×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
22. jūnijs, 2012
Drukāt

Sargies no saules – arī mākoņainā dienā!

Foto - LETAFoto - LETA

Par saules staru kaitīgo ietekmi uz ādu un nepieciešamību lietot aizsarglīdzekļus ir dzirdējis katrs, taču man joprojām par tiem viss nav skaidrs. Vai lielākai drošībai labāk izvēlēties krēmu ar SPF 50 – pašu augstāko? Uz tā parasti ir uzraksts “ūdensizturīgs”, bet vienlaikus arī norādīts, ka pēc peldēšanās tas jāuzklāj no jauna. Kā tad īsti ir? Vai tas jālieto, arī saulei nespīdot? 
Gundega K. Rīgā

 

Atbild “Veselības centra 4” Estētiskās dermatoloģijas un plastiskās ķirurģijas klīnikas dermatologs Raimonds Karls:

“Saules aizsarglīdzeklis jāizvēlas atbilstoši ādas tipam: jo tā bālāka un jutīgāka, jo nepieciešams augstāks SPF (sun protection factor – saules aizsardzības faktors). Visplašāk tiek lietoti tie, kuru indekss ir no 15 līdz 30.

Vajadzētu censties plānot darbu un atpūtu tā, lai pašā dienas vidū nenāktos uzturēties laukā. Ja tas nav iespējams, vislabāk ķermeni pasargāt ar vieglu apģērbu, bet aizsargkrēmu lietot tikai atsegtajām ķermeņa daļām, neaizmirstot glābt arī ausis. Ik pēc divām stundām to nepieciešams atjaunot.

Ja esam spiesti ilgi uzturēties laukā, piemēram, ravējot dārzu, ikviens, kurš vēlas sevi pasargāt pēc iespējas labāk, var izvēlēties līdzekli ar SPF 50 – tas nekaitēs. Atrodoties saulītē neilgu laiku, tiem, kam nav izteikti bāla āda, pietiks ar SPF 20.

 

Daudzi maldās, domādami, ka aizsarglīdzeklis būtu jālieto vienīgi karstā un saulainā dienā. Mākoņi un dūmaka ultravioletos starus neaiztur. Tādā dienā saules aktivitāte un ultravioleto staru koncentrācija var būt vēl augstāka un iespēja apdegt vēl lielāka.

 

Piemēram, dzestrā un vējainā laikā, izbraucot ar laivu vai jahtu, tas iespējams pavisam ātri, jo saules stari atstarojas no ūdens.

Svarīgi atcerēties – kaut gan aizsarglīdzeklis aiztur lielu daļu UVA un UVB staru (vai tas pasargā no abu veidu starojuma, jāpārliecinās uz iepakojuma), tas, uzturoties saulē augu dienu, pilnībā no apdeguma neglābs.

Kaut lietots ādas kopšanas līdzeklis ar aizsargfiltru, dodoties saulē, jāizmanto speciālais aizsargkrēms. Neraugoties uz apzīmējumu “ūdensizturīgs”, tas pēc peldes jāatjauno, jo ir noturīgs vienīgi pret sviedriem.

Tiem, kas daudz atrodas ārā, lai nerastos tā sauktais dārznieka iedegums, kad nosvilis kakls, saules aizsarglīdzeklis būtu jālieto jau kopš marta.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+