kā neapsaldēties un kā palīdzēt cietušajam uz ielas

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ziemā doties laukā nepiemērotā apģērbā ir visai vieglprātīgi, jo nosalt un gūt apsaldējumus iespējams ne tikai ļoti lielā salā. Reizēm pietiek tikai ilgāku laiku pavadīt mērenā aukstumā, un jau sāk svilt ausis, sastingst pirksti.

Izvērtēt risku

Visjutīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un veci cilvēki. Ķermenis sāk atdzist, ilgāku laiku uzturoties vidē, kur temperatūra ir zemāka par +10 °C. To veicina nepiemērots un mitrs apģērbs, nekustīgums, traumas un dažādas saslimšanas, piemēram, centrālās nervu sistēmas bojājumi. Atrodoties ārā nepiemērotā apģērbā, jau pēc 15–20 minūtēm var sākties ķermeņa atdzišana un vēlāk rasties dažādu ķermeņa daļu apsaldējumi.

Daudzi, viņu vidū arī zemledus makšķernieki, aplami domā, ka sasildīties palīdz alkoholiskie dzērieni, taču patiesībā to lietošana palielina nosalšanas risku, jo paplašinās ādas asinsvadi, paātrinās sirdsdarbība un palielinās ķermeņa siltuma atdeve. Turklāt cilvēks reibumā nespēj adekvāti uztvert notiekošo un nereti aizmieg, tāpēc, laikus nesaņemot palīdzību, var nosalt.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vītola aicina aukstā laikā biežāk piezvanīt veciem vientuļiem kaimiņiem, tuviniekiem un paziņām vai arī viņus apciemot. Gadās, ka traumas vai veselības traucējumu dēļ cilvēki nav izkurinājuši māju un pakrituši noguļ uz aukstas grīdas pat vairākas dienas, jo nespēj saviem spēkiem piecelties.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+